به پاس خون شهیدان به تبعیض سفارت وکنسولی افغانستان علیه مهاجرین مقیم ایران، پایان بدهید

بنام خدای  عدالت وآزادی

استاد حاج محمد محقق معاون ریاست اجرائییه و استاد سرور دانش  معاون ریاست جمهوری اسلامی افغانستان:     سلام علیکم ورحمه الله وبرکاته.

بعد از ادای احترام به مقام والای  شهیدان خاک پاک وطن از آغاز جهاد تا شهیدان بیگناه  وگمنام شاهراه های افغانستان،

عالی جنابان آقای محقق و آقای دانش:

اجازه دهید سخن را از اینجا شروع کنیم : افغانستان در کهن تاریخ خود از هزاره های ماقبل میلاد پیغمبر عشق – رحمت، تا دوره حکومت وحدت ملی، هر افتخاری و هرگونه نقشی در تمدن سازی کلان خرد جمعی داشته نقش نیاکان و فرزندان  ما  بی بدیل، بنیادین و سرنوشت ساز بوده اند.

این سخن را سنگ نبشته ها، دیرینه شناسی ماقبل تاریخ مکتوب بشر و ورق ورق تاریخ مکتوب ایران باستان، چین کهن و شبه قاره هند بزرگ،  شهادت می دهند که نیاکان هزاره امروزی چه نقش و سهم بزرگ در تاریخ این سه گهواره تمدن داشته اند.

اما تاریخ امروزین این سه خطه و افغانستان فعلی با همه ی جفاها، تنگ چشمی وحق کوشی، باز نتواسته اند؛  فریاد گلوی عدالت خواهی و جهاد مقدس برای آزادی – استقلال و نگارین نقش دستان خون آبله  فرزندانش را برای بازسازی – شکوفای وطن را کتمان کرده دفن تاریخ کند اگر چه بسیار کوشید و سعی وافر – تلاش مضاعف داشت  ودارد که در قبرستان تاریخ دفن کند. اما هرگاه چنین کردند، قبرستان بدل به لاله زار خوش بوی از نامش شد و عطر صداقت –  عدالت خواهی، آزادی طلبی و خرد ورزیش مشام جان را معطر کرده  وجدان ها را به قضاوت فرا خواند.

بگذریم و بگذاریم که به  قول خداوند عرفان – برهان،  فرزند راستین اسلام مولانا جلال الدین بلخی:

*یک دهان خواهم به پهنای فلک     تابگویم وصف آن رشک ملک

**شرح این هجران این خون جگر           این زمان بگذار تا وقت دگر

***خوش تر آن باشدکه وصف دلبران               گفته آید در حدیث دیگران

آری بهتر آن است که آن تاریخ فراز مند سراسر افتخار، سرشار از خردورزی، عدالت خواهی، تمدن سازی وفرهنگ آفرینی را وجدان بیدار تاریخ از زبان دیگران روایت کند. تا حکایت شیرین باشد از آن روایت دیرین.

سردار سرافراز جهاد آقای محقق و علم بردوش قلم آقای دانش:

اکنون که به برکت خون شهیدان، همت، نیک اندیشی مردم، ردای خدمت این خلق الله را بردوش دارید و با پشتبانی رای بالا و شفاف همین مردم در ارکان قدرت وسیاست افغانستان جایگاه قانونی و مردمی  دارید، شایسته است گامی فراپیش نهاده اندکی فرصت گوش دادن به درد دل های این مردم صادق و حماسه ساز وقت بگذارید . البته یکی از بدبختی های مردان بزرگ تاریخ و مخصوصا شما جنابان این است که عده ی نان به نرخ روز خور، برگرد تان چمبر زده و با نیرنگ شرنگ خلق را بپوشانند و شمارا در غفلت به خلوت خویش کشانند.

همینجا به قول طلبگی سوال مقدر را پاسخ بگویم.

قطعا خواهی پرسید که چرا افراد ونمایندگان ما در این سفارت وکنسولی ها چنین تبعیض ها را به ما گزارش نمی دهند؟

پاسخ این است که درد همینجا هست تاسفانه همان افراد خود بدل به دزدان دوره دیده شده و بادندان های تیز تر از گرگان زمستانی بر جان مردم افتاده و از نام شما نردبان ساخته بر بام نام ونان ایستاده،  شهرت کسب کنند وشهوت فرونشاند.

همین نمایندگان شما جنابان به نام بورسیه و هماهنگی با معاونت ریاست جمهوری و ریاست اجراییه روز مردم را سیاه کرده و تخم نفاق وشقاق کاشته و بین شما و این ملت دیوار بلند جسمانهتری از نفرت و لعن ونفرین خلق کرده است.اگر این غفلت شما ونفاق این جماعت ادامه یابد آه یتیمان وخشم خدا دامن شما راهم می گیرد. این سنت لا تغییر خدا است وخدا با هیچ کسی خویشاوندی وشوخی ندارد.

از تبعیض در افغانستان نمی گویم که زخم ناسور است. درد بی درمان،  طبیبی دیگر می خواهد و زمان فراخ دامن می طلبد ومردان استخوان آهن و البته که همیشه حسن غمخوار تنهاست.

آری، سخن از تبعیض نمایندگی های سیاسی جمهوری اسلامی افغانستان ومخصوصا سفارت کبری و کنسولی افغانستان در ایران است.

اما تبعیض استخوان سوز ونفس گیر سفارت وکنسولی در باره مهاجرین:

1-برخورد مسئولان سفارت و کنسولی، با مراجعین غیر انسانی وتوهین آمیز است، هیچ کاری بدون رشوه و واسطه انجام پذیر نیست.

2- برای خانواده های شهدا، جان بازان، بی سرپرست ها، اقشار آسیب پذیر هیچگونه حرمت ملی وتسهیلات وجود ندارد.هرگاه اعتراض شود اگر اعتراض کننده از مردم ما باشد، باکمال پرروی و لبخند تلخ می گویند به معاون رییس جمهور و رییس اجرائییه نامه بنویسید که از خود شما است.ما مجری قانون همان دولت در کابل هستیم که محقق ودانش معاونان رییس جمهور و رییس اجرائییه هستند.

3- برای خانواده های شهدا، جان بازان و اقشار آسیب پذیر، گواهی نمی دهند و در قبال گواهی دادن و تایید اسناد و مدارک افغانی 100یورو تا 200یورو هزینه می گیرند.

باز خانه جمهوری اسلامی ایران آباد که برای اقشار آسیب پذیر جامعه، خانواده های شهدا، جانبازان و معلولین، تسهیلات ومعافیت های مالی قاییل هست. و فرزندان مهاجرین را از نظام آموزشی خود محروم نمی کند و با فراز وفرود های همچنان کرامتمندانه پذیرای مهاجرین هست.. ولی در سفارت وکنسولی افغانستان که خانه مهاجرین هستند ظالمانه ترین رفتار و قانون اعمال می گردند . با این که سالانه میلیون ها دلار از کشورهای جهان و نهاد های بین المللی بنام وسهمیه مهاجرین به دولت افغانستان کمک می شود ولی مهاجرین افغانستان در ایران از این کمک های جهانی هیچگونه سهمی ندارند. و سفارت وکنسولی جمهوری اسلامی  افغانستان در جمهوری اسلامی ایران، به غارت وچپاول مهاجرین مشغول هستند و از جیب مهاجر فقیر پول زور می گیرند اما در عوض هر وقت وزیر وزارت مهاجرین افغانستان به ایران سفر می کند، مسئولان سفارت وکنسولی افغانستان، وزیر صاحب را چون عروس حجله سیاست، در بهترین  کباب خوری تجریش وجنت آباد تهران و پدیده شاندیز می برند تا خمار حجله گردد.

4- برای مراجعین بطور عموم ومخصوصا دانشجویان پاسپورت نمی دهند که پاسپورت نداریم از کابل نیامده است اما در بیرون از سفارت ده ها واسطه با پیشنهاد پول، ظرف چند ساعت پاسپورت تحویل می دهند.

5- اکنون ظلم مضاعف دیگر در سفارت وکنسولی در حال اعمال است بنام الزامی بودن ارایه تذکره برقی در هنگام گرفتن پاسپورت، تمدید پاسپورت، تایید و اخذ اسناد وگواهی از سفارت وکنسولی. این در حالی است که تذکره برقی در ایران وجود ندارد و برای گرفتن تذکره باید به افغانستان بروند وشما می دانید چنین تکلیف، تکلیف به مالایطاق است. در افغانستان که هزار ویک مشکل دامن گیراین افرادهست چون بسیاری از عزیزان متولد ایران هستند  و در ایران به خاطر کارت مهاجرت دارای اسناد افغانی هستند اما در افغانستان باید ماه ها تلاش کنند تا بتوانند هویت افغانی بودنش را اثبات کنند.

6- برای ثبت اسناد مثل نکاح نامه قوانین دست و پاگیر اعمال می شود ونرخ نکاه نامه 80یورو هست.

7= وقتی نهاد های جمهوری اسلامی ایران از مهاجرین گواهی سفارت و کنسولی را می خواهند سفارت وکنسولی هرگز همکاری وهمراهی نمی کنند.

8- مهاجرین که از کشور های غربی برای بردن خانواده و یا همسر شان از ایران  اقدام می کنند، در سفارت وکنسولی زمین گیر می شوند و اغلب از طریق واسطه و دلال که کارمندان غیر قانونی و قاچاق سفارت وکنسولی هستند. با رشوه سرسام آور حل می شود.

9- خانواده های مهاجرینی که فرزندانش در ایران باید اقامه داییم و یا تابعیت بگیرند، در سفارت وکنسولی با برخورد غیر انسانی مواجه می شوند و برای یک امر کوچک باید چند سال بلاتکلیف بمانند.

10-  در مسایل حقوقی مهاجرین در ایران اگر تاییده از سفارت وکنسولی لازم باشد، سفارت وکنسولی پاسخ سربالا می دهند که نماینده وزارت خارجه هستیم واین مسایل به وزارت عدلیه مربوط است.

11- مهاجرین قم، کاشان، اصفهان، کرمان، یزد و شیراز در هنگام مراجعه به سفارت هفته ها در تهران سرگردان می مانند.

12- بورسیه های تحصیلی از طریق واسطه ها ودلال با قیمت بالا فروخته می شود.

13- نهاد ها وانجمن های فرهنگی وعلمی مهاجرین مخصوصا دانشجویان در سفارت وکنسولی نه حمایت می شود ونه مورد قبول هستند.

14- وقتی اصحاب قلم و دانشجویان و روحانیون مهاجرین مقیم جمهوری اسلامی ایران، از طرف دانشگاه ها و نهاد های حقوقی و حقوق بشری و یا در کنفرانس ها و همایش های بین اللملی دعوت می شوند برای خروج از ایران، سفارت وکنسولی افغانستان در ایران هیچ گونه همکاری وهمراهی نمی کنند.

15- بیش از دو میلیون مهاجر  افغانستانی در ایران از حق ثبث نام در حج محروم هستند.

16-چرا اتباع افغانستان در کشور های عربی وعربستان مورد حمایت سفارت افغانستان هستند اما مهاجرین افغانستانی در ایران از چنان حمایت ها وتسهیلات محروم هستند؟ آیا این نگاه دوگانه وظالماه به مهاجرین به این علت هست که مهاجرین در ایران اکثرا هزاره هستند؟ آیا جرم شان هزاره بودن هستند؟ در حالی که شهید وحدت ملی از همین مردم هست. مدال های افتخار در رشته های مختلف علمی وهنری و ورزشی را درجهان، فرزندان همین مردم برای افغانستان کسب می کنند و وجب به وجب خاک افغانستان از خون فرزندانش لاله گون هست. و اگرگلزار شهادت استقلال و آزادی با خون فرزندان دیگر اقوام عزیز افغانستان نگارین ومشک افشان هست، به همان اندازه با خون فرزندان هزاره هم رنگین ومعطر هست.

تنها مردمی که هرگز انتحاری، آتش افروزی مکتب ها، گوش و بینی بریدن زنان را روی تلکس خبر گزاری ها نمی برند همین مردم هستند. به جای انتحار، کشور را اعمار می کنند. به جای مکتب سوزی، مدال های علمی جهان را برای افغانستان افتخار می آورند…  

17- اصناف صنعت گر مهاجر مقیم ایران از طرف سفارت وکنسولی مورد حمایت ومشورت قرار نمی گیرند و بر اساس قانون مدون جمهوری اسلامی ایران و رابطه متعارف بین المللی بین دوکشور افغانستان، اصناف صنعت گر مهاجر حمایت نمی شود.

18- تاجران مهاجر افغانستان مقیم ایران از طرف سفارت وکنسولی هیچ گونه حمایت قانونی وتسهیلات کنسولی قرار نمی گیرند.

19- انجمن های علمی وپژوهشی دانشگاهی وحوزوی مهاجرین، در سفارت وکنسولی افغانستان جایگاه حقوقی وقانونی ندارند.

20- بین مسئولان سفارت وکنسولی افغانستان ومهاجرین هیچ گونه پل ارتباطی برای ارایه راهکار ها ومشورت و عرض حال برای رفع مشکلات وجود ندارد. رفع مشکلات مهاجرین ازطریق دلالان نقاب دار صورت می گیرد.

جناب معاون ریاست جمهور و معاون رییس اجراییه دولت وحدت ملی:

اکنون بیش از دو میلیون مهاجر اعم از خانواده های شهدا، جانبازان، ایتام، مادران شهید خود سرپرست خانواده، علماء، دانشجویان، تاجران، خیرین و اقشار زحمت کش  ومحبوب رسول الله که آن پیغمبر نور و رحمت وخلق عظیم بردستان پینه بسته همین اقشار بوسه زده اند، از شما انتظار دارند که به پاس جهاد فرزندان وخون شهیدان و اشک یتیمان و دعای های شبانه شان، گامی فراپیش نهاده دردی از این ظلم آشکار و تبعیض غیر انسانی شان درمان نموده برای احقاق حقوق برابر شهروندی با دیگر شهروندان عزیز افغانستان در کشور های عربی ، خروش وخیزشی را آغاز کنید.

آیا این ظالمانه نیست که سفارت وکنسولی افغانستان در ایران هر روز اطلاعیه می دهند که بعد از این هرگونه ارایه خدمات کنسولی فقط با ارایه تذکره برقی امکان پذیر هست.

اکنون پرسش اساسی این است که اگر این قانون عام کشوری برای تمام شهروندان هست؟ چرا این قانون عام در پاکستان ودیکر جا ها اعمال نمی شود وفقط بر مهاجرین ایران اعمال می گردد.

می دانم اعتقاد راسخ دارید که جایگاه والای وعزتمند خود را در دولت، مرهون حمایت ها ودعای خیر همین مردم در داخل وخارج از افغانستان هستید ودر نبود پدر مهربان، رهبر دلسوز، فریاد گر عدالت و آزادی بابه مزاری، امید این ملت به شما یادگاران مکتب عدالت وعزت رهبر شهید هستند.

با احترام و حرمت مجدد

اسدالله جعفری- مشهدالرضا

شنبه – ۲۵ جدی ۱۳۹۵ – ١٥ ربيع الثاني ١٤٣٨ Saturday – 2017 /14 January