آمریکا همچنان در مسیر تقابل با هاوانا گام برمی دارد

 وزیر خارجه کوبا روز گذشته تصریح کرد، اقدام آتی آمریکا در تشدید تحریم های چند دهه ای علیه هاوانا نشان می دهد که واشنگتن همچنان مسیر تقابل را علیه این کشور منطقه آمریکای لاتین دنبال می کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ‘برونو رودریگز’ طی کنفرانسی خبری در هاوانا گفت: متاسف هستیم که دولت آمریکا در مسیر تقابل با کوبا رو به جلو حرکت می کند.
این اظهارات وزیر خارجه کوبا در حالی مطرح شده است که روابط هاوانا- واشنگتن از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ در سمت ریاست جمهوری امریکا تیره و تار شد این در حالی است که در دوران باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا روابط دیپلماتیک دو کشور احیا شد و مقامات بر روابط نزدیکتر دوجانبه تاکید داشتند.
یک مقام دولت آمریکا چند روز پیش اعلام کرده بود که دولت ترامپ به دنبال افزایش فشارهای اقتصادی به سرویس های نظامی و اطلاعاتی کوبا و ونزوئلا است.
وزیر خارجه کوبا در ادامه آمریکا را به این اقدام متهم کرد که به دنبال فشار آوردن به کشورها برای رد یک قطعنامه سازمان ملل در مورد پایان دادن به تحریم ها علیه کوبا است.
رودریگز عنوان کرد که واشنگتن در حالی تلاش می کند از موضوع حقوق بشر به عنوان بهانه ای برای توجیه کردن تحریم ها علیه کوبا استفاده کند که خود این تحریم ها نقض حقوق مردم کوبا است.
از سوی دیگر وزیر خارجه کوبا اعلام کرد که رئیس جمهوری این کشور قرار است اوایل ماه نوامبر  به کشورهای روسیه، چین، کره شمالی، ویتنام و لائوس سفر و با مقامات این کشور در مورد روابط دوجانبه مذاکره کند.
میگل دیاز کانل’ رئیس جمهوری کوبا پیشتر ضمن انتقاد از تحریم های آمریکا علیه کشورش اعلام کرد که تحریم های اقتصادی، تجاری و مالی آمریکا علیه هاوانا مانع اصلی پیشرفت اقتصادی کوبا است.
دیاز کانل همچنین اخیرا گفته بود: تا زمانی که دولت فعلی آمریکا رویکرد و نگرش ‘غیرعادی و نابهنجارش’ در قبال هاوانا را تغییر ندهد؛ دولت کوبا نمی تواند با دونالد ترامپ وارد مذاکره شود.