ادامه جنجال درمناظرات تلویزیونی روسیه

نامزد ریاست جمهوری روسیه از حزب کمونیست با بیان اینکه مناظره های تلویزیونی به شوی پرسر و صدای تبدیل شده است، از ادامه حضور در مناظره ها اعلام انصراف و استودیوی محل پخش برنامه را ترک کرد.

این مناظره تلویزیونی از شبکه اول روسیه پخش شد و پاول گرودینین گفت که مناظره های تلویزیونی نامزدهای ریاست جمهوری روسیه به شو تبدیل شده است و وی قصد ندارد در این نمایش شرکت کند.
گرودینین گفت: این مناظره نیست بلکه «بگو و مگو» است و هر کس دلش می خواهد فریاد می زند، در برنامه امروز هم رقیبان از برنامه انتخاباتی من برای تبلیغ خود استفاده می کنند.
این نامزد ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: مناظره زمانی صورت می گیرد که فرد با رقیب خود رو در رو بحث کند.
وی افزود: کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه و شبکه های سراسری این کشور علاقه مند نیستند که نامزدها یک به یک با یکدیگر بحث و مناظره کنند، آنچه که همینک برگزار می شود، مناظره نیست و نباید ادامه یابد.
گرودینین گفت: شما کاری می کنید که دیدگاه مردم نسبت به انتخابات ریاست جمهوری روسیه بد شود و در آن حضور نیابند.
وی همچنین با بیان اینکه روسیه برای چندمین سال در رکود اقتصادی قرار دارد، گفت: روسیه در وضعیت مالی بد قرار دارد و شما آمار را تحریف می کنید، اگر می خواهید این وضعیت مناظره را تغییر دهید باید پیشنهاد ما برای انجام مناظره های یک با یک را بپذیرید.
گرودینین پس از این سخنان محل مناظره را ترک کرد.
این دومین جنجال در دومین روز مناظره های نامزدهای ریاست جمهوری روسیه بود.
روز گذشته در مناظره تلویزیونی در شبکه دولتی روسیه یک ‘کسنیا سابچاک’ تنها نامزد زن انتخابات روسیه پس از بی توجه ای ‘ولادیمیر ژیرینفسکی’ به اظهارات وی، تصمیم گرفت آبی که در کنارش قرار داشت را روی این نامزد 72 ساله بریزد تا شاید او از ادامه سخنرانی دست بردارد.
این اقدام سابچاک پس از آن صورت گرفت که ژیرینفسکی در پاسخ به اظهارنظر او درباره یک موضوع گفت: «تو یکی سکوت کن».
ژیرینفسکی که حواسش به اقدام سابچاک نبود، پس از این اتفاق خواستار اخراج این نامزد از مناظره شد اما مناظره بدون توقف ادامه یافت و در ادامه مباحث دیگری مطرح شد.
مناظره های انتخابات ریاست جمهوری روسیه از روز دوشنبه به صورت رسمی آغاز شده است.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و تنها نامزد مستقل انتخابات این دوره، پیش تر اعلام کرده بود که قصد ندارد از امکانات دولتی برای تبلیغ خود استفاده کند و از این رو در مناظره ها شرکت نخواهد کرد.
روز دوشنبه نخستین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری روسیه برگزار شد و در آن پنج نامزد و 2 نماینده سایر نامزدها در آن گفت وگو کردند.
این مناظره تلویزیونی از شبکه تلویزیونی اجتماعی روسیه (او.تی.آر) پخش شد و موضوع آن تقویت توانمندی دفاعی روسیه بود.
در این مناظره تلویزیونی، سرگئی بابورین، پاول گرودینین، ولادیمیر ژیرینفسکی، کسنیا سابچاک و ماکسیم سورایکین پنج نامزد انتخاباتی و دو نفر هم به نمایندگی از بوریس تیتوف و گریگوری یاولینسکی حضور داشتند.
انتخابات ریاست جمهوری روسیه روز 18 ماه مارسبرگزار می شود.