ترامپ:امضای توافق نامه بین آمریکا و کره شمالی تاریخی است

رئیس جمهوری آمریکا بعد از امضای توافق نامه با رهبر کره شمالی گفت که امضای این توافق تاریخی است و روند غیر هسته ای شدن کره به سرعت آغاز خواهد شد.

به گزارش روز سه شنبه شبکه تلویزیونی سی ان ان آمریکا ، دونالد ترامپ افزود که قطعا رهبر کره شمالی را به کاخ سفید دعوت می کند.
وی گفت که با امضای این سند امید به داشتن شبه جزیره کره ای متفاوت از گذشته را داریم.
ترامپ این توافق نامه را ‘بسیار مهم، جامع و تاریخی’ خواند و اضافه کرد: کل روابط ما با کره شمالی بسیار متفاوت از گذشته خواهد بود. ما پیوندی بسیار ویژه برقرار کرده ایم.
وی افزود که متن توافق ها در دسترس رسانه ها قرار خواهد گرفت و دو ساعت دیگر در کنفرانسی خبری در مورد آن صحبت خواهد کرد.
به گفته ترامپ روند غیر هسته ای شدن کره به سرعت آغاز خواهد شد.
ترامپ پس از امضای اسناد مذکور رهبر کره شمالی را فردی بسیار قابل و مذاکره کننده ای بسیار باهوش خواند و روند مذاکرات را بسیار بهتر از آنچه که همگان پیش بینی می کردند، دانست.
کیم جونگ اون رهبر کره شمالی نیز دیدار امروز را ‘تاریخی’ خواند و گفت که وی و ترامپ تصمیم گرفته اند تا گذشته ها را به تاریخ بسپارند.
کیم گفت: جهان شاهد تغییر مهمی خواهد بود.

آمریکا و کره شمالی توافقنامه دوجانبه امضا کردند

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی درپایان دیدار دوجانبه و مذاکرات چند جانبه با حضور مقام های دو کشور درهتل کاپلا جزیره سنتوزا سنگاپور، توافقنامه دوجانبه امضا کردند.

 ترامپ و کیم روز سه شنبه پس از یکسال لفاظی های خطرناک و شدید که یکدیگر را «مرد موشکی» و «پیر یاوه‌گوی خرفت» خطاب کرده بودند، نشستی دو جانبه با حضور دو مترجم در هتل کاپلا پشت درهای بسته برگزار کردند.
رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره ارزیابی این نشست خصوصی گفت: خیلی خیلی خوب. رابطه عالی است. کیم بهتر از آن که تصور می شد در این نشست حضور یافت.
رهبر کره شمالی نیز گفت که خیلی ها فکر خواهند کرد ملاقات ما تخیلی است.
وی افزود: رسیدن به اینجا ساده نبود ، دلیل آن قضاوت‌های قدیمی بود که بر سر راه ما مانع ایجاد کرده بود ولی ما بر موانع غلبه کردیم و به اینجا رسیدیم.
تاکنوندرمورد جزئیات این توافق اطلاعاتی بیشتری منتشر نشده است اما برخی ناظران و تحلیلگران می گویند دو طرف برای تداوم گفت وگو های دو جانبه با یکدیگر توافق کرده اند.
رئیس جمهوری آمریکا پس از امضای این توافقنامه به خبرنگاران گفت: ما مدارک مهمی را امضا کردیم. با افتخار این مدارک را امضا کردیم. این مدارک نتیجه ملاقات چهار ساعته ماست.
رهبر کره شمالی نیز گفت: ما این مدرک مهم تاریخی را امضا کردیم .من از رئیس جمهور ترامپ تشکر می کنم که باعث شد این دیدار اتفاق افتاد.
ترامپ و کیم این توافقنامه را در حضور مقام های ارشد آمریکا و کره شمالی و درمقابل خبرنگاران رسانه های جهان امضا کردند.
این نشست درحالی در سنگاپور برگزار شد که هیچ یک از مقام های دو طرف جزئیات، چارچوب و تعریف دقیق و مشخصی از عاری سازی شبه جزیره کره از سلاح اتمی ارائه نکردند.
دیدار رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی به دلیل 65 سال دشمنی دو کشور با یکدیگر، یکی از مهمترین نشست های قرن حاضر ارزیابی شده است.
ترامپ معتقد است رهبر کره شمالی، فرصت بی سابقه ای برای تغییر روابط و صلح و رفاه درکشور خود به دست آورده است.
مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکادراین زمینه گفت که آمریکا به خلع سلاح هسته ای کامل و غیرقابل برگشت در شبه جزیره کره متعهد است .
در سه روزاخیر مقام های مختلف آمریکایی از جمله پمپئو و جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ با مقام های ارشد کره شمالی که درسنگاپور حضور داشتند، پشت درهای بسته دیدارهای متعددی برگزار کردند تا رهبر کره شمالی را متقاعد به تسلیم شدن در برابر خواست های آمریکا کنند.
سران آمریکا و کره شمالی روز یکشنبه وارد سنگاپور شدند و پس از دیدارهای جداگانه و تشریفاتی با نخست وزیر سنگاپور به عنوان میزبان رویدادی که ترامپ حساب ویژه روی آن باز کرده و انتظارهای فراوانی از آن برای حصول یک توافق خوب دارد، امروز با یکدیگر مذاکره مستقیم کردند.
کارشناسان معتقدند که ترامپ به سبب مشکلات زیادی که در عرصه داخلی با آن روبرو است از جمله ارتباط کارزار انتخاباتی اش با روسیه، رسوایی جنسی و عدم محبوبیت و همچنین در عرصه بین المللی ناشی از اعمال تعرفه های گمرگی و راه انداختن جنگ تجاری، خروج از پیمان های بین الملل بویژه توافق هسته ای با ایران ، توافق آب و هوایی پاریس و ترانس پاسیفیک که با مخالفت گسترده هم پیمانان این کشور روبرو شده و در انزوا قرار گرفته است، سعی می کند از این ملاقات به عنوان یک ابزار تبلیغاتی برای خود استفاده کند.
اما این سوال مطرح است که چگونه می توان به کسی که به زیرپا گذاشته توافق های بزرگ جهانی شهره شده است، برای حفظ توافق های جدید اعتماد کرد؟ به فرض این که دیدارامروز ترامپ با کیم، به یک توافق منجر شود، چه تضمینی وجود دارد مستاجر کاخ سفید بار دیگر زیر توافق نزند و بار دیگر مایه شرمساری مردم کشورش و دردسر جامعه بین الملل نشود.