جامعه دین زده چگونه است؟

عبارت از جامعه می باشد٬ که دیندار از دین٬ چون…

نوای خلقِ غمدیدهء بغلان!

امین الله مفکر امینی       2024-13-05 آسمـان گرفته سخت برما، زمیــــن از سوی…

تنهایی و غربت شناخت نامه ی تبعید

نویسنده: مهرالدین مشید روایت دیگری از تنهایی و غربت روایت تبعید یعنی…

دست یاری 

بر بلای سیل بغلان مبتلا است  ساکنان اش زین مصیبت در…

تجلیل از روزمادردرکشورشاهی هالند

بتاریخ 12می سالجاری درشهرارنهم کشورشاهی هالند محفل باشکوهی ازسوی شوراي…

بجنبید ایکه خود ها، حامییان حقوق بشرخوانید!

امین الله مفکر امینی       2014-13-05! ندانم چطور گویم ویا به تصویر کشمدردوناله…

اینجا بغلان است، آدمیت را سیل برده است!

سیامک بهاری “ما نه غذا داریم، نه آب آشامیدنی، نه سرپناه،…

خشم سیلاب

رسول پویان خانه و باغ و زمین و روستا ویران گشت خـشـم…

 قاضی ی شهر شرف

محمد عالم افتخار مال تاجـر غرق دریا گشـته بود تاجر آنجا محوِ…

خیزش های مردمی نشانه های شکست طلسم وحشت طالبانی

نویسنده: مهرالدین مشید تبعیض، حرمت شکنی و استبداد کار نامه ی…

مادر

ای مادر من فرخ و آباد بمانی پر خنده به لب…

چند شعر کوتاه از زانا کوردستانی

انتظارم، بوی سیگارهای زر گرفته... و روزهای تلخِ نیمه سوخته میان بغض خاموشت…

جنگ قدرت ها

رسول پویان جنگ قـدرت ها دل زخمین وخونین آورد جـای صلح و…

افراطیت پادزهر خیانت رهبران اسلام سیاسی و یا شکست مبارزات…

نویسنده: مهرالدین مشید علل و عوامل یا چگونگی و چیستی باز…

زبان آریایی یا آریویی چی شد؟

نوشته: دکتر حمیدالله مفید ——————————— زبان بازتاب خرد آدمی است و انسان…

تعامل 

نور محمد غفوری از چندی به اینطرف در مکالمات و نوشتار…

جمال غمبار

آقای "جمال غمبار"، (به کُردی: جەمال غەمبار) شاعر و نویسنده‌ی…

چین کاوشگری به نیمه تاریک ماه فرستاد

منبع تصویر، GETTY IMAGES ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۳ مه ۲۰۲۴ آژانس فضایی…

        تقدیم به ستره محکمه امارت اسلامی افغانستان

معروضه محمد عالم افتخار ولد محمد قاسم دارنده تذکره تابعیت 1401100148058   حضور…

حاکمیت طالبان؛ افزایش بحران و تکانه های بی ثباتی ملی…

نویسنده: مهرالدین مشید استبداد و تبعیض طالبان و به صدا درآمدن…

«
»

اعلامیه هیات رییسه بنیاد فرهنگی اوستا در نکوهش کشتار وحشیانه بانو فرخنده

 

کشتار ددمنشانه و به آتش کشیدن گروهی بانو فرخنده  در روز های پایانی سال ۱۳۹۳ خورشیدی با انزجار بی مانند همدیاران ما روبرگردید. « فرخنده شهید » در نتیجه یک اقدام خودسرانه و ضد انسانی به فتوای یک تعویذ نویس و فرمانبرداری گروهی از جوانان  که خود را مدافع دین پنداشتند ؛ سبعانه مورد لت و کوب ، آزار و شکنجه گروهی قرار گرفته و بعداً پیکراش در میان شور ، هیاهو و نعره های تکبیر این جمعیت بی احساس و قسی القلب به  آتش کشیده شده و مورد نمایش قرارگرفت. تصاویر وحشتناک این رخداد نشان میدهد که این حادثه محصول برخورد یک عمل برنامه ریزی شده  و نتیجه تبلیغات گمراه کننده  گروه های طالبی و داعشی که همه روزه با استفاده از برنامه های تلویزونی ، منبرها و سایرامکانات  بدون بازپرس ؛ مردم را در برابر هم قرار میدهند، می باشد. سخت درد بار است که این سیه رویان دین توانسته اند کسانی را به  تماشاگران بی احساس و بی تفاوت در برابر مرگ و زنده گی هم وطن ، هم دین و هم شهری شان بدل نمایند.

راه اندازی این نمایش نفرت انگیز در شرایطی صورت گرفت که هجوم تازه نیروهای عقب گرا وتاجران دین بنام داعش ، القاعده و طالب زنگ خطر را در کشور به صدا درآورده و مردم را به رویارویی و نبرد می طلبد.

این رخداد جانسوز بروشنی نشان داد که اگر مردم بیشتر از این درپراگنده گی و دشمنی باهم بسر ببرند؛ و در دفاع از حقوق و ازادی های شهروندی شان تلاش ننمایند ، نیروهای ارتجاعی و ضد پیشرفت هرلحظه برای از بین بردن آزادی ، دموکراسی و برده سازی مردم  آماده حمله و یورش هستند.

وضع موجود که نتیجه حاکمیت مافیایی نیروهای متحجر به یاری همپیمانان و حامیان منطقه وی و جهانی شان به وجود آمده است ، بیشتر از هر وقت دیگر به همبستگی ، یاری و مقاومت در برابر تلاش های  ضد مردمی  نیازدارد. مقاومت جانانه مردم در روز های گذشته مایه افتخار و امید است.این مقاومت و دلیری بی مانند نشان داد آنهایی که در جریان جنایت سرور و شادی راه انداخته ؛ و ژست  پیروزمندانه به خود گرفته  و در انتظار دریافت لقب «غازی » در کنار نام شان بودند ؛ چه گونه از ندامت و پیشیمانی و ناراحتی وجدان حرف میزنند. و یاهم ملا امامان و بلند پایه گان دولتی که در اولین روز از این خشونت و ستیزه‌ جویی  جانبداری کردند؛ امروز از مردم  و خانواده  فرخنده شهید طلب پوزش می نمایند.

تا وقتی مردم و نیروهای دادخواه ، دموکرات و ترقی پسند بدون تبعیض جنسیتی ، قومی و زبانی منحیث شهروندان اگاه ، با فرهنگ و بامسوولیت در کنار هم در برابر عقبگرایی ، ترور و خودسری عمل می نمایند ، دیگر میدان به روی  طالب و داعش و هم اندیشان تمامیت خواه  شان تنگتر شده و آنها نمی توانند « انسان سوزی » های بیشتری از این نوع را راه اندازی کرده و فرخنده های بیشتری را به خاک و خون یکسان نمایند.

ما درحالیکه همصدا با جامعه مدنی و مردم شریف کشور درافغانستان و درسراسر جهان این کشتار وحشیانه و ننگین را نکوهش مینماییم ؛ از دولت میخواهیم  بربنیاد احکام روشن قانون اساسی کشور  به مسوولیت هایش در راه تامین امنیت جان و مال مردم ، دفاع و حراست از قانونیت وعدالت عمل نماید. علاوتاً ما خواستار آنیم تا :

۱ ـ تمام افراد ملکی و نظامی که به گونه ای درسازماندهی ، راه اندازی و تبلیغ این جنایت سهم دارند؛ مورد بازخواست و برخورد جدی قانون قرارگرفته و عاملین این جنایت گروهی به اشد مجازات محکوم گردند.

۲ـ  به عنوان ارج و احترام به بانو فرخنده و سایر قربانیان جنایات بی رحمانه سالهای اخیر سرک اندرابی  بنام « خیابان فرخنده » وچهارراهی بین پل شاه  دوشمشیره ، لیسه  افغان ـ ترک ، جاده آسمایی و سرک اندرابی بنام « چهارراهی فرخنده » نامگذاری شود.

۳ـ  دولت هرچه زود ترجلو تبلیغات و ترویج خشونت و ستیزه‌ جویی برعلیه وحدت ملی و قانون اساسی از تربیون‌های دینی و از طریق شبکه های رسانه ای به خصوص تلویزون های شخصی و دولتی را گرفته ؛ و به پخش برنامه هایی که  مصروف تبلیغ دشمنی ، انتقامگری و خود سری به نام دین هستند اجازه ندهد.

۴ ـ  دولت به وزارت های تعلیم و تربیه ، تحصیلات عالی و مسلکی  به تمامی موسسات آموزشی دولتی و خصوصی وظیفه بسپرد تا برنامه های آموزشی در باره صلح ، تساهل ، اخوت و برابری ، همپشتی ویاری را شامل برنامه های درسی شان بسازند.

۵ ـ دولت به مالکین و گرداننده گان رسانه های خصوصی  و دولتی به ویژه شبکه های  تلویزونی وظیفه بسپرد تا حد اقل روزانه نیم ساعت برنامه های خود را به مسایل مربوط به رشد آگاهی سیاسی ـ اجتماعی  و بلند بردن سطح مسوولیت های شهروندی اختصا ص دهند.

۶ ـ نهاد های فرهنگی ، احزاب سیاسی ، سازمانهای صنفی و جامعه مدنی کشور به نوبه خود در بلند بردن سطح اگاهی و رشد فرهنگی اتباع کشور سهم ملی و وطنپرستانه شانرا انجام دهند.

همدیاران پاک نهاد!

اگرما دست به دست هم ندهیم ؛ و همصدا و همگام باهم ازحق ، آزادی وعدالت نگهداری نکنیم ، هرلحظه خطر گسترش و ادامه اقدامات ضد انسانی از نوع کشتار بیرحمانه « فرخنده شهید » ما را تهدید میکند.این طایفه ضد افغانی ، متحجر و وابسته به ارتجاع داخلی و بین المللی همین حال درکمین نشسته و انتطار فروکشی مقاومت روان مردم  را برای تعرض و جنایت تازه می کشند.

جاویدان باد نام فرخنده شهید!

افتخار به مردان و زنان  آزاد اندیش ، مبارز و ترقیخواه افغانستان !