انبیق یادها

رسول پویان صـدای بلـبـل آبـی و شـالـیــزارانم دوباره زنـده کند خاطـرات دورانم ز…

هیچ انسانی غیر مجاز نیست!

سیامک بهاری «اتباع غیر مجاز حق اجاره کردن خانه و ملک…

نزدیک به ۶۰ اجماع سازمان برای افغانستان – نشست دوحه…

که ۶۰ هزار اجماع هم برگزار شود – تا عنصر…

واهمه

از شكستن غرور واژه‌های تو  عطر باغچه هم شكست و قنارهای سركش…

نشست های جهانی و نبود اجماع سیاسی و بی پایانی…

نویسنده: مهرالدین مشید اجماع سیاسی در سطح ملی و بین المللی…

از بلند پروازی تا سقوط

عبدالصمد ازهر                 …

وحدت ضامن پیروزی وحافظ بقای ماست

پيشگفتار: مردم آزاده افغانستان در درازنای تاریخ هر زمانیکه خاک آبایی…

کدام دانه های تلخ را خلیلزاد در افغانستان کاشته است؟

      نوشته ی : اسماعیل فروغی       زلمی خلیلزاد نماینده…

اسلام گرایان از نفی سیطره ی غرب تا نفی فرهنگ…

نویسنده: مهرالدین مشید نفی سیطره ی غرب را نباید با نفی…

حکایت خورشید

رسول پویان چـو بـال مـلۀ صـیـاد از پـرِ خـام است تـمــام پـرّش…

تان «پیرمرد من»

نویسنده «ارنست همینگوی»؛ مترجم «جعفر سلمان‌نژاد» حدس می‌زنم الان به آن…

فراخوان بخاطر نجات أفغانستان

به نام خداوند حق و عدالت سازمان ملل متحد در نیمه…

دریای عشق

{تقدیم به ساحت حضرت ختمی مرتبت(ص)} یا محمّد، گوهر دریای عشق!  ای…

افغانستان افتاده در زیر پاشنه های تروریسم و رویا های…

نویسنده: مهرالدین مشید مبارزه برای یک افغانستان واحد از رویا پردازی…

فریاد فدرال خواهی از گلوی فراریان جمهوری

           فدرالیزم ، تجزیه نیست .           …

خون عشق و محبت

رسول پویان بیا که دامن صحرا سبز و رنگین است بهــار نـاز…

نویسنده گی مسؤولانه یعنی نفخ صور و برپایی شور در…

نویسنده: مهرالدین مشید قسمت سوم نویسنده گی یعنی روایت آفرینی و اسطوره…

بزرگترین کشور جهان و 50 کشور پهناور دنیا از لحاظ…

با نگاه کردن به نقشه جهان پهناورترین و بزرگترین کشورهای…

فیزیوکراتی،- دست دراز سرمایه داری در اقتصاد فئودالیستی

Physiokati. آرام بختیاری فیزیوکراتی،- طبیعت و کشاورزی کلان در خدمت بورژوازی.  فیزیوکراتی واژ…

«
»

ایالات متحدۀ آمریکا در اوکرائین یک دولت نئو نازی مستقر ساخته است


نوشتۀ پروفسور میشل شوسودوسکی

مرکز مطالعات جهانی سازی.  25 مارس 2014

Par Prof Michel Chossudovsky

میشل شوسودوسکی مدیر مرکز مطالعات جهانی سازی و پروفسور با سابقۀ علوم اقتصادی در دانشگاه اتاوا است. نویسندۀ «جنگ و جهانی سازی» «آخرین حقیقت دربارۀ 11 سپتامبر» و «جهانی سازی فقر و نظم نوین جهانی(پر فروش ترین کتاب در 20 زبان)

| ترجمه توسط حمید محوی| پاریس| 28 مارس 2014

 

 

 

به گزارش نیویورک تایمز، «ایالات متحده و اتحادیۀ اروپا با انقلاب وصلت کرده اند در اینجا به مثابه سکوی پرتاب دموکراسی، ضربه ای علیه اقتدارگرائی و دولت بزهکار در فضای شوروی قدیمی». (1 مارس 2014)

«سکوی پرتاب دموکراسی» ؟ «انقلاب» ؟ واقعیت سخت اما چیز دیگری است. موضوع از یک کودتا به پشتیبانی ایالات متحدۀ آمریکا، اتحادیۀ اروپا و ناتو به انضمام نقض آشکار حقوق بین الملل چیزی فراتر نیست.

حقیقت ممنوع ایت است که غرب به مدد یک عملیات سرّی که هنرمندانه صحنه آرائی شده بود، رژیمی را به نیابت نئونازی هائی که در آن متشکل شده بودند به وجود آورد. سازمان های اصلی در اوکرائین، به انضمام حزب نئونازی اسووبودا با سخاوتمندی تمام از سوی واشینگتن پشتیبانی شده اند، این مور را معاون وزیر امور خارجه، خانم ویکتوریا نولاند تأیید کرده است : «ما از جمله بیش از 5 میلیارد دلار برای کمک به اوکرائین جهت دستیابی به اهدافش […] سرمایه گذاری کردیم. ما برای پیش روی های اوکرائین به سوی آینده ای که شایستۀ آن است به این کمک ها ادامه خواهیم داد.»

رسانه های غربی خیلی به سادگی از تحلیل ترکیب و بینیادهای ایدئولوژیک اتحادیۀ دولتی اجتناب کرده اند. اصطلاح «نئونازی» از جمله تابوهای رسانه ای بنظر می رسد و به جمع اصطلاحاتی تعلق دارد که عملا از فرهنگ واژگان واقعه نگاری های رسانه های همگانی حذف شده است. این واژه در صفحات نیویورک تایمز، واشینگتن پست یا ایندپندنت منتشر نشده است. روزنامه نگاران دستور دریافت کردند که برای مطرح ساختن احزاب اسووبودا (آزادی) و پراوی سکتور (بخش راست) اصطلاح «نئونازی»را به کار نبرند.

ترکیب دولت اتحادیه

مسئله این نیست که دولت موقت که در بطن آن عناصر متشکل نئونازی از وضعیت مساعدتری در اتحادیه برخوردار هستند، رسما توسط حزب «باتکیوشینا» (میهن) هدایت می شود.

کابینه از دو حزب مهم نئونازی تشکیل شده، یعنی اسووبودا و پراوی سکتور (بی آن که اعضای قدیمی سازمان فاشیستی از میان رفتۀ «یو ان آ – یو ان اس او» را بحساب بیاوریم، به آنها پست های کلیدی را تحویل داده اند که عملا امکان کنترل نیروهای نظامی، پلیس، دستگاه قضائی و امنیت ملی را در اختیار آنها می گذارد.

اگر چه حزب باتکیوشینا به رهبری یاتزنویک کیف پول اکثریت را کنترل می کند و رئیس نئونازیهای اسووبودا اوله تیاهنیبوک مقام وزارتخانه ای مهمی دریافت نکرد (ظاهرا به درخواست معاون وزیر امور خارجه ویکتوریا نولاند)، اعضای اسووبودا و پراوی سکتور پست های کلیدی در زمینۀ دفاع، امور قضائی، آموزشی و امور اقتصادی را در احتیار گرفته اند.

       

رئیس نازی های اسووبودا اوله تیاهنیبوک

Svoboda Oleh Tyahnybok

 

معاون وزیر امور خارجۀ ایالات متحدۀ آمریکا ویکتوریا نولاند در کنار رئیس نئونازی های اسووبودا اوله تیاهنیبوک (سمت چپ)

 

Andriy Parubiy 

آندرئی پاروبی [سمت راست]، از بنیانگذاران حزب ناسیونال سوسیالیست اوکرائین (حزب نئونازی که به اسووبودا تغییر نام داده است)، او به عنوان وزیر کمیسیون امنیت و دفاع ملی، مقام کلیدی مسئول نظارت بر وزارت دفاع، نیروهای مسلح، کار بست قانون، امنیت ملی و اطلاعات. کمیسیون امنیت و دفاع ملی عبارت است از یک مرکز تصمیم گیری مهم و اگر چه رسما توسط رئیس جمهور هدایت می شود، ولی ادارۀ آن به عهدۀ یک هیئت 180 نفره از اعضای بخش دفاعی، اطلاعاتی و کارشناسان امنیت ملی می باشد.

آندرئی پاروبی یکی از رهبران انقلاب نارنجی در سال 2004 بود. سازمان او توسط غرب تأمین مالی می شد. رسانه های آمریکائی و اروپائی او را «کوماندان» – فرماندۀ – جنبش ارو-مایدان (مایدان اروپا) لقب داده اند. آندرئی پاروبی کاملا مثل و مانند رئیس حزب اوله تیاهنیبوک یک طرفدار نازیست اوکرائینی استفان باندرآ است که در قتل عام یهودیان و لهستانی ها طی جنگ جهانی دوم جهانی شرکت داشته و با این جنایت تاریخی همکاری داشته است.

راه پیمائی به یاد نئونازی استفان باندرا

دیمیتری یاروش رئیس هیئت نمایندگی «حزب دست راستی» (پراوی سکتور) در پارلمان به سهم خود به عنوان معاون وزیر پاروبی (نازیست) در کمیسیون امنیت و دفاع ملی برگزیده شده است.

دیمیتری یاروش رئیس گروه شبهه نظامی (پارا میلیلتر) پیراهن قهوه ای های نازی طی تظاهرات جنبش اروپائی مایدان (ارومایدان) بود. او جنبش برای تجزیۀ و جداسازی حزب منطقه ها (حزب دست راستی میانه رو) و حزب کمونیست فراخواند.

 

سخنرانی دیمیتری یاروش در ارومایدان (او را در وسط تصویر می بینید)

 

حزب نئونازی در عین حال روند قضائی را با گزینش اوله ماخنیتسکی از حزب ایوبودا به مقام قاضی کل اوکرائین تحت کنترل دارد. انتخاب یک نئونازی برای تضمین امور دادگستری چه امتیازی برای اوکرائین خواهد داشت.

هم زمان پست هائی در کابینه به اعضای سابق مجلس ملی اوکرائینی واگذار شده است که به گروه دفاع از خود ملی اوکرائین تعلق دارند که یک سازمان نئونازی حاشیه نشین است. از جمله این افراد عبارتند از :

تتیانا چرنوول که نشریات غربی او را به عنوان یک زن روزنامه نگار مبارز تجسسی بازنمائی کرده اند، بی آن که به گذشتۀ فعالیت های او در سازمان های ضد سامی اشاره ای داشته باشند. او به مقام رئیس کمیتۀ دولتی برای مبارزه علیه بزهکاری برگزیده شده است.

دمیتریو بولاتوف، که بخاطر ربودن شده فرضی اش توسط پلیس شناخته شده است، ولی به همچنین بخاطر مناسباتش با نئونازی ها، به عنوان وزیر ورزش و جوانان برگزیده شده است.

ایگور سوبولوف، رئیس گروه شهروندان میدان استقلال که در زمینۀ سیاسی به ایاتسنییوک نزدیک است، به عنوان رئیس کمیسیون پاکسازی برگزیده شده، و مأموریت او پاکسازی دولت و زندگی عمومی از طرفداران رئیس جمهور ایانوکویچ است.

کمیتۀ پاکسازی علیه مخالفان رژیم نئونازی نوین شکار جادوگران بد ذات را سازماندهی خواهد کرد. هدف اردوی پاکسازی اشخاصی هستند که در مقامات بالا در بطن ادارات دولتی، استان ها و شهرداری، آموزش و پرورش و پژوهش فعال بوده اند _ و غیره.

اصطلاح «پاکسازی» به «برکناری گستردۀ » اشخاصی اتلاق می شود که با دولت قدیمی همکاری داشته اند. این اصطلاح در عین حال بار معانی نژاد پرستانه نیز دارد. به احتمال خیلی قوی پاکسازی متوجه کمونیست ها، روس ها و اعضای جامعۀ یهودیان خواهد بود.

اهمیت چنین رویدادی در این نکته نهفته است که غرب با دعاوی رسمی برای دفاع از ارزش های دموکراتیک، نه تنها سرنگونی رئیس جمهور برگزیده را سازماندهی کرد، بلکه در عین حال رژیمی را به قدرت رساند که از نئونازی ها تشکیل شده است.

یعنی یک دولت نیابتی که به ایالات متحده، ناتو و اتحادیۀ اروپا اجازه می دهد که در امور مناسبات خارجی اوکرائین دخالت کند و مناسبات دوجانبۀ این کشور را با فدراسیون روسیه از بین ببرد. با این وجود باید دانست که نئونازی های نیستند که توپ را در اختیار دارند. ترکیب کابینه به شکل گسترده در تلاقی با «دستور کار» معاون وزیر امور خارجۀ ایالات متحدۀ آمریکا خانم ویکتوریا نولاند قرار می گیرد که به سفیر آمریکا در اوکرائین فراخوانی صادر کرد که به بیرون سرایت کرد.

واشینگتن نئونازی ها را در وضعیت قدرت قرار داد. ولی بر حسب یک «رژیم دولتی غیر مستقیم»، این دولت موازی است که دستورات مرتبط به تصمیم های مهم در زمینۀ سیاست خارجی و نظامی را از وزارت امور خارجۀ ایالات متحدۀ آمریکا، پنتاگون و ناتو دریافت می کند، بطور مشخص یعنی دستورات مرتبط به گسترش و آرایش یگان های نظامی علیه فدراسیون روسیه.

جهان یک چهار راهی خطرناک است : ساختارها و ترکی باین دولت نیابتی که توسط غرب مستقر شده است به هیچ عنوان مشوق گفتگو با دولت و ارتش روسیه نیست.

 

صحنه نگاری در چشم انداز اوج گیری رسوائی نظامی در برخورد بین روسیه و ناتو، امری کاملا محتمل بنظر می رسد. کمیسیون دفاع و امنیت ملی که تحت کنترل نئونازی ها می باشد نقش مرکزی را در امور نظامی بازی می کند. در برخورد با مسکو، کمیسیون دفاع و امنیت ملی به هدایت نئونازیستی مانند پاروبی و معاون پیراهن قهوه ای او دمیترو یاروش با مراجعه به واشینگتن و بروکسل می تواند به تصمیم گیری هائی دست بزند که پیامدهای ویرانگری خواهد داشت.

با این وجود، ناگفته آشکار است که «پشتیبانی» ایالات متحدۀ آمریکا از تشکیلات یک دولت نئونازی به هیج عنوان کاخ سفید، وزارت امور خارجه و کنگره را متعهد به گسترش «تمایلات فاشیستی» نمی سازد.

«سکوی پرتاب دموکراسی» در اوکرائین به شکلی که نیویورک تایمز حکایت می کند، توسط جمهوری خواهان و دموکرات ها تأیید شده است. موضوع یک طرح دو جانبه است. یادآوری کنیم که سناتور جان مکین از پارتیزان ها و دوستان رئیس نئونازی اسوبودا، اوله تیاهنیبوک (سمت راست عکس).

Michel Chossudovsky

 

آدرس الکترونیکی مقالۀ اصلی

http ://www.mondialisation.ca/les-etats-unis-ont-installe-un-gouvernement-neonazi-en-ukraine/5375013