ناپاسخگویی به چالش های جهانی؛ نشانه های زوال تمدن غربی!؟

نویسنده: مهرالدین مشید بحران های جهانی پدیده ی تمدنی یانتیجه ی…

عشق و محبت

رسول پویان در دل اگـر عـشق و محبت باشد نجـوای دل آهـنـگ…

جهان در یک قدمی فاجعه و ناخویشتن داری رهبران سیاسی…

نویسنده: مهرالدین مشید افغانستان در حاشیه ی حوادث؛ اما در اصل…

چند شعر از کریم دافعی (ک.د.آزاد) 

[برای پدر خوبم کە دیگر نیست]  ترک این مهلكه با خون…

مکر دشمن

  نوشته نذیر ظفر با مکـــــر خصم ، یار ز پیشم…

نویسنده ی متعهد نمادی از شهریاری و شکوهی از اقتدار…

نویسنده: مهرالدین مشید تعهد در قلمرو  ادبیات و رسالت ملی و…

اهداف حزب!

امین الله مفکر امینی      2024-12-04! اهـــــدافِ حــزبم بـــودست صلح وصفا ی مــردم…

پسا ۷ و ۸ ثور٬ در غایت عمل وحدت دارند!

در نخست٬ دین ماتریالیستی یا اسلام سیاسی را٬ بدانیم٬ که…

نگرانی ملاهبت الله از به صدا درآمدن آجیر فروریزی کاخ…

نویسنده: مهرالدین مشید پیام امیر الغایبین و فرار او از مرگ؛…

مدارای خرد

رسول پویان عصا برجان انسان مار زهرآگین شده امروز کهن افسانۀ کین،…

افراطیت و تروریسم زنجیره ای از توطیه های بی پایان

نویسنده: مهرالدین مشید تهاجم شوروی به افغانستان و به صدا درآمدن…

عید غریبان

عید است رسم غصه ز دلها نچکاندیم درد و غم و…

محبت، شماره یکم، سال ۲۷م

شماره جدید محبت نشر شد. پیشکش تان باد!

روشنفکر از نظر رفقا و تعریف ما زحمتکشان سابق

Intellektualismus. آرام بختیاری روشنفکر،- یک روشنگر منتقد و عدالتخواه دمکرات مردمی آرامانگرا -…

پیام تبریکی  

بسم‌الله الرحمن الرحیم اجماع بزرگ ملی افغانستان به مناسبت حلول عید سعید…

عید خونین

رسول پویان جهان با نـقـشۀ اهـریمنی گـردیـده پـر دعوا چه داد و…

بازی های ژیوپولیتیکی یا دشنه های آخته بر گلوی مردم…

نویسنده: مهرالدین مشید بازی های سیاسی در جغرافیای افتاده زیر پاشنه…

ادریس علی

آقای "ادریس علی"، (به کُردی: ئیدریس عەلی) شاعر و نویسنده‌ی…

گزیده‌ای از مقالهٔ «هدف دوگانهٔ اکوسوسیالیسم دموکراتیک»

نویسنده: جیسون هی‎کل ــ با گذشت بیش از دو دهه از…

مثلث خبیثه ی استخباراتی ایکه افغانستان را به کام آتش…

نویسنده: مهرالدین مشید اقنوم سه گانه ی شرارت در نمادی از…

«
»

انتخابات و نیکپیان افغانستان

 (حمایت از کاندیداتوری داکتر عبدالله عبدالله)

نجیب الله جویا

در حیاتِ سیاسی و اجتماعی جامعۀ افغانستان سال ۱۳۹۳ یکی از سالهای مهم و تاریخ ساز این مرز بوم خواهد بود. یک بار دیگر افغانستان، در راستای گام  نهادن در مسیر اشنایی به دموکراسی  و تأمین صلح پایدار، با استفاده از شیوه های دموکراتیک در اداره کشور و اتکا به خواستها و حقوق شهروندی، شاهد برگزاری سومین دورِ انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود.

هم اکنون در آستانۀ کار زار های انتخاباتی و شکل گیری اتحادها بین احزاب و سیاسی و شوراه های اجتماعی و قومی و حمایت  و پشتبانی قومی در کشور،که اکثرا بربنیاد روابط قومی،سمتی و تنظیمی شکل میگیرند، ولی به آنچه بسیار اندک توجه پرداخته می شود، مطالبات شهروندان از سوی کاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری اند و در این میان مطالبات و خواستهای اقلیت ها به کلی به فراموشی و باد فنا سپرده شده است.

و به این موضوع کمتر توجه شده است که خواسته های شهروندان از رییس جمهوری آینده و نماینده گان شوراها چیست؟ رییس جمهور آینده چه برنامه های عملی، سودمند و متفاوت با گذشته برای اداره امور سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور دارد؟

از دید رییس جمهور آینده، راههای دستیابی و شریک ساختن اقلیت ها در کجاست؟ آموزش های تخصصی، ایجاد اشتغال و فقر زدایی، سیستم های تأمین حمایت اجتماعی و عدالت اجتماعی در برنامه های رییس جمهور آینده و همراهانش چه جایگاهی دارند؟

و در این میان آنچه اهمیت ندارد خواست های اقلیت ها و  شهروندان عادی افغانستان است. مهاجرت و فقر گذاشته اند اما متاسفانه هیچ گاه نتوانسته اند خود را از تاریکخانه ذهن تاریک سیاستمداران بیرون بکشند.

شواهد نشان می دهد که عدۀ از دست اندکاران عرصۀ سیاست کشور،از همین اندک فضای ایجاد شده در جهت طرح حقوق انسانی اقلیت ها چنان ناراحت هستند حتی اماده نیستند به اقلیت ها حق قایل شوند و کوشش می کنند از طریق ایجاد موانع ها با سوء استفاده و به بازی گرفتن اعتماد تکه داران و حمایت سمتی و تیمی از شهروندان، این فضا را برای اقلیت ها محدود ساخته انند. امروزه انسجام و يكپارچگي ميان ما نه تنها از ضروري‌ترين مسائل روز به شمار مي‌آيد، بلكه ادامه حيات آنان به اين امر مهم بستگي پيدا كرده است. امروز حساسيت به اوج رسيده اغایان به روشنفکران از يك‌ سو و عدم احساس مسئوليت روشنفکران نسبت به همديگر از ديگر سو، و نيز فتنه ‌افكني و كينه ‌توزانه دوستان و همدلي و همسويي روشنفکران را ضروري ‌تر ميسازد و همواره اين پيام را ميدهند كه هم‌اكنون حيات و عزت روشنفکران درگرو وحدت است. معنی و مفهوم وحدت اتحاد، مفهوم يكي شدن دو چيز يا چند چيز را ميرساند. يگانگي داشتن، يگانگي كردن، يكرنگي، يكدلي و يك ‌جهتي در مفهوم اتحاد نهفته است. واژه متحد به معناي يكي شده، پيوسته و متفق است. که شورای اجتماعی مردم نیکپی میخواهد که از یک کاندید مشخص حمایت کند که خوشبختانه کردند و به امید اینکه بتوانیم یک آینده روشن به خود و مردم خود داشته باشیم.

به همین لحاظ مردم ما این بار مصمم شدند تا از استعمال رأی خود به شیوه ابزاری جلوگیری نموده و مطالبات خویش را طی راه اندازی و یک کمپاین سراسری مشروط بسازند.

این کمپاین به منظور امتیاز گیری و معامله با ایتلاف های کنونی انتخاباتی بوجود نیآمده است،بلکه برنامه و اراده نامزدهای پست ریاست جمهوری را به بررسی گرفته و حمایت خویش را از تیم اصلاحات و همگرایی اعلان نمودند. همچنان اینبار مردم ما می خواهند تا با اشتراک وسیع خویش در انتخابات آینده سرنوشت خویش و کشور خویش را رقم بزنند و اجازه ندهند تا به نیابت آنان از رأی آنان سؤ استفاده صورت گیرد. آنان باید به فعالیت های سازمان یافته و ایجاد جنبش های اجتماعی برای پیگیری مطالبات و احقاق حقوق شان وارد صحنه عمل شوند و تیم اصلاحات و همگرایی را به جایگاه شان برسانند.