اصغر فرهادی بر 2 بخش است !

بخش هنری و کاری اصغر فرهادی غیر قابل کتمان است و نقدش در تخصص من نیست . بهترین کارگردان ایرانی با انبوهی تجربه و ایده های سینمایی ، کارنامه ای درخشان و خلاصه تاریخ سینما را آباد و اینا … کرد ! اهالی متخصص هنر هفتم میتوانند نظر کار شناسی بدهند كه فيلم فروشنده واقعا و فقط از نظرهنري لائق اسكار بود ؟ لائق هويج بود ؟ ايا أرزش اسكار به إندازه أرزش هويج شده است كه مبارك خرگوشها …

 

اما در بخش سیاسی و دومین جایزه اسکار به اصغر آقا موضوع کمی قابل تامل است . گاردین نوشت : اسکار دوم اصغر فرهادی در لجبازی با ترامپ توسط رقیب سازماندهی شد وعجولانه ترین اسکار تاریخ سینما محسوب میشود !  البته شخصیت فرهادی از اعمالش جدا ناپذیر است . اما انتخابش به من ربطی ندارد . به قول زنده یاد شاملو هنرمند واقعی و مردمی همیشه بر قدرت است ، نه با قدرت . حالا اگر یکی می خواد با قدرت باشه، بذاربره خودش رو با بند تنبون فلان رئیس جمهور دار بزنه. اصلا برای من مهم نیست نه زنده بودنش برای من مهمه نه مردنش…

نخستین مراسم اسکار در ۱۶ می ۱۹۲۹ در مراسم شام خصوصی در هتل روزولت هالیوود با حضور۲۷۰ تماشاگر برگزار شد . روزگاری با ذره بین میگشتند تا یک اثری را لایق جایزه پیدا کنند . حدود یک قرن از عمرش گذشته است . با پایان جنگ سرد بنیاد اسکار و نوبل و باقی موارد….افسارش دست سیاستهای دولتی قرار گرفت . اینکه شاخص های دادن اسکار به عوامل داخلی آمریکا چیست موضوع این مطلب نیست . اما در بخش فیلمهای خارجی آخرین شاخص برای انتخاب یک اثر ، خط سیاسی روز است . همین قوانین برای نوبل هم صادق است . خانم شیرین عبادی نوبل صلح را در زمانی گرفت که قرار بود خط استحاله توسط خاتمی تقویت شود . به جز این باید پذیرفت که در این کره زمین لایق تر از خانم عبادی برای نوبل صلح وجود نداشت . در بخش فیلمهای خارجی اسکار هم اصغری رقیب نداشت و هی فقط اصغر….


اصغر اونجا ، اصغر اینجا ، اصغر همه جا ، مثل زبل خان … حالا چرا هی اصغر ؟ اصغر یک بار امتحان پس داده و ثابت کرده که رام است . اهل حرف انسانی و اعتراض نیست اجازه میدهد تا از موقعیتش یا نامش … ولایت فقیه لقمه سیاسی بزند . یک بازیگر خایه مال ثابت هم دارد که در مالاندن پروستات عظما عاشق است ( شهاب حسینی ) ! در کنار تمامی عوامل داخلی ، ورود اصغر به اسکار با ورود و خروج به خانه خاله فرق میکند . اصغر خیلی با هوش و زرنگ است ، اما گنده تر و بهتر از اصغر هم نمیتواند بدون هماهنگی وهموار شدن مسیر سیاسی ، به سالن و گرفتن جازه اسکار شرفیاب شود. هالیوود وسیاستهای دولتی غرب درهم تنیده شده است . رونالد ریگان از هالیوود رفت کاخ سفید ! ورود به اسکار و گرفتن جایزه ، در گرو هموار شدن مسیری سیاسی است که بخشی از آن در دست سیستم ولایت فقیه حاکم در ایران است و بخش مهمتر آن در سیاستهای آمریکا گره خورده است . یک تقسیم کارمحسوس ! غرب تصمیم میگیرد اسکار ( هویج ) بدهد به سیستم ولایت و سیستم ولایت فقیه در داخل ایران گیرنده اش را کشف میکند . دست آخر هم وزارت خارجه أمريكا و وزير ارشاد حكومت إسلامي….همزمان  اين بمال بمال سياسي را به هم تبريك گفتند….

در فیس بوک نوشته بودم : مراسم فاتحه خوانی برای جنازه اسکار….فیلم فروشنده اصغر فرهادی کاملا سیاسی فروخته یا برنده شد
انوشه انصاری جایزه را گرفت و سخنرانی هم کرد …جواد ظریف خوشحال شد ، مقام ولایت فقیه که دیگه نگو….کاخ سفید هم راضی است…


از فرهادی بگذریم … ولی خانم انوشه انصاری که در آزادی دست و پا میزند و به فضا هم رفته و پول هم دارد و…..آیا آنقدر شعور نداشت تا از این فرصت طلائی استفاده کند و یک کلمه علیه اعدام و سنگسار و تجاوز به کودکان در قوانین شریعت ، قانون اساسی اسلامی توحش….. ( عقد کودک 9 ساله ) و زندانهای حکومت اسلامی در ایران جیک جیک کند ؟ خانم نامحترم اگر از تکان سیاسی خوشت میاد ، جونت بالا بیاد یه کلمه هم از جغرافیای خونین سوریه بگو….اگرم از تکان سیاسی خوشت نمیاد ، توی بازار اسکار چه غلطی میکنی ؟

خُب بچه های خوب این بود درس امروز . اگر بازم کسی متوجل نشد مهم نیست ، به درک . فقط برای تکلیف امشب و فردا از روی کتاب فارسی ” تصمیم کبرامپ ” را 3 بار رونویسی کنید و یک نقاشی هم از ریزعلی فداکار با ورژن “ریز اصغر فداکار” بکشید و نشون بدید که اصغر برای نجات قطار برجام خیلی دلواپس است !

https://www.youtube.com/watch?v=N0m_FoC75Yo&feature=youtu.be

اسماعیل هوشیار