سخنی چند برچرند گويی ها و دروغ پراگنی های توهين…

عبدالواحد فيضی (پيرامون تأسيس حزب دموکراتيک خلق افغانستان وسقوط حکومت جمهوری…

جرگۀ طالبان

رسول پویان جرگۀ طالـب بـرای سـر بـریـدن دایر است چونکه درکشتار مظلومان…

هر ذرهء خاکت وطن!

امین الله مفکر امینی 2022-40-07 ای مـیـهن زیبـــا، ای مٌلــک نیاکــــانم خاک…

نشست عالمان یا کوبیدن آخرین میخ بر دریچهء آرزو های…

نویسنده: مهرالدین مشید در حاشیهء نشست بی معنا و استخباراتی عالمان…

سیاست، علم و هنر مبارزه طبقاتی برای ایجاد بهشتی سکولار…

آرام بختیاری زندگی گلی است که در عشق ریشه دارد. سیاست یعنی…

جرگه ی مردانه ی طالبان ، افغانستان را بیشتردرباتلاق غرق…

     نوشته ی : اسماعیل فروغی      طالبان مطابق نقشه ی…

تصفیهء قومی مرحلهء دوم جنگ آی اس آی در شمال…

نویسنده: مهرالدین مشید پس از تمرد مولوی مهدی یکی از فرماندهان…

سخنی چند برچرند گويی ها و دروغ پراگنی های توهين…

عبدالواحد فيضی (پيرامون تأسيس حزب دموکراتيک خلق افغانستان وسقوط حکومت جمهوری…

نوای اهالی زمین لرزهء پکتیکا!

امین الله مفکر امینی 2022-24-06! زخـــم دیگری زد بر پیکرما، زمین…

گزیده‌هایی از مقالهٔ لنین دربارهٔ «امپریالیسم و نفاق در سوسیالیسم»

برگرفته از : مجموعه آثار لنین به زبان انگلیسی، جلد ۲۳،…

زمانه ما

نوشته نذير ظفر زنده گى بر خلق زندان گشته است عمر ها …

مشکل زبان در تعریف "ملت و خلق".

آرام بختیاری ملت شامل خلق هاست، یا برعکس؟  آیا خلق و ملت…

ترجمه داستان «کفش‌های خوشبختی»

نویسنده «هانس کریستیان آندرسن»؛ مترجم «اسماعیل پورکاظم» 1- سرآغاز: جشن بسیار بزرگی…

استبداد قومی طالب

رسول پویان بــرو طـالـب مــده آزار ما را مکن ازقوم و دین…

روز وصل

 نوشته نذير ظفر  ميرسد روزيكه بگشايي نظر بر سوى دوست من يقين دارم معطر ميشوى از بوى دوست از خوشى خود را كنى گم مست در آغوش او بهتر از خلد برين  باشد   برايت كوى دوست كوثر  و    ساقى    و  جنت از طرب يادت رود لذتى   ايد   برايت    جانفزا    از روى دوست تار و   پودت   نغمهِ   عشرت   نوازد    بيكران  از  نوازش  هاى دل    انگيز در پهلوى دوست  دست   اقبالت   ظفر گيرد به   لطف   كردگار تاشوى  خوشبخت دايم از رخ نيكوى دوست

به‌مناسبت سالگرد اعدام سعيد سلطانپور، شاعر انقلابی!

بهرام رحمانی bahram.rehmani@gmail.com  از آغاز برقراری حکومت اسلامی ایران، سانسور و اختناق،…

مقاومت یا قیام آزاد یبخش ملی ؟

     نوشته ی : اسماعیل فروغی      اینکه طالبان یک گروه تندروِدینی ،…

سخنی چند برچرند گويی ها و دروغ پراگنی های توهين…

عبدالواحد فيضی (پيرامون تأسيس حزب دموکراتيک خلق افغانستان وسقوط حکومت جمهوری…

جغرافیای نظامی مقاومت؛ تمامیت خواهی طالبان و باغی خواندن مخالفان

نویسنده: مهرالدین مشیدجبههء مقاومت نمادی از خشم مردم افغانستان در…

تحریف آیات و جو سازی دروغین در بینش‌های اسلامی

قسمت اول طالبان با عنوان امارت اسلامی ، نظامی قومگرا در…

«
»

افغانستان : افزایش بازداشت خودسرانه خبرنگاران

در حالی که طالبان اعلام کرده‌اند که نظام حمایت از خبرنگاران را با تشکیل کمیسیون تخطی رسانه‌ها ایجاد کرده‌اند در یک ماه گذشته دست‌کم  ۱۲ خبرنگار در سراسرکشور بازداشت و زندانی شده‌اند. گزارش‌گران بدون مرز (RSF) این بازداشت‌های خودسرانه را محکوم و از حکومت امارات اسلامی می‌خواهد تعهدات اعلام شده خود را درباره حفاظت از روزنامه‌نگاران و اجرای قانون همگانی رسانه‌ها  محترم شمارند.

به تاریخ ۲۲ ثور در مراسمی برای بزرگداشت روز جهانی آزادی رسانه ها در کابل به دعوت فدارسیون تازه تاسیس خبرنگاران و رسانه‌ها و وزارت اطلاعات و فرهنگ برگزار شد. بسیاری از مسئولان این نهاد مدافع حقوق خبرنگاران از مشکلات پیشاروی خبرنگاران صحبت کردند از آن میان « مشکلات اقتصادی رسانه‌ها، مشکل دسترسی به اطلاعات و محدود شدن آزادی بیان. رفتار قوای انتطامی با خبرنگاران و…»  در این مراسم ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی امارات اسلامی افغانستان و معین وزارت اطلاعات و فرهنگ اعلام کرد که : کمیسیون تخطی رسانه‌ها و کمیسیون دسترسی به معلومات تشکیل شده است.

این کمیسیون‌ها و از آن میان کمیسیون تخطی رسانه‌ها بنا بر قانون رسانه‌های همگانی سال ۱۳۹۲ یکی از خواست‌های خبرنگاران بوده است.  بنا بر قانون رسانه‌های همگانی هیچ نهادی اجازه ندارد بدون بررسی و نظر کمیسیون تخطی رسانه‌ها در باره پرونده‌ای و پیش از فرستادن به دستگاه عدلی و تصمیم آن، خبرنگاران را بازداشت کند.

با این حال تا این روز اعلام تشکیل کمیسیون تخطی رسانه‌ها تاثیری بر توقف بازداشت خبرنگاران نداشته است. تنها در فاصله یک کاه دست‌کگم ۱۲ خبرنگار در سراسر کشور خودسرانه بازداشت شده‌اند. به تاریخ ۱۷ ثور / اردیبهشت ۱۴۰۱ ، خالد قادریشاعر و خبرنگار رادیو نوروز در شهر هرات  در یک دادگاه نظامی به یک سال زندان محکوم شد. میرزا حسنی مدیر رادیو صدای آفتاب در شهر هرات به تاریخ ۱ جوزا بازداشت شده است اتهام وی « همکاری با جبهه مقاومت» اعلام شده است. جما‌الدین دلدار خبرنگار رادیو گردیز به تاریخ ۳ جوزا در ظاهر به علت مواضع سیاسی پدرش بازداشت شده است و خان محمد سیال خبرنگار تلویزیون پیوستون به تاریخ ۲۰ ثور به علت « امری شخصی» در ولایت ارزگان بازداشت شده است. پرونده هیچ کدام از این خبرنگاران زندانی بنا بر قانون در کمیسیون تخطی بررسی نشده است.

به تاریخ ۷ جوزا  بصیره مصمم، اوغ بیگ غفوری و فیروز غفوری  سه روزنامه‌نگار ولایت فاریاب با دستور سارانوالی و بنا بر شکایت رییس اداره اطلاعات و فرهنگ ولایت که پیشتر معین اداره معارف بود، بازداشت شدند. این پرونده به دوسال پیش مربوط و در باره فساد اداری این فرد در آن زمان بود که از سوی دستگاه عدلی پذیرفته نشده بود. این خبرنگاران با سپردن وثیقه پس از هفت ساعت بازداشت در انتشار برگزاری دادگاه آزاد شدند.

به تاریخ  ۲ جوزا، جواد اعتماد خبرنگار آژانس خبری آسوکا را استخبارات در کابل به هنگام پوشش یک حمله انتحاری در کابل بازداشت و پس از دو روز آزاد کرد. علی‌اکبر خیرخواه خبرنگار صبح کابل پس از پنج روز ناپدید شدن از سوی «افراد ناشناس» آزاد شد. بنا بر اطلاعات گردآوری شده  از سوی RSF   وی را یک شاخه استخبارات بازداشت کرده بود.  در همان روز رومان کریمی خبرنگار و همکارش سمیع‌الله راننده  رادیو سلام وطندار و فرزاد فلم‌بردار نیویورک تایمز به هنگام پوشش خبری تظاهرات زنان در کابل بازداشت و پس از هفت ساعت آزاد شدند.