تعامل سیاسی روپوشی برای توطیه های ژرف و مرموز بر…

نویسنده: مهرالدین مشید افغانستان دارالقرای گروه های تروریستی تحت حاکمیت طالبان با…

    عید قربان

           در ماتم قربانی باز  کویند که  عید قربا نست لیک چشم سحر…

             بزرنفاق انگریزی

                                            درو آن با داس روسی  استعمارگران جهان بمنظور غصب سرزمینها ی…

دولت و خدمت!

دولت به انگلیسی State و به فرانسوی Etate  و یا…

عید در غربت

 عید طرب با لب خندان کجاست  میله به آن قرغه و…

چه قیامت برپا کرده طالب!

امین الله مفکر امینی      2024-04-06! چــه قیامت برپــا کرده اند طالــــب درمیــــهــنِ…

Afghanistan

Geopolitics of Afghanistan – Part I By: Saber Azam [*] Introduction: Afghanistan has…

بازگشت عنتر

شاعر: ا-ایران احمدی، بازامدی تا سلطه بر ایران کنی انچه‌باقی مانده را…

آسایشگاه

"آسایشگاه" نام جدیدترین اثر "سامان فلاحی" (سامو) دوست شاعر و…

صابر صدیق

استاد "صابر صدیق" (به کُردی: سابیر سدیق) شاعر کُرد عراقی‌ست. نمونه‌ی…

شعر فوق‌العاده زیبای «سیب» و نظر سه شاعر!

بهرام رحمانی bahram.rehmani@gmaiul.com  وقت شعری و مطلبی و حرفی تازه و از…

رقابت کشور های منطقه و جهان و به حاشیه رفتن…

نویسنده: مهرالدین مشید قلاده داران تروریستان جهان؛ محور رقابت های کشور…

[کورد یەکیگە] 

کۆساڵان بەفر دەباڕیدو  ئەمن لە قۆچان ساردم دەبێ  ئەمن هاتنەگرین ئەبم  سیروان لەمالەم…

مضحکه ی تحت تعقیب بودن سراج الدین حقانی

             نوشته ی : اسماعیل فروغی   سفر پنجم…

جوانمرگی گرامشی؛ مبارز ایتالیایی، در زندان

Antonio Gramaschi (1891-1937) آرام بختیاری گرامشی؛ کمونیست ایتالیایی، خالق دفترهای زندان. آنتونیو-گرامشی (1937-1891م)…

جهان زیستی در بستر جهانی شدن جهان

جهان زیستی فرد٬ مجموعه خصایص و طرز فکری فردی وی…

تافگە صابر

خانم "تافگە صابر" (به کُردی: تاڤگە سابیر)، شاعر، نویسنده، سازنده‌ی…

چه کسانی جهان را اداره می کند؛ قدرت های واقعی…

نویسنده: مهرالدین مشید اداره کننده گان اصلی جهان قدرت های واقعی…

به بهانهٔ روزجهانی عدالت 

نگارشی از سخی صمیم.  ***  نظریات و افکار این قلم انفرادی ومنحصر…

دوحه محور توطیه های خوش خط و خال برضد مردم…

نویسنده: مهرالدین مشید نشست های بین المللی و نبود اراده ی…

«
»

آنچه رنگین‌پوستان در اوکراین تجربه می‌کنند

نویسنده: لین شیائوی مترجم: سایت «۱۰ مهر»برگرفته از : گلوبال تایمز، ۷ مارس ۲۰۲۲ *

آمارها نشان می‌دهد که تلفات غیرنظامیان در جنگ افغانستان بیش از ۷۱‌هزار نفر و تعداد تلفات در جنگ عراق و سوریه به ترتیب بیش از ۱۹۰‌هزار و ۳۵‌هزار نفر بوده است. با این وجود، به‌ندرت از سوی غرب خشمی ‌نشان داده شده و یا انتقادی صورت گرفته است. با این حال، بهره‌برداری غرب از بحران اوکراین در چند روز گذشته شدیدتر از درگیری‌های سوریه، افغانستان و یمن در چند سال گذشته بوده است. 


در حالی که بحران جاری در اوکراین ادامه دارد، مایه تأسف بسیار است که به‌نظر می‌رسد غرب با مردم رنگین‌پوست مانند آفریقایی‌ها، هندی‌ها و عرب‌ها که در اوکراین زندگی می‌کنند و در تلاش برای فرار از جنگ هستند، در افکار عمومی‌ با اعمال و کردار خود، ناعادلانه رفتار می‌کند. این به‌طور کامل برترپنداری و ریاکاری سفیدپوستان را آشکار می‌کند و انتقاد مردم سراسر جهان را برانگیخته است. شولا موس ــ شوگبامیمو، وکیل نیجریه‌ای بریتانیایی، مفسر سیاسی، و نویسنده کتاب «اینکه چرا من مقاومت می‌کنم: هویت سیاهم را تعریف نکن»، یکی از کسانی بود که صحبت کرد و شجاعانه خشم خود را ابراز نمود.

واقعیت امر این است که هر زمان که به مسائل مربوط به زندگی سیاه‌پوستان و زندگی اقلیت‌های قومی ‌مربوط می‌شود، غرب فقط می‌خواهد آن را زیر فرش پنهان سازد. علت اصلی ساده است: موس ــ شوگبامیمو در مصاحبه‌ای اختصاصی با گلوبال تایمز گفت: این برترپنداری سفید‌پوستان است، فرهنگی عمیقاً سرشته شده با نژادپرستی در غرب، و تنها کاری که آنها انجام می‌دهند این است که آن را بیشتر فعال می‌سازند.

براساس پست‌های اخیر در رسانه‌های اجتماعی توسط سیاه‌پوستانی که تلاش می‌کنند از جنگ در اوکراین فرار کنند، با آنها با شیوه‌ای سلسله مراتبی رفتار شده است ــ اول اوکراینی‌ها، دوم هندی‌ها و آخر آفریقایی‌ها. بسیاری ادعا می‌کنند که رنگین‌پوستان در طول سفر خود که اوکراین را ترک می‌کنند، نژادپرستی را تجربه کرده‌اند، از‌جمله تهدید و ضرب و شتم، یا حتی هل دادن و بیرون راندن از قطار. اما وضعیت اسفبار آنها چندان مورد توجه رسانه‌های غربی قرار نگرفته است. 

موس ــ شوگبامیمو خاطرنشان کرد که آنچه در طول آشفتگی فعلی در اوکراین ادامه دارد و منجر به بدبختی جمعیت غیر سفیدپوست خواهد شد این است که بعضی از غربی‌ها معتقدند که افراد صرفاً به دلیل رنگ پوست‌شان بر دیگران برتری دارند. او گفت: «به همین دلیل است که در یک بحران عمیق انسانی، نژادپرستی همچنان می‌تواند زشتی خود را نشان دهد، زیرا کسانی که قرار است به مردم کمک کنند و برای سالم و ایمن بیرون راندن مردم به آنان خدمت کنند، ذهنیت نژادپرستانه دارند.» 

موس ــ شوگبامیمو خاطرنشان کرد که متأسفانه و رقت‌بار این که، رسانه‌های جریان اصلی غرب به‌طور گزینشی افشاگری‌های صورت گرفته توسط حساب‌های شخصی آفریقایی‌ها، هندی‌ها و عرب‌ها را که تبعیض را تجربه کرده‌اند نادیده گرفته‌اند. 

او گفت:‌ تمرکز و روایت رسانه‌های غربی بر جنگ در اوکراین کاملاً متفاوت از گزارش جنگ‌های سوریه یا افغانستان است. از واژه‌هایی مانند «متمدن» برای توصیف اوکراین استفاده شده است، در حالی که سایر مکان‌های جنگ‌زده کشورهای «در حال توسعه» و «جهان سومی» نامیده می‌شوند. 

از نظر غربی‌ها، جنگ نباید در اروپای «متمدن» رخ دهد. شعله‌های جنگ فقط باید در جهان سوم «غیر متمدن» شعله‌ور شود و جنگ‌های راه‌اندازی شده توسط ایالات متحده و متحدان اروپایی آن نباید متوقف و یا مورد انتقاد قرار گیرد. 

آمارها نشان می‌دهد که تلفات غیرنظامیان در جنگ افغانستان بیش از ۷۱‌هزار نفر و تعداد تلفات در جنگ عراق و سوریه به ترتیب بیش از ۱۹۰‌هزار و ۳۵‌هزار نفر بوده است. با این وجود، به‌ندرت از سوی غرب خشمی ‌نشان داده شده و یا انتقادی صورت گرفته است. با این حال، بهره‌برداری غرب از بحران اوکراین در چند روز گذشته شدیدتر از درگیری‌های سوریه، افغانستان و یمن در چند سال گذشته بوده است. 

 او همچنین خاطرنشان کرد «گاهی اوقات مردم فکر می‌کنند که نژادپرستی یا نژادپرستی نهادینه شده فقط در بین یک ملت در غرب وجود دارد. اما من فکر می‌کنم که تعصب و تعصب نژادی نهادینه شده بین ملت‌های غرب و سایر کشورها وجود دارد. این روشی است که آنها با بقیه جهان رفتار می‌کنند و به آنها داستانی را می‌گویند که آنها خود تصور و باور می‌کنند».

موس ــ شوگبامیمو گفت که نتیجه شوم چنین روایت‌هایی این است که بسیاری از مردم در آغوش دروغگویان بیمارگون و بدترین نوع سیاستمدارانی افتاده‌اند که به بهانه عدالت به اصطلاح بشردوستانه تلاش می‌کنند به زندگی بیگناهان تجاوز کنند. 

«بنابراین، من تعجب نمی‌کنم که ایالات متحده شخصی مانند ترامپ را به‌عنوان رئیس‌جمهور داشت. در دنیا، به خصوص آنهایی که خود را ابرقدرت می‌خوانند، کاری را که باید انجام دهند، انجام نمی‌دهند. آنها رنج بیشتری خواهند برد، بسیار بدتر از آنچه اکنون می‌بینید.»

* https://www.globaltimes.cn/page/۲۰۲۲۰۳/۱۲۵۴۲۱۸.shtml