نفرت پراگنی های قومی طالبان بخشی از مامورت استخباراتی…

نویسنده: مهرالدین مشید پنجشیر مشتی بلند شده بر ایوان روزگار و…

نو بهار

شد نوبهار از گل و دشت و دمن بگو  رخ سوی…

همه کس جگر ندارد! 

دكتور نبيل پاكطين غمِ دل نگفته بهتر،همه كس جگر ندارد!   ناگفته هاى…

رمضانى

""""""" دل مى رود ز دستم احوال دهيد ملا را آذان دهد…

خشم طبیعت

نگارشی ازسخی صمیم. افکارونظریات این قلم انفرادی ومنحصر بفرد بوده ـ…

گذر اندرابی کابل

نوشته : کریم پوپل مورخ  2023. 03. 25 کوچه اندرابی نام یک…

بهار امید

غنچه‌ ای آرزوی من شگفتن ات آغاز کن بر رخ ما…

شماره یکم سال ۲۶م گاهنامه محبت

شماره یکم سال ۲۶م گاهنامه محبت نشر شد.

مکتب فرانکفورت، اطاق فکرجنبش: زنان، دانشجویان، مسلحانه؟

آرام بختیاری  مکتب فرانکفورت و شعار: هو هو هوشی مین، یانکی…

داستان «ساحل»

نویسنده «تولگا گوموشآی» مترجم «پونه شاهی» آنطور که می خواست باشد،…

کاش بازآید بهار

کاش باز آید بهاری دروطن موج گل جوشد زهر باغ و…

حقیقت مقوله های چپ، سوسیالیزم و کمونیزم چیست؟

آیا در افغانستان؛ واقعن چیزی به مصداق «کمونیست» و «حکومت…

اختلال روحی و فکری

– دکتر بیژن باران آیا ماده پیش از ایده پدید آمد؟…

بهار خونبار

رسول پویان بهار آمد ولی گل در گلستان وطن خار است سـرود…

خجسته باد 

خجسته باد... این جشن بهاران خجسته ... گر چه با زخم زمستان خجسته…

بهار و افسرده گی

مژده از موسم بهار رسید دل به سینه ز فرط شوق…

بهار تان خجسته

بساط سرد و‌ سفره‌ی خون‌بار آخرین روز های زمستان رخت…

غفلت در برابر فرمان رهبر طالبان پرداختن بهایی وحشتناکتر از…

نویسنده: مهرالدین مشید صدور فرمان جلیقه پوشان انتحاری بوسیلۀ ملاهیبت الله…

بهار و آزادی

آمد بهار و ساقي زیبا  بیاورید گلگونه می ز لاله ء…

داستانِ دل انگیزِ یازی وزیبا

داستانِ رقتبار و هیجان انگیز عاشقانهٔ ( یازی و زیبا…

«
»

پیام پوتین بسیار مهم و اصولی بود

C:\Users\User\Pictures\ZYU.jpg

گنادی زیوگانوف، رهبر حزب کمونیست فدراسیون روسیه، رئیس فراکسیون حزب در مجلس ملی (دوما)

ا. م. شیری

– این هیجدهمین پیام رئیس جمهور بود. سال گذشته، رئیس جمهور پیام سالانه خطاب به مجمع فدرال فدراسیون روسیه نفرستاد.

من معتقدم که این پیام رئیس جمهور به مجمع فدرال فدراسیون روسیه ماهیت بسیار مهم و اصولی داشت. آنگلوساکسون‌ها و ناتو ما را به چالش کشیده‌اند و این چالش به یک جنگ تمام عیار و بزرگ تبدیل شده است.

لحن رئیس جمهور نشانۀ اعتماد به نفس بود، بدون هیچ اشاره‌ به تسلیم شدن و خساویورت دیگر! نیروهای میهن‌پرست از این رویکرد رئیس جمهور ما کاملا راضی هستند. ما معتقدیم که بدون موفقیت و پیروزی ما در جریان عملیات نظامی ویژه، ناتو و آمریکایی‌ها از زندگی در شرایط صلح همچنان ممانعت خواهند کرد. باید درک کرد که موضوع با درگیری نظامی در اوکراین خاتمه نخواهد یافت. یک جنگ همه‌جانبه به ما اعلام کرده‌اند. علیه کل دنیای روس، فرهنگ ما، علیه تمامی امور مالی و اقتصادی ما اعلام جنگ شده است.

پوتین در مورد وضعیت ایجاد شده پیرامون دونباس و عملیات ویژۀ نظامی به طور منطقی و با جزئیات صحبت کرد. غرب واقعاً ما را از همه جهات فریب داد و همچنان به تشدید هیجانات و مسلح کردن رژیم نازی-باندرا که نقش ارتش استعمار را بازی می‌کند، ادامه می‌دهد. من مطمئنم که موضع ضد استعماری روسیه با حمایت گسترده در آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین مواجه خواهد شد.

سفر لاوروف به آفریقا کاملاً موجه است. به نظر ما، دیدار آتی پوتین با رهبری چین نیز قابل توجه خواهد بود.

شنیدن نظر رئیس جمهور در مورد پیشنهادهایمان برای ما بسیار مهم بود. در دیدار اخیر ما با رئیس جمهور، ولادیمیر پوتین تأکید کرد که حزب کمونیست فدراسیون روسیه و نیروهای چپ میهن‌پرست کارهای زیادی برای اجرای برنامه‌های بین‌المللی و اجتماعی، به خصوص در حوزۀ امنیتی انجام داده‌اند.

پیشنهادهای ما در مورد امنیت امروز بی‌اساس مطرح نشد. امروز رئیس جمهور رسماً اعلام کرد که مشارکت خود را در معاهدۀ تسلیحات استراتژیک به حالت تعلیق در می‌آوریم. ما مدت‌هاست که وی را با ارزیابی از وضعیت واقعی مورد خطاب قرار داده‌ایم. در واقع، آمریکایی‌ها کل نظام معاهدات را که پایۀ امنیت جهانی در مدت تقریبا ۷۰ سال بود، شکستند. امروز این گام رئیس جمهور منحصراً در مسیر درست و صحیح بود.

آنچه که به وضعیت اقتصادی مربوط می‌شود، دو سه قدم به سمت تولید واقعی و بخش واقعی برداشته شده است. اما من خیلی امیدوارم میشوستین و دولتش همچنان به سمت تولید واقعی و شهروندان کشور گام بردارد.

آری، افزایش مدد معاش (بویژه برای کودکان) و هزینه‌های زندگی ضروری است. اما حداقل دستمزد حتی ۲۰ هزار روبل مشکلات زندگی را حل نمی‌کند. با قیمت‌های فعلی و تعرفه‌های مسکن و خدمات عمومی، دستمزد ۳۰ تا ۳۵ هزار روبل حداقل چیزی است که یک شهروند برای زنده ماندن در این شرایط به آن نیاز دارد.

فکر می‌کردم که رئیس جمهور موضوع انقراض کشور را مطرح خواهد کرد. در واقع، کشور ما طی پنج سال گذشته ۳ میلیون نفر را از جمعیت خود را از دست داده و همچنان از دست می‌دهد.

حمایت از خانواده‌های دارای فرزند در سخنرانی ریاست‌جمهوری به‌طور واضح بیان شد. اما هزینۀ مورد نیاز برای اجرای این کار در بودجۀ مصوب توسط حزب «روسیه متحد» و امضا شده از سوی رئیس جمهور وجود ندارد. بله، می‌توان گفت که امروز ما فعالانه آموزش عالی و نظام آموزش پرسنل را بازسازی خواهیم کرد. این «آموزش برای همه»، قانون ما است و همۀ ما به این قانون که در هم اکنون در حال تحقق است، نیاز داریم. و ما سپاسگزاریم که این پیام، حاوی بیانیه در مورد مدارس کلاسیک اتحاد شوروی و روسیه بود.

برنامۀ ما که توسط آلفیوروف، ملنیکوف، کاشین، سمولین، آفونین، نویکوف، آستانینا تهیه و تدوین شده و از مدت‌ها پیش روی میز وزرا قرار دارد، باید هر چه زودتر اجرا شود. زیرا این برنامه به تدوین طرح‌های درسی جدید،کتاب‌های درسی عالی در جهت آموزش حرفه‌ای و تربیت متخصصان در رشته‌های پایه‌ای نیاز دارد. من فکر می‌کنم این یکی از قوی‌ترین بخش‌های پیام رئیس جمهور بود.

شنیدن نگرش رئیس جمهور نسبت به افراد کارآفرین برای ما اساساً مهم بود. بله، کسانی که امروز میلیاردها و تریلیون‌ها از کشور خارج کرده‌اند، از حمایت مردم برخوردار نیستند و به ندرت کسی کلمۀ خوبی در مورد آن‌ها بر زبان می‌آورد. رئیس جمهور این موضوع را مورد توجه قرار داد. همه او را صمیمانه تشویق کردند.

در عین حال، مایلم پاسخ سؤالات زیر را بشنوم: چه کسی به آن‌ها اجازه داد تا این تریلیون‌ها و میلیاردها را از کشور خارج کنند؟ بر چه اساسی در سال گذشته ۲۶۱ میلیارد در شرایط انجام عملیات ویژۀ نظامی به سرقت رفت و هیچ کس پاسخگوی این موضوع نشد؟

ما اکنون باید در مقابل فرار سرمایه و غیرفعال‌سازی اقتصاد، موانع جدی ایجاد کنیم و با فساد مبارزه کنیم. پیام داده شده، اما باید دو سه قدم دیگر در این راستا برداشته شود. برای اینکه هنوز سرمایه‌های هنگفتی از کشور خارج می‌شود و در اقتصاد خارجی سرمایه‌گذاری می‌شود.

چه کسی امروز اجازه می‌دهد که مواد راهبردی مانند تیتانیوم، کود، غلات، فلزات و طلا براحتی از کشور خارج و درآمدها در آنجا نگهداری شود؟ من فکر می‌کنم که باید فوراً اقداماتی انجام گیرد تا اطمینان حاصل شود که کشور ما از این منابع منتفع می‌شود.

این بخش پیام، که رئیس جمهور توجه ویژه‌ای روی حمایت و کمک به خانواده‌ها، کودکان، سربازان، افسران معطوف نمود، برای من واقعاً خوشآیند بود. آن‌هایی که در جبهه و جنگ بوده‌اند، می‌دانند که حتی فلز هم خسته می‌شود. اعطای مرخصی دو هفته‌ای به رزمندگان عملیات ویژۀ نظامی، یک تصمیم بسیار درست است.

برای کمک به همۀ خانواده‌ها و تمام آسیب‌دیدگان در طول عملیات ویژۀ نظامی، به همۀ افراد نیازمند به مراقبت‌های ویژۀ پزشکی، لازم است نه تنها کارکنان امور اجتماعی، حتی نمایندگان مجالس و ارگان‌های محلی جلب شوند. در این مورد هنوز کمک‌های زیادی لازم است.

فرمانداران ما به تازگی از منطقۀ عملیات نظامی ویژه بازگشته‌اند. ما در جریان برگزاری جشن  سی‌امین سالگرد احیای حزب، گزارش آن‌ها را شنیدیم. آندری کلیچکوف، فرماندار آرلوف، شهر زادگاه من، برای سفر از کورسک به خرسون هزار و پانصد کیلومتر راه طی کرد. او از نزدیک با مردم آشنا شد؛ با آن‌ها صحبت کرد و کمک‌های انساندوستانه به دونباس ارائه کرد. با این حال، اکنون دونباس بشدت به کمک نیاز دارد.

دیروز ما صد و پنجمین کاروان بشردوستانه را به دونباس فرستادیم. در حال حاضر نیز ۱۷ هزار تن کمک انساندوستانه شامل تجهیزات نظامی، غذا و دارو به دونباس ارسال می‌کنیم. اما لازم است که این اقدامات توسط همۀ واحدهای کشوری، همۀ رهبران انجام شود. این حمایت‌ها باید دائمی باشد و توسط خانواده‌های رزمندگان احساس شود.

من معتقدم که بدون پیروزی در این جبهه، ما نخواهیم توانست هیچ مشکلی را، هیچ وظیفه‌ای را حل کنیم.

نظر رئیس جمهور در مورد لزوم حمایت از روستا، از مدارس روستایی، روزآمدکردن ساخت و ساز و هر چیز اساسی بسیار خوب بود. ما ۱۵۰ میلیون تن غلات برداشت کردیم که یک رقم بی‌سابقه بود. اما یک بار دیگر توجه شما را به این واقعیت جلب می‌کنم که ما طرح قانونی مربوط به تنظیم کالاهای اساسی، مواد غذایی، داروها، مسکن و خدمات عمومی را به دوما ارائه کرده‌ایم. قبلا چندین بار آن را در دستور کار مجلس گنجانده‌ایم. اما قیمت نان در هیچ فروشگاهی حتی یک کوپک هم پائین نیامده است.

من در دیدار با رئیس جمهور پیشنهادات خودمان را مبنی بر خرید ۱۵ میلیون تن اضافی شامل ۱۰ میلیون تن غلات برای صندوق ذخیره مطرح کردم. تنظیم قیمت‌ها فقط در این صورت امکان‌پذیر خواهد بود. ما از گندم ۲۰۰- ۲۵۰ نوع محصول بدست می‌آوریم. این، در مورد مسکن، خدمات عمومی و یکسری حوزه‌های دیگر نیز صدق می‌کند.

ما فردا این پیام را با فراکسیون‌های دیگر مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد. اگر من جای «روسیۀ متحد» بودم، بازنگری در برنامه‌ها، از جمله، تأمین مالی برای موقعیت‌های کلیدی را پیشنهاد می‌کردم. اما می‌دانم این یک درخواست بسیار بزرگ است.

بدون تغییر سیاست اقتصادی-اجتماعی و رویۀ تأمین مالی پیشنهادات رئیس جمهور، بدون برنامه‌ریزی و بدون تصحیح مدیریت راهبردی این فرآیند، بدون تخصیص بودجۀ عمرانی ۴۵ هزار میلیاردی، بسیاری از وعده‌های امروز محقق نخواهد ‌شد.

ما امیدواریم که سطح مسئولیت‌پذیری و انضباط ارتقاء یابد. حزب ما، فراکسیون ما و نیروهای میهن‌پرست چپ، برای اجرای وظایف کلیدی مطروحه در سخنرانی رئیس جمهور فعالانه کمک خواهند کرد.

اما یک بار دیگر به دولت میشوستین یادآور می‌شوم که این بار شما موظف هستید با گزارش کامل، خیلی زودتر از زمان معمول در مجلس حاضر شوید. از شما می‌خواهیم که بسته ۱۲ ماده‌ای طرح قانونی ما را به دقت بررسی کنید. فقط در این صورت پیام رئیس جمهور با موفقیت تحقق خواهد یافت.

اما بدون یک مشی سیاسی جدید و به روز رسانی استراتژی، این کار تا حد زیادی غیرقابل حل است. ما برای تضمین امنیت سرزمین مادری‌مان، به پیروزی در عملیات نظامی ویژه موظف هستیم. رئیس جمهور نیز در طول سخنرانی خود بر این امر تأکید کرد.

نقل از تارنمای حزب کمونیست فدراسیون روسیه

https://eb1384.wordpress.com/2023/02/23/

۴ اسفند- حوت ۱۴۰۱