وزیر معارف درفشدار جنگ فرهنگی و بلند گوی استخبارات پاکستان

نویسنده: مهرالدین مشید ار یک وزیر مزدور و وابسته به آی…

صرف این مبالغ کلان برای چه ؟

اخرین رقم‌مصارف امریکا در جنگ بیست ساله افغانستان دو تریلیون…

استالینیسم چیست؟!

سایت پلیت‌ستورم برگردان: آمادور نویدی مسئله استالینیسم آگهی‌ها REPORT THIS AD فهرست: ۱. پیدایش استالینیسم ۲. استالینیسم بعنوان…

مصاحبه با مؤلف جوان

مصاحبه‌کننده نذیر "ظفر" اخیراً کتاب «خنیاگران قلم» به زیور چاپ آراسته…

صاحبدل قلم فرسا

نوشته نذير ظفر كيست شهرانى؟ قلم فرساى ما همدل و هم فكر…

خدا و زن

قسمت اول  شیخ محی الدین ابن عربی در کتاب فصوص در…

فروشندۀ رؤیاها

نویسنده «هِنری بِستون»؛ مترجم «اسماعیل پورکاظم» در گذشته‌های نه چندان دور،…

«زمان کوتاه و عشق ارمغان توست»

این شعر را از ترکی استانبولی به فارسی، به یاد…

شمیم خیال

رسول پویان شـراب کهنۀ سـرخ و سپـید نـوش ات باد تماـم نـشوۀ…

گزارش خبری از شرکت هيات انجمن در ۵۱ مین اجلاس…

هیآت دو نفری انجمن حقوقدانان افغان در اروپا در ۵۱…

شبیه سازی جنگ اوکراین با جنگ افغانستان

مقدمه بدام انداختن طرفهای مقابل ومقابله ابرقدرتها با همدیگردربازیهای بزرگ رقابتهای…

شکسپیر،- روشنگری عشق و تراژدی 

آرام بختیاری  شکسپیر،- منتقد فئودالیسم، مشوق نوزایی رنسانس. ویلیام شکسپیر را مورخین…

بیرون راندن مردم

بیرون راندن مردم از خانه های آبایی شان در منطقهء…

بزرگ ترین کشور حامی تروریزم در حال فروپاشی کامل

نویسنده: مهرالدین مشید درمانده گی حلقۀ خبیثۀ اتصال گروههای تروریستی  پاکستان به…

نقش میخائيل گرباچوف در تضعیف صلح ، ثبات و امنیت…

نوشته از ع.  بصیر دهزاد تذکر: این مقاله با تخلیص و بعضی…

طالب چارواکو نور مو بس دي

عبدالصند ازهر                 …

ملکه مُرد، جواب‌دهنده کی‌ست؟

الماسِ‌کوهِ نور:هدیه‌ی سپاس‌گزارییامیراثِ تاراج شده برای افغانستانِ امروز؟Sssssssssssssssssssssssنوشته‌ی نیمه پژوهشی…

صلح جهان در خطر است

پنجاه وپنج سال قبل یکی از سرمقاله های جریده تابناک…

خنیاگران قلم (معرف ۱۵۳ شاعر معاصر افغانستان)

نوشته: نذیر ظفر بنام خداوند لوح و قلم -  درین مقطع زمان…

جنایات طالبان ، فوران آتشفشان پر از ظلم، تبعیض و…

نوشته از ع. بصیر دهزاد آنچه آلاهه دلاورزی به سرنوشت تجاوز…

«
»

بحران در صنعت تولید و توزیع نان در آلمان

فزایش قیمت حامل‌های انرژی در پی وقوع جنگ اوکراین سبب بروز مشکلات متعدد برای فعالان حوزه تولید و توزیع نان در آلمان شده است.

بحران در صنعت تولید و توزیع نان در آلمان به علت افزایش بهای انرژی

 افزایش قیمت حامل‌های انرژی در پی وقوع جنگ اوکراین سبب بروز مشکلات متعدد برای فعالان حوزه تولید و توزیع نان در آلمان شده است.
به گزارش خبرگزاری رویترز، یکی از پیامد‌های جدی جنگ اوکراین برای اروپا افزایش قیمت سوخت بوده است. تاثیر این مسئله به روشنی در نانوایی‌های آلمان مشهود است. از زمان شروع جنگ اوکراین تاکنون (حدود هفت ماه پیش) مبلغ قبوض برق برای نانوایی‌های آلمان حدود چهار برابر شده است. یکی از صاحبان شرکت‌های پخت و عرضه نان در آلمان به نام هاینز همرل Heinz Hemmerle با تاکید بر چهار برابر شدن هزینه‌های قبض برق شرکتش می‌گوید سوخت کوره‌های پخت نان از گاز تامین می‌شود، اما دستگاه‌های تهویه و برخی از تجهیزات مورد استفاده در این فرآیند از برق استفاده می‌کنند و با بحران حامل‌های انرژی در پی وقوع جنگ اوکراین، هزینه‌های سالانه برق شرکت او چهار برابر شده و به سالانه یک میلیون و دویست هزار یورو رسیده است در حالیکه قبلاً این رقم سیصد هزار یورو بود. افزایش بهای مواد خام از قبیل شکر، آرد، شیر و کره نیز سبب تشدید مشکلات فعالان این بخش شده است. هزینه‌های نیروی کار نیز افزایش یافته است، زیرا دستمزد‌ها افزایش یافته است تا کارگران این بخش نیز بتوانند در این شرایط، به زندگی خود ادامه دهند. همین مسئله نیز سبب افزایش هزینه شرکت‌های فعال در این حوزه شده است. شرکت هاینز همرل بیش از ده هزار شعبه مختلف در سراسر آلمان دارد. بروز مشکلات اخیر برای این شرکت و شرکت‌های مشابه، زنگ خطری است مبنی بر اینکه افزایش هزینه‌ها فقط متوجه مشتریان نخواهد شد. تورم در آلمان به هشت درصد رسیده است.
با توجه به اینکه هر خانوار آلمانی (احتمالاً مبنای سالانه است) حدود ۵۶ کیلوگرم نان مصرف می‌کند، نان اصلی‌ترین خوراک مصرفی مردم در بزرگترین قطب اقتصادی اروپا است. آلمان به داشتن صنعت پر رونق نان معروف است. بیش از سه هزار نوع نان مختلف در آلمان عرضه می‌شود. ارزش این صنعت در آلمان، حدود ۱۵ میلیارد یورو است.
به گفته دنیل اشنایدر، رئیس اتحادیه نانوایان آلمان، بسیاری از شرکت‌های فعال در این حوزه در آلمان، «تا خرخره زیر بار هزینه ها» فرو رفته اند و دیگر نمی‌دانند چگونه این هزینه‌ها را تحمل کنند.
در هلند نیز که در همسایگی آلمان واقع است، افزایش قیمت حامل‌های انرژی سبب شده است خطر بروز موجی از تعطیلی نانوایی‌ها به راه بیفتد. فعالان این صنعت در هلند نیز در این خصوص به شدت هشدار داده اند. مشکلات مشابهی نیز برای دیگر کشور‌های اروپایی در صنعت تامین و توزیع نان وجود دارد.
به گفته رئیس اتحادیه نانوایان آلمان، این صنعت در قطب اقتصادی اروپا با بزرگترین چالش خود در تاریخ فعالیتش مواجه شده است. حزب حاکم در آلمان روز یکشنبه اعلام کرد بسته حمایتی شصت و پنج میلیارد یورویی برای کمک به شهروندان و شرکت‌های این کشور می‌دهد تا بتوانند از تورم عبور کنند. شرکت‌هایی که به شدت به منابع انرژی نیاز دارند، در مجموع سه میلیارد یورو دریافت خواهند کرد. فعالان حوزه نان در آلمان درباره چشم انداز آینده این صنعت بسیار ابراز نگرانی کرده اند و اینکه قیمت نان به عامل اصلی برای تصمیم گیری مردم برای خرید یا خودداری از خرید نان تبدیل شود نه کیفیت آن!
به گفته رابرت هابک، Habeck وزیر اقتصاد آلمان، بدون کمک سیاستمداران، انبوهی از شرکت‌ها مرگ خود را تجربه خواهند کرد که این امر نه تنها سبب افزایش شمار بیکاران خواهد شد بلکه امنیت تامین اقلام غذایی اساسی را نیز به خطر خواهد انداخت. به گفته این مقام آلمانی، دولت آلمان تلاش می‌کند چتر حمایتی بزرگی برای نجات چندین شرکت ایجاد کند و برنامه حمایتی برای بنگاه‌های اقتصادی کوچکتر تدوین و اجرا کند.