بعد از پیشنهاد رفراندم حسن روحانی !

ما امضا کنندگان بیانیه، با تکیه بر حق تعیین سرنوشت ملتها، خواهان برگزاری رفراندوم جهت تعیین نوع حکومت تحت نظارت سازمان ملل متحد هستیم، تا ملت ایران بتواند با تعیین نحوه حکومت مطلوبْ خود مسئولیت سرنوشتش را برعهده گیرد و برای رفع بحران‌های موجود تلاشی موثر وهمگانی به عمل آورد…

نسرین ستوده، شیرین عبادی، نرگس محمدی، پیام اخوان، جعفر پناهی، محسن سازگارا، محمد سیف‌زاده، حسن شریعتمداری، حشمت‌الله طبرزدی، ابوالفضل قدیانی، محسن کدیور، کاظم کردوانی، محسن مخملباف، محمد ملکی، محمد نوری‌زادبعد از صدور این بیانیه رفراندم ، مقام عظمای ولایت فقیه هم گفت لبیک….روز 13 فروردین 1397 ساعت 10.28 رفراندم با نظات سازمان ملل برگزار کنید و حالش را ببرید…من الله التوفیق الخودکشی الزندان و الثواب الدارد.ولی اگر تن به رفراندوم جدی بدهند باید استقبال کرد . تمام دعوای موجود بر سر همین است که این سیستم ولایت فقیه حاکم اینکاره نیست ، ظرفییت ندارد . چهار دهه انواع نامه های سروته گشاده تجربه و نوشته شده که بعد راهی سطل زباله شد با ورژن اتلاف وقت . در شرایط سیاسی کنونی از دو حالت خارج نیست یا حکومت در مواقع ضروری مثل آتش بس جنگ عراق توان و انعطاف پذیری لازم را دارد و  این بیانیه به کمک حسن روحانی جنبه عملی میگیرد و مخالفان سوسک میشوند و یا امضاء کنندگان باز هم سراب رفراندوم و سوسک شدن مستمر و اتلاف وقت را ترجیح میدهند . با این همه آمریکا کنار مردم ایستاده است . ( این همه ایستاده واریس نگیره ؟ )

 


نظر شخصی من : در این پیشنهاد رفراندوم روحانی و صدور بیانیه ، زمان و شرایط منطقه ای و جهانی هم باید لحاظ شود . ترکیب چهره های بیانیه دهنده از داخل و خارج ایران جالب هستند . پیشنهاد رفراندوم حسن روحانی و این بیانیه از حلقات یک زنجیر هستند . البته قرار نیست به سرعت اتفاقی بیافتد ولی میشود آن را زمینه ساز قدمهای بعدی تصور کرد. حکومت اسلامی ایران هیچ قدم و تحولی را آزادانه نمیپذیرد! مگر دست زوری قوی تر از خودش بالای سرش باشد . این دست زور حضور میلیونی و گرسنه مردم و انفجار اجتماعی بخش داخلی محسوب میشود و بخش خارجی برجام و غرب … این دو عامل مثل دو تیغه قیچی باهم عمل میکنند فقط نه با تمام قدرت ، که به فروپاشی کل سیستم ختم شود ! سیستم ولایت فقیه به خوبی میداند که برای نجات برجام باید تصمیم بگیرد ! سیستم ولی فقیه به خوبی میداند که امروز نجات برجام در گرو بازیهای جناحی اصول گری و اصلاح طلبانه نیست . برای حکومت اسلامی ایران از طرف غرب جنگ اولین گزینه نبوده و نیست ولی در حالت بن بست و پات سیاسی ، آخرین گزینه و یک گزینه دردناک برای همه است….

 شخصا از جنگ بدم میاد و از این حالت انجماد داخلی متنفرم !

 

 

پرویز جاوید، تحلیلگر اقتصاد می‌گوید: فنر ارز رها و سیر صعودی دلار آغاز شده است . مسأله برخلاف عقیده برخی از مردم، کسری بودجه دولت و جبران آن با گران‌کردن دلار نیست . مسأله و مشکل ورود ارز به کشور است. نفت را می‌فروشیم اما پول آن تمام و کمال و به موقع تسویه نمی‌شود و به این سادگی‌ها برنمی‌گردد…

مشکل در عملکرد بانکها و مسولان فوق نیست مشکل در سیاستهای کلان سیستم حکومت اسلامی ولی فقیه است که با دنیای بیرون خودش هماهنگ نیست !

 

 

 


اسماعیل هوشیار
14.02.2018