فراخوان در مورد تبلیغات فاشیستی علیه مهاجرین افغانستان 

مردم بپاخاسته ایران  در روزهای گذشته تبلیغات فاشیستی گسترده‌‌ای علیه مهاجرین…

تئوری تفسیر،- در پشت نقاب هایمان؛ ما شما هستیم

Hermeneutik. آرام بختیاری مقوله تفسیر، از دگم های مذهبی تا روشنگری انسانی. علم…

مشرب پروانه

نوشته نذير ظفرمنكه پروانه   وار  ميسوزمهمه  از دست   …

عشق در فرگشت شدن

رسول پویان عـشـق با راز بقـا آهـنگ دل را سر کند مردوزن…

                           بارندگی چه است و چگونه شکل میگیرد؟

نوشته کریم پوپل مورخ ۱ اکتوبر سال ۲۰۲۳ اقلیم و آب هوا…

آخر خط و پایان بازی کشور های منطقه با امارت…

نویسنده: مهرالدین مشید طالبان حامی تروریسم و حکومت آنان تک گروهی…

            پاسخهای رسیده بسوال بی پاسخ وطن

خوشا بر مردم  دانای میهن خوشا برگوهر گویای میهن  بحیرت از سکوت…

 جامعهٔ بی قانون ـ ناشی از ردّاستمرارقوانین  وپی آمدآن برشهروندان

نگارش از«سخی صمیم» دراستقبال از بخش حقوقی برنامهٔ تلویزیون «أفغانستان…

بعد از باران

آقای "آسو ملا" (ئاسۆی مەلا) شاعر کُرد، زاده‌ی کرکوک و…

باران و باور

اسیر کنج قفس مانده ام پری بدهید رها ز دام شوم…

بگذار ناسزا گویند من حقیقت ها را مینویسم

نگارنده‌ی متن: نظامی فرستنده : محمدعثمان نجيب ✍ !  ما افغانها مردمی هستیم…

افغانستان،‌ کشور اعلامیه‌های پوچ از رهبران پوچ

نوشته‌ی محمدعثمان نجیب. سیاست های جهانی از سپیده دم آشنایی انسان…

خطر افراطیت در جهان اسلام و نیاز به آیین نامه…

نویسنده: مهرالدین مشید رسیدن به قرائت رسمی از دین یگانه راه…

[ئەمن نەتەوەی رۆجیارم!]

دەریا گەنداویکە رەگەڵ پەلە ناسنامەیکی چرووک! لە رەڤین، تاکو خۆی بە…

چند شعر کوتاه از لیلا طیبی (رها) 

(۱) پروازِ پرستوها زیباست  اما دل‌ام پیشِ کبوتری‌ست  که روی دیوار کِز کرده…

به مناسبت میلاد رسول کریم صلوات علیه

وَإِنَّكَ لَعَلى خُلُقٍ عَظِيمٍ: صد سلام و لک سلام بر سیرتش انس…

              چرخش معکوس

اگرچرخ اینچنین وارونه میچرخدچه خواهد شد اگر بازی چنین  پیچیده  میگردد…

ما در قرن سنگ‌دلی‌ها زنده ایم

منفعت طلبی واژه غم انگیزی که امروز هر روز جای…

مُلک بی قانون

رسول پویان جـز امـیـد زنـدگانی در سـر پندار نیست غیر نیکی و…

بررسی جرایم ضد بشریت. جرایم جنگی و جرایم ضد حقوق…

نوشته از بصیر دهراد بحث اوضاع وخیم و تشویش آور تخطی…

«
»

اتحادیه اروپا نهادی فاقد آینده‌نگری و راه‌حل‌های مشخص برای بحران‌ها

“اس ار اف” سوئیس درمطلبی با اشاره به سخنرانی اخیر “اورزو لا فون در لاین”، رئیس کمیسیون اروپایی، اتحادیه اروپا را فاقد دیدگاه رو به جلو و راه حل های مشخص برای غلبه بر بحران ها دانسته و نوشت: “اورزو لا فون در لاین” در سخنرانی خود درباره شرایط اتحادیه اروپا در استراسبورگ بر موفقیت های گذشته تاکید کرد.

در ادامه این مطلب آمده است: در دوره ریاست فون در لاین تاکنون، در درجه اول تلاش برای پاسخ به بحران های مختلف رخ داده است. یک بیماری همه گیر بی سابقه (کرونا) و حمله روسیه به اوکراین در فوریه 2022 اروپا را در بسیاری از زمینه ها از جمله سیاست انسانی، اقتصادی و امنیتی تکان داده است. اتحادیه اروپا که اغلب در بحران ها تنبل و کند بوده است البته به‌ویژه به جنگ اوکراین واکنش سریعی نشان داد. علیرغم مانورهای مخرب گاه و بیگاه مجارستان، اتحادیه اروپا هنوز در مورد حمایت از اوکراین بسیار متحد به نظر می رسد و این یک اعتبار برای رئیس کمیسیون است.

فون در لاین همچنین می تواند به اصطلاح “معامله سبز” را به عنوان یک پاسخ اروپایی به تغییرات آب و هوایی به عنوان یک موفقیت ببیند و به دیگران نشان دهد حتی اگر اجرای این پروژه قانونی که با آن اتحادیه اروپا می خواهد انتشار خالص گازهای گلخانه ای را تا سال 2050 به صفر برساند اخیرا تا حدودی متوقف شده است.

در ادامه این مطلب آمده است: البته اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا خود را به عنوان یک مدیر بحران ثابت کرده است. اما اکنون زمان آن فرا رسیده است که اتحادیه اروپا برای دوره پس از نقطه عطف ناشی از حمله روسیه به اوکراین آماده شود. این زمان بیشتر از زمان قبل ژئوپلیتیک است و مشخص نیست که آیا اتحادیه اروپا برای آن آماده است یا خیر.

در اینجا این پرسش مطرح است که چگونه سازمانی باید بتواند از نظر ژئوپلیتیکی بهتر عمل کند آن هم در شرایطی که هر یک از 27 کشور عضو می توانند با وتوی خود تصمیمات سیاست خارجی را مسدود کرده و ماه ها یا سال ها آن را به تعویق بیندازند؟ اتحادیه اروپا چگونه می‌تواند کشورهایی مانند اوکراین، مولداوی یا کشورهای بالکان غربی را نزدیک‌تر کند و در نتیجه به ثبات در این قاره کمک کند؟ اتحادیه اروپا چگونه می‌خواهد در درازمدت در رقابت اقتصادی با ایالات متحده آمریکا و چین زنده بماند؟ اینها سوالات مهم آینده برای «اتحادیه ژئوپلیتیکی» است که توسط اورسولا فون در لاین رهبری می شود.

این روزنامه آلمانی در ادامه نوشت: اورزولا فون در لاین در سخنرانی خود به همه این نکات اشاره کرد از جمله تفکر و عمل ژئوپلیتیکی، رقابت و مسئله گسترش اتحادیه اروپا؛ بنابراین او مشکلات را تشخیص داد.

اما ما اگر به دنبال راه حل های مشخصی برای این مسائل در سخنرانی او باشیم اقدامی بیهوده و بی نتیجه انجام داده ایم. به عنوان مثال، او می گوید که اتحادیه اروپا نیاز به گسترش دارد، اما او نمی گوید که چگونه می توان به این امر دست یافت. مطمئناً مسائل این اتحادیه بزرگ هستند و نمی توان در یک سخنرانی مهم در پارلمان اتحادیه اروپا به آنها پاسخ قاطع داد. قدرت کمیسیون اتحادیه اروپا و رئیس آن نیز محدود است. در نهایت، کشورهای عضو اتحادیه اروپا دست بالا را دارند.

اس ار اف سوئیس در ادامه این مطلب نوشت: اما کاری که یک رئیس کمیسیون اروپایی می تواند انجام دهد این است که او می تواند مسیر را تعیین کند. می تواند ایده ها و پیشنهادهای قانونی را ارائه کند و در نتیجه فرآیندهای اصلاحی را آغاز کند. سخنرانی در استراسبورگ فرصتی برای این کار را برای او فراهم می کرد. اما اورسولا فون در لاین با نگاه کردن به گذشته این فرصت را از دست داد. بنابراین، مشخص نیست که اورسولا فون در لاین قصد دارد اتحادیه اروپا را در صورتی که – همانطور که بسیاری انتظار دارند – برای یک دوره دیگر در تابستان آینده نامزد شود به کدام سمت هدایت کند.