نفرت پراگنی های قومی طالبان بخشی از مامورت استخباراتی…

نویسنده: مهرالدین مشید پنجشیر مشتی بلند شده بر ایوان روزگار و…

نو بهار

شد نوبهار از گل و دشت و دمن بگو  رخ سوی…

همه کس جگر ندارد! 

دكتور نبيل پاكطين غمِ دل نگفته بهتر،همه كس جگر ندارد!   ناگفته هاى…

رمضانى

""""""" دل مى رود ز دستم احوال دهيد ملا را آذان دهد…

خشم طبیعت

نگارشی ازسخی صمیم. افکارونظریات این قلم انفرادی ومنحصر بفرد بوده ـ…

گذر اندرابی کابل

نوشته : کریم پوپل مورخ  2023. 03. 25 کوچه اندرابی نام یک…

بهار امید

غنچه‌ ای آرزوی من شگفتن ات آغاز کن بر رخ ما…

شماره یکم سال ۲۶م گاهنامه محبت

شماره یکم سال ۲۶م گاهنامه محبت نشر شد.

مکتب فرانکفورت، اطاق فکرجنبش: زنان، دانشجویان، مسلحانه؟

آرام بختیاری  مکتب فرانکفورت و شعار: هو هو هوشی مین، یانکی…

داستان «ساحل»

نویسنده «تولگا گوموشآی» مترجم «پونه شاهی» آنطور که می خواست باشد،…

کاش بازآید بهار

کاش باز آید بهاری دروطن موج گل جوشد زهر باغ و…

حقیقت مقوله های چپ، سوسیالیزم و کمونیزم چیست؟

آیا در افغانستان؛ واقعن چیزی به مصداق «کمونیست» و «حکومت…

اختلال روحی و فکری

– دکتر بیژن باران آیا ماده پیش از ایده پدید آمد؟…

بهار خونبار

رسول پویان بهار آمد ولی گل در گلستان وطن خار است سـرود…

خجسته باد 

خجسته باد... این جشن بهاران خجسته ... گر چه با زخم زمستان خجسته…

بهار و افسرده گی

مژده از موسم بهار رسید دل به سینه ز فرط شوق…

بهار تان خجسته

بساط سرد و‌ سفره‌ی خون‌بار آخرین روز های زمستان رخت…

غفلت در برابر فرمان رهبر طالبان پرداختن بهایی وحشتناکتر از…

نویسنده: مهرالدین مشید صدور فرمان جلیقه پوشان انتحاری بوسیلۀ ملاهیبت الله…

بهار و آزادی

آمد بهار و ساقي زیبا  بیاورید گلگونه می ز لاله ء…

داستانِ دل انگیزِ یازی وزیبا

داستانِ رقتبار و هیجان انگیز عاشقانهٔ ( یازی و زیبا…

«
»

موضعگیری رسمی چین درمورد ایجاد جهان چند قطبی

       نوشته ی : فروغی

    دوستی پایدار و نزدیکی روزافزون روسیه و چین ، ایستادن روسیه دربرابرتوسعه ی روزافزون ناتو در اروپای شرق و اوکراین وقدرتمند ترشدن روزافزون چین درعرصه ی اقتصاد و تجارت جهانی ، حالا به کابوسی برای امریکا و ناتو مبدل شده است.

    رهبران چین اخیراً هم درمجلس بزرگ سالانه ی حزب کمونیست چین و هم در سخنرانی ها و کنفرانس های مطبوعاتی شان ، بصراحت گفته اند که روابط روسیه و چین ، کلید تعادل راهبردی در جهان خواهد بود ــ کلید تعادل راهبردی درجهان .

    چین گانگ ، وزیر امورخارجه ی جدید چین ، به تازه گی درحالی که روابط چین و روسیه را کلید تعادل استراتژیک در جهان می داند ، به صراحت اذعان می دارد که ” کوشش های چین و روسیه برای ایجاد جهان چند قطبی و دموکراتیک شدن روابط بین‌الملل ، شتاب بیشرخواهد گرفت و درست در سایه ی تشریک مساعی این دوکشور، تعادل و ثبات استراتژیک جهانی تضمین خواهد شد…”

     وزیر خارجه چین طی همین بیانیه بصراحت اعلام کرد که ” هر چه جهان بی‌ثبات ‌تر باشد ، توسعه روابط پایدار بین روسیه و چین اهمیت بیشتری کسب می نماید…روابط چین و روسیه براساس اصول عدم تعهد است. این روابط علیه کشورهای ثالث نیست و تهدیدی برای سایر کشورها به دنبال ندارد…روابط اعتماد برانگیز چین و روسیه الگویی برای روابط بین کشورهاست…”                                            

   وقتی این اظهارات وزیرخارجه ی جدید چین را با با بیانیه های مشترک و اظهارات قبلی رهبران این دوکشورقدرتمند دنیا مبنی بر آنکه : « جهان بطورغیرقابل برگشتی به ناهنجاری های گذشته برنخواهد گشت و ما صبرنخواهیم کرد تادنیای جدید بدون اراده ی ما وملت‌های دیگرِجهان شکل بگیرد… » ؛ به بررسی می گیریم ، دیگر شک و تردیدی باقی نمی ماند که بپذیریم دوران پر از بیعدالتی ، خشونت و جنگِ نظام تک قطبی امریکا وغرب به پایان رسیده و رو به افول کامل است . اینگونه اظهارات بخصوص برای ایالات متحده ی امریکا ، تشویش و نگرانی بزرگی خلق نموده است ــ تشویش ونگرانی از به میدان آمدن رقبای بزرگ اقتصادی و نظامی در سطح جهان . 

     اما امریکا بخواهد یا نخواهد ، چین و روسیه برای استقرارنظم نوین چندقطبی ، عادلانه ودموکراتیک مستقیماً باهم همکاری کرده و با متانت و جدیت دوشادوش هم به پیش گام می گذارند.

    هردوکشورهمگام با هندوستان، برازیل ، افریقای جنوبی ، ترکیه ، ایران ،برخی کشورهای قدرتمندعربی ، آسیایی ، افریقایی وامریکای لاتین سعی برآن دارند تا جهان را اززیرتسلط استثمارگرانه و زورگویانه ی مالی ، سیاسی ـ نظامی امریکا رهایی بخشیده ، نظم عادلانه ترمالی – سیاسی درجهان برقرار نمایند.

      اساساً افول سیاست خارجی ایالات متحده ی امریکا که دهه ها قبل باخروج حقارتباراز ویتنام آغازیافته بود ، با خروج شرم آور ازافغانستان ، که در پی آن قدرت را به افراطی ترین گروه تروریستی مذهبی تسلیم دادند ، بیشترمحک خورد واین خروج بزدلانه اعتبار و شکوه امریکا را ازبنیاد متزلزل وخدشه دارنمود .

      با ظهورنیرومند چین بحیث بزرگترین قدرت تولیدی ــ اقتصادی جهان وهمزمان با آن نیرومند شدن دوباره ی روسیه و قوی شدن روزافزون هندوستان ، برازیل ، جنوب و جنوب شرق آسیا ، دوران افول هژمونی امریکا شتاب بیشترکسب نموده و حقایق و شواهد نشان می دهد که حالا دیگرامریکا اثرگذاری لازم برسیاست خارجی کشورها را ازدست داده است . 

      اکنون تحولات جدید درنظام بین المللی و بحث افول امریکا ازجایگاه عظمت طلبانه اش، به مبحث اصلی واقعیت نظام چندقطبی درجهان تبدیل شده است. روزهایی که ایالات متحده ی آمریکا همزمان می توانست قسمت اعظم جهان را یکدست کنترول ومدیریت نماید ، به پایان رسیده و جهان ما در مسیر چند قطبی شدن به حرکت افتاده است ــ در مسیری برگشت ناپذیر….