اهداف حزب!

امین الله مفکر امینی      2024-12-04! اهـــــدافِ حــزبم بـــودست صلح وصفا ی مــردم…

پسا ۷ و ۸ ثور٬ در غایت عمل وحدت دارند!

در نخست٬ دین ماتریالیستی یا اسلام سیاسی را٬ بدانیم٬ که…

نگرانی ملاهبت الله از به صدا درآمدن آجیر فروریزی کاخ…

نویسنده: مهرالدین مشید پیام امیر الغایبین و فرار او از مرگ؛…

مدارای خرد

رسول پویان عصا برجان انسان مار زهرآگین شده امروز کهن افسانۀ کین،…

افراطیت و تروریسم زنجیره ای از توطیه های بی پایان

نویسنده: مهرالدین مشید تهاجم شوروی به افغانستان و به صدا درآمدن…

عید غریبان

عید است رسم غصه ز دلها نچکاندیم درد و غم و…

محبت، شماره یکم، سال ۲۷م

شماره جدید محبت نشر شد. پیشکش تان باد!

روشنفکر از نظر رفقا و تعریف ما زحمتکشان سابق

Intellektualismus. آرام بختیاری روشنفکر،- یک روشنگر منتقد و عدالتخواه دمکرات مردمی آرامانگرا -…

پیام تبریکی  

بسم‌الله الرحمن الرحیم اجماع بزرگ ملی افغانستان به مناسبت حلول عید سعید…

عید خونین

رسول پویان جهان با نـقـشۀ اهـریمنی گـردیـده پـر دعوا چه داد و…

بازی های ژیوپولیتیکی یا دشنه های آخته بر گلوی مردم…

نویسنده: مهرالدین مشید بازی های سیاسی در جغرافیای افتاده زیر پاشنه…

ادریس علی

آقای "ادریس علی"، (به کُردی: ئیدریس عەلی) شاعر و نویسنده‌ی…

گزیده‌ای از مقالهٔ «هدف دوگانهٔ اکوسوسیالیسم دموکراتیک»

نویسنده: جیسون هی‎کل ــ با گذشت بیش از دو دهه از…

مثلث خبیثه ی استخباراتی ایکه افغانستان را به کام آتش…

نویسنده: مهرالدین مشید اقنوم سه گانه ی شرارت در نمادی از…

اعلام دشمنی با زنان؛ زیر پرسش بردن اسلام و یا…

نویسنده: مهرالدین مشید رهبر طالبان از غیبت تا حضور و اعلان…

ګوند، ائتلاف او خوځښت

نور محمد غفوری  په ټولنیزو فعالیتونو کې د ګډون وسیلې   د سیاسي…

از روزی می‌ترسم 

از روزی می‌ترسم  که سرم را بر روی سینه‌ات بگذارم و تپش…

چرا نجیب بارور را شماتت و تقبیح نماییم ؟

                 نوشته ی : اسماعیل فروغی           به…

کهن افسانه ها

رسول پویان برآمد آفـتاب از مشـرق دل در سحـرگاهان شب یلـدای تار…

مهدی صالح

آقای "مهدی صالح" با نام کامل "مهدی صالح مجید" (به…

«
»

آسیا در میان شعله‌های آتش

C:\Users\User\Pictures\xa.jpg

آرتیوم ایگناتیف (ARTYOM IGNATIEV)

ا. م. شیری

معماران «بازسازی جهانی» در تلاش هستند تا آتش نظامی را از دشت‌های اوکراین به پهنۀ آسیا گسترش دهند.

در ماه دسامبر، اربابان گفتمان جهانی‌سازی برای بی‌ثبات کردن آسیا، جبهه‌هایی در کشورهایی مانند پاکستان، چین، هند، ایران، مغولستان گشودند… آن‌ها امیدوارند که کل ساختار مدیرتی جهانی را به نفع «عادی‌سازی جدید» تنظیم کنند. در رابطه با هر یک از کشورهای نامبرده مجموعۀ بزرگی از عوامل خارجی وارد عمل شده‌ است. اما در همه موارد، بی‌ثباتی زمینه‌های داخلی جدی نیز دارد.

در پاکستان، نارضایتی فزاینده داخلی (از جمله، در میان گروه‌هایی از ارتش که مسیر کشور را تعیین می‌کنند)  تهدید می‌کند که با تجاوزات حمایت شده از طریق افغانستان ادغام شود. در ۱۱ دسامبر، طالبان (گروه ممنوعه در روسیه) تعدادی از ساختمان‌ها را در قلمرو پاکستان ویران کردند. ارتش پاکستان وضعیت اضطراری اعلام کرد. احتمال تشدید بیشتر آن بسیار زیاد است. اوضاع در آستانۀ از کنترل خارج شدن است. «راهپیمایی آزادی» میلیونی در پاکستان به فاز نهایی نزدیک می‌شود. پس از ورود قابل انتظار راهپیمایان به پایتخت، مخالفان امیدوارند که تحت پوشش «انتخابات زودهنگام» مورد حمایت غرب، قدرت سیاسی را بدست بگیرند.

در چین، هنوز غائلۀ «کووید تیان‌آن‌من» که در آخر نوامبر شروع شد، فروکش نکرده بود که اخبار نگران‌کننده از هند و تایوان و همچنین گزارش‌هایی مبنی بر تشدید تنش در دریای چین جنوبی انتشار یافت. در ۱۳ دسامبر، چین ۲۹ هواپیمای جنگی، از جمله تعدادی بمب افکن، به سمت تایوان فرستاد. همان روز، گزارش‌هایی از تشدید تنش در مرز چین و هند منتشر شد (پس از درگیری در ماه ژوئن ۲۰۲۰، بدترین درگیری در بیش از ۴۰ سال گذشته، که  در جریان آن بیش از ۲۲ سرباز هندی و چینی کشته شد).

در هند، مقامات رسمی در ۱۳ دسامبر، اولین درگیری مرزی خونین با نیروهای چینی از سال ۲۰۲۰ را تأئید کردند. همانطور که وزیر دفاع راجنات سینگ در پارلمان گفت، این اتفاق در شمال شرقی ایالت آروناچال پرادش رخ داد. به گفتۀ مقامات هندی، در این درگیری حدود ۲۰ سرباز هندی و نظامیان چینی زخمی شدند. این درگیری‌ها در لاداخ (هیمالیا) در امتداد مرز مورد مناقشه به طول ۳۴۸۸ کیلومتر رخ داد.

در مغولستان، که قرار است از طریق آن یک خط لوله گاز جدید از روسیه به چین کشیده شود، در ۴ دسامبر اعتراضات گسترده‌ای با مضامین ضد چینی آغاز شد. تظاهرکنندگان در خیابان‌های پایتخت، مقامات را به فساد و تقلب در صادرات زغال سنگ- بزرگترین منبع درآمد کشور متهم کردند. هیچ اطلاعاتی در مورد نقش ساختارهای غربی مانند غول معدنی انگلیسی-استرالیایی ریوتینتو، بزرگترین سرمایه‌گذار خارجی در تاریخ مغولستان گزارش نشده است. اما پس از ورود این شرکت آنگلوساکسونی به مغولستان بود که اولین صاحبان پورشه و لویی ویتون در میان سی خانواده از ثروتمندترین خانواده‌هایی که اقتصاد مغولستان را اداره می‌کنند، در اولان باتور ظاهر شد.

در ایران، درگیری خیابانی با مخالفان و انشعاب در درون نخبگان در حال تشدید است. بحران آنقدر تعمیق یافته که در اواخر نوامبر، مقامات ایرانی فریده مرادخانی، دختر خواهر آیت‌الله سید علی خامنه‌ایی را پس از درخواست از جامعۀ جهانی برای قطع ارتباط با ایران دستگیر کردند. خویشاوندان خامنه‌ای از معترضان حمایت کردند و علیه نظام حاکم بر کشور سخنرانی کردند. کارشناسان بر این باورند که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عملاً اقتصاد کشور را در دست گرفته و دین‌سالاران عالی‌رتبه را از فرآیند تصمیم‌گیری حیاتی بیرون رانده است.

در متن حوادث در حال رخ دادن، نیوزویک امریکایی با استناد به شمارۀ یک روزنامۀ اسرائیلی منتشره در نیمۀ اول دسامبر، پیامی را برای همۀ جهان مخابره کرد که می‌تواند دلیل کافی برای جنگ باشد: روزنامۀ اسرائیلی «معاریو» (روزنامۀ محافظه کار، یکی از پرخواننده‌ترین نشریه‌های اسرائیل) ۱۲ دسامبر گزارش داد، که عناصر لازم برای ساخت تسلیحات هسته‌ای گویا به دست تروریست‌های القاعده (ممنوعه در روسیه) افتاده است. گفته می‌شود این حادثه در منطقۀ البیضاء در یمن، در منطقه‌ای که ظاهراً مواد از ایران به شورشیان حوثی تحویل شده، رخ داده است…

چنین تحریکات جنون‌آمیز و بی‌ثبات کردن کشورهای بزرگ به نفع غرب و مهم‌تر از همه، بسود بخش آنگلوساکسون آن است و به گسترش آتش نظامی از دشت‌های اوکراین به پهنۀ آسیا، به آنجا که معماران «بازسازی جهانی» نیاز دارند، کمک می‌کند.

وب‌سایت بنیاد فرهنگ راهبردی

https://eb1384.wordpress.com/2022/12/15/

۲۵ آذر- قوس ۱۴۰۱