انبیق یادها

رسول پویان صـدای بلـبـل آبـی و شـالـیــزارانم دوباره زنـده کند خاطـرات دورانم ز…

هیچ انسانی غیر مجاز نیست!

سیامک بهاری «اتباع غیر مجاز حق اجاره کردن خانه و ملک…

نزدیک به ۶۰ اجماع سازمان برای افغانستان – نشست دوحه…

که ۶۰ هزار اجماع هم برگزار شود – تا عنصر…

واهمه

از شكستن غرور واژه‌های تو  عطر باغچه هم شكست و قنارهای سركش…

نشست های جهانی و نبود اجماع سیاسی و بی پایانی…

نویسنده: مهرالدین مشید اجماع سیاسی در سطح ملی و بین المللی…

از بلند پروازی تا سقوط

عبدالصمد ازهر                 …

وحدت ضامن پیروزی وحافظ بقای ماست

پيشگفتار: مردم آزاده افغانستان در درازنای تاریخ هر زمانیکه خاک آبایی…

کدام دانه های تلخ را خلیلزاد در افغانستان کاشته است؟

      نوشته ی : اسماعیل فروغی       زلمی خلیلزاد نماینده…

اسلام گرایان از نفی سیطره ی غرب تا نفی فرهنگ…

نویسنده: مهرالدین مشید نفی سیطره ی غرب را نباید با نفی…

حکایت خورشید

رسول پویان چـو بـال مـلۀ صـیـاد از پـرِ خـام است تـمــام پـرّش…

تان «پیرمرد من»

نویسنده «ارنست همینگوی»؛ مترجم «جعفر سلمان‌نژاد» حدس می‌زنم الان به آن…

فراخوان بخاطر نجات أفغانستان

به نام خداوند حق و عدالت سازمان ملل متحد در نیمه…

دریای عشق

{تقدیم به ساحت حضرت ختمی مرتبت(ص)} یا محمّد، گوهر دریای عشق!  ای…

افغانستان افتاده در زیر پاشنه های تروریسم و رویا های…

نویسنده: مهرالدین مشید مبارزه برای یک افغانستان واحد از رویا پردازی…

فریاد فدرال خواهی از گلوی فراریان جمهوری

           فدرالیزم ، تجزیه نیست .           …

خون عشق و محبت

رسول پویان بیا که دامن صحرا سبز و رنگین است بهــار نـاز…

نویسنده گی مسؤولانه یعنی نفخ صور و برپایی شور در…

نویسنده: مهرالدین مشید قسمت سوم نویسنده گی یعنی روایت آفرینی و اسطوره…

بزرگترین کشور جهان و 50 کشور پهناور دنیا از لحاظ…

با نگاه کردن به نقشه جهان پهناورترین و بزرگترین کشورهای…

فیزیوکراتی،- دست دراز سرمایه داری در اقتصاد فئودالیستی

Physiokati. آرام بختیاری فیزیوکراتی،- طبیعت و کشاورزی کلان در خدمت بورژوازی.  فیزیوکراتی واژ…

«
»

تجاوز نظامی آمریکا و انگلیس به یمن ـــ تلاش امپریالیست‌ها برای بقا

در بامداد روز جمعه ۲۲ دی‌ماه، حملۀ جنگنده‌های ایالات متحده و بریتانیا به ۱۲ نقطۀ غیرنظامی در صنعا مردم این شهر را غافلگیر کرد. نزدیک به ۲۰ کشته و مجروح از مردم غیرنظامی صنعا و ویرانی‌های بسیار حاصل این دور از تجاوز دو دولت جنگ‌افروز به خاک این کشور است. مردم کشوری که هنوز داغ بالغ بر ۳۷۷ هزار کشته در مداخلهٔ نظامی عربستان سعودی، جنگ تحمیلی هفت ساله، و مرگ و میر هزاران کودک گرسنه را به دل دارند، این بار در معرض کشتار دو ارتش ویرانگر قرار گرفته‌اند.

این تجاوز، که نقض آشکار قوانین و پیمان‌های بین‌المللی است، بلافاصله پس از تصویب قطعنامۀ شورای امنیت سازمان ملل متحد پیرامون محکومیت دولت یمن به‌خاطر عملیات بازدارندۀ آن از حمل سلاح و کالا توسط کشتی‌های دولت‌های غربی به اسرائیل صورت پذیرفته است.

یک روز پس از آن تجاوزات مشترک به خاک یمن، آمریکا به یکی از مراکز نظامی صنعا حمله کرد. این تجاوزات نظامی با تظاهرات میلیونی مردم یمن و اعلام آمادگی برای دفاع از خاک خود روبرو شده است. اما بی‌اعتنایی آمریکا به افکار مردم یمن، و مخالفت‌های شدید بسیاری از دولت‌ها و سازمان ملل متحد، نشان از سیاست این دولت متجاوز و حامیان انگشت‌شمار آن از میان دولت‌های غربی و عربی، برای گسترش جنگ در غرب آسیا دارد.

دولت یمن بارها اعلام کرده است که هدف آن و گردان‌های مقاومت یمن از متوقف کردن کشتی‌های آمریکایی در دریای سرخ، ممانعت از ارسال کمک‌های نظامی و اقتصادی به دولت اشغالگر اسرائیل جهت قطع هرچه سریع‌تر کشتار در غزه است. اما آمریکا و انگلیس، در ادامۀ پشتیبانی همه‌جانبۀ خود از جنایات اسرائیل در کرانۀ باختری، و نیز به‌بهانهٔ حفاظت از آبراه‌های بین‌المللی در دریای سرخ در راستای منافع اقتصادی خود، تجاوز به کشور یمن را در برنامۀ خود قرار داده‌اند.

اقدامات نظامی مشترک آمریکا و انگلیس علیه مردم یمن در عین حال که ادامۀ سیاست‌های همیشگی این دو دولت متجاوز و قدرت‌طلب است، اما بیش از آن تلاش برای بقا در جهانی است که به‌سرعت به‌سوی سلطه‌زدایی و یکجانبه‌گرایی آمریکا و متحدان امپریالیست آن در مناسبات بین‌المللی پیش می‌رود. این تجاوزات و جنگ‌افروزی‌ها، در عین حال که می‌تواند با گسترش دامنۀ جنگ در غرب آسیا بسیار خطرناک باشد، اما بی‌تردید با مقاومت سازمان‌یافتۀ مردم این منطقه روبرو خواهد شد و دولت‌های امپریالیستی را یک گام دیگر به‌سوی زوال پیش خواهد راند.

در این روند، آنچه سرنوشت آیندۀ جهان را رقم خواهد زد مبارزهٔ بی‌امان و متشکل و متحد علیه جنگ‌افروزان امپریالیست و صهیونیست در غرب آسیا و در سراسر جهان است.

گروه «۱۰ مهر» در کارپایۀ سیاسی خود با تأکید بر این که: «جهان ما در حال گذار از یک جهان تک‌قطبی زیر سلطۀ انحصاری امپریالیسم به یک جهان چندقطبی مبتنی بر قوانین و مقررات بین‌المللی و احترام به حق حاکمیت ملی کشور‌ها است»، بر ضرورت ائتلاف‌ها و اتحادها میان همۀ نیروهای ضد سلطه و استعمار پای فشرده است. تقویت و گسترش جبهۀ مقاومت در ایران و منطقه، صرفنظر از باورهای مذهبی و یا غیرمذهبی اعضای این جبهه، از وظایف درنگ‌ناپذیر همۀ کسانی است که مبارزه با امپریالیسم و صهیونیسم و دفاع از حقوق همۀ ملت‌های منطقه در مصاف با این دولت‌های غاصب و مهاجم را در برنامۀ زندگی مبارزاتی خود دارند.

بیانیۀ درخشان اپوزیسیون یمن می‌تواند سرمشقی برای همۀ مبارزان و مخالفان سیاسی دولت‌های منطقه، از جمله اپوزیسیون جمهوری اسلامی ایران، باشد. اپوزیسیون یمن، همزمان با انتشار بیانیه‌های حزب‌الله لبنان در حمایت از مبارزات انصارالله و مردم مقاوم یمن، در بیانیۀ خود نوشته‌اند: «اختلاف ما با الحوثی‌ها ما را صهیونیست نمی‌کند. ما به همۀ اشتباهات خود پایان خواهیم داد و برای آنچه در آینده خواهد آمد متحد خواهیم شد. تفنگ‌های ما در کنار تفنگ‌های حوثی است. ما از همۀ گزینه‌ها برای پاسخ به تجاوزات آمریکا و انگلیس حمایت می‌کنیم…. به خدا قسم، تا زمانی که مردم غزه زیر بمباران هستند ما خواب نخواهیم داشت….»

تنها با درک درست از شرایط کنونی جهان و چگونگی صف‌آرایی‌ها است که می‌توان در راه اتحادها و همبستگی‌های وسیع جهت حفظ منافع مشترک مردم ایران و جهان در برابر تهاجمات قدرت‌های امپریالیستی قدم برداشت. در همین راستا، دفاع از مقاومت و مبارزات مردم غزه و یمن در برابر تجاوزات دولت‌های صهیونیستی و امپریالیستی و متحدان منطقه‌ای آن‌ها از وظایف انترناسیونالیستی هر توده‌ای و هر نیروی چپ‌ مردم‌دوست است.