سیگون و کابل دو همزاد بیمار یا دو قلویی هم…

نویسده: مهرالدین مشید سیگون و کابل دو نام آشنا اند که…

شبکه های اجتماعی در افغانستان و جهان

نوشته کریم پوپل مورخ۲۲ جولای۲۰۲۱ شبکه اجتماعی  نمونه از روابط بین افراد…

عید خونین وطن

رسول پویان عید وطـن بـه قـلـزم خـون می کند شنا دندان گرگ…

مبارکباد گویم عید قربان شما

من مبارکباد گویم عید قربان شما  کاش میدیدم به خنده لعل…

عید قربان آمیزه تبریک وتسلیت

مردم بخون نشسته وما عید میکنیم  جانها به لب رسیده وما…

سربازان مدافع وطن!

امین الله مفکر امینی افتــــــخار بـــــر شما سربازان مـــدافع…

شکست یک تابوی تاریخی که منطقه و جهان را به…

سلیمان کبیر نوری درست بر وفق ضرب المثل معروف؛ در فرهنگ…

قندهار نظامي سقوط نه دی کړی، سیاسي سقوط یې کړی!

نور محمد غفوری دا چې په کمه موده کې د قندهار…

خودکار شدن روند تولید و بهره کشی از طبقه کارگر!…

اتوماسیون، خودکارسازی، سرمایه داری، بهره کشی، ارزش اضافی، سوسیالیسم نوشته ی…

جنایات علیه بشریت در افغانستان ، در چنبره موانع تحقیق…

نوشته از ع. بصیر دهزاد قسمت چهارم و اخیر جرایم جنگی و…

پیام انجمن حقوقدانان افغان در اروپا به مناسبت روز بین…

شنبه ۱۷ جولای ۲۰۲۱ محکمه عدالت بین المللی امروز ۱۷جولای ،…

آتش بس سه ماهه ، توطئه ی مشترک بخاطرتحکیم مواضع…

     نوشته ی : اسماعیل فروغی      طالبان در بدل آتش بس سه…

عدالت بين المللي، آرمانگرائي يا معما!!

عبدالاحمد فيض بشريت دراعصارگوناگون ودرمراحل متفاوت انكشاف حيات انساني درين سياره…

نه به طالبان، نه به حکومت فاسد، ‌زنده باد قدرت…

سیامک بهاری کابوس بازگشت طالبان بر سر مردم افغانستان سایه انداخته…

شامِ

محمدعثمان نجیب غزل بود و همه جا بی نور یار یاران گرد هم…

A Civil War Seems Looming over Afghanistan- Protracted war Orchestrated…

By Fateh Sami Date: 12/07/2021 The Consequence of…

سقوط شمال یک راز نیست ، یک توطئه است

   نوشته ی : اسماعیل فروغی        درحالی که آتش جنگ در…

افغانستان

پی آمدهای استقرار افراطیون در قلب آسیا این شعر را در…

سربازان دلیروطن!

امین الله مفکر امینی 2021-11-07 ســـربازان دلیر دردیــــده ودلــــــها جاه دارید چون…

زلزله

شهر است دهان بسته خموشست صدا گم نی ساز و سرودیست…

«
»

لزوم تشکیل جبهۀ جهانی برای حمایت از کوبا

نویسنده: گنادی زیوگانف، رهبر حزب کمونیست فدراسیون روسیه

مترجم: سایت «۱۰ مهر»برگرفته از : ساویتسکایا راسیا، ۱۵ ژوئیه ۲۰۲۱

حزب کمونیست فدراسیون روسیه همبستگی خود را با خلق برادر کوبا، حزب کمونیست و دولت کوبا ابراز می‌دارد. ما از دولت روسیه و همۀ کشورهای مستقل می‌خواهیم با نگرانی روند توسعۀ اوضاع را زیر نظر بگیرند. لازم است از تلاش‌های رهبری کوبا برای عادی‌سازی اوضاع کشور قاطعانه حمایت شود و اقدامات فوری و مؤثر برای کمک به مردم کوبا به‌عمل آید.
 

بر فراز کوبای آفتابی ابرهای سیاه دوباره جمع می‌شوند. کشور پر افتخار و آزادی‌خواه که راه سوسیالیسم را برگزیده است، همچنان نفرت شرورانه امپریالیست‌ها را برمی‌انگیزد. خلق انقلابی کوبا مورد حمله شدید و برنامه‌ریزی شدۀ دقیق قرار می‌گیرد. دفاع از انتخاب آن، وظیفۀ مقدس همه انسان‌های آزاده است.

بازهای آمریکایی مقصر بسیاری از جنایات هستند. آن‌ها طی دهه‌های گذشته، مشت‌های گانگستری را در یوگسلاوی، عراق‌، لیبی‌، اوکراین به‌کار بستند، اما در سوریه و نیکاراگوئه، ونزوئلا و بلاروس با واکنش متناسب مواجه شدند. امروز متجاوزان سعی می‌کنند انتقام بگیرند. آن‌ها به امید از هم پاشیدن جزیرۀ آزادی و محروم کردن مردم آن از آینده، چنگال‌هایشان را تیز کرده‌اند.

محافل حاکم ایالات متحدۀ آمریکا از زمانی که کوبا از دیکتاتوری باتیستای تحت حمایت واشنگتن آزاد گردید و پرچم انقلابی با افتخار بر فراز هاوانا برافراشته شد، نمی توانند آرام بگیرند. در تمام این سال‌ها همۀ تلاش‌های خود را برای تضعیف اقتصاد کشور و از بین بردن نظام سوسیالیستی به‌عمل آوردند. نگهبانان ضدِ کمونیسم به تلاش‌های جنایتکارانه برای سوءقصد به جان رهبران انقلاب دست زدند. کارزار گستردۀ اطلاعاتی دروغ و نفرت علیه کوبا آغاز کردند. اما بر خلاف انتظار ارتجاع جهانی، طرح‌های اهریمنی علیه جزیرۀ آزادی هر بار به شکست انجامید.

جهانی‌سازان نه با محاصره اقتصادی وحشیانۀ خلاف موازین حقوق بین‌الملل و اصول انسانیت و نه از راه تخریبات ایدئولوژیک و اقدامات خرابکارانۀ نتوانستند انقلاب کوبا را در هم بشکنند. یانکی‌ها حتی پس از نابودی فاجعه‌بار اتحاد شوروی نیز نتوانستند مردم کوبا را به زانو درآورند. کوبا در همان مسیری که «جنبش ٢۶ ژوئیه» و فرمانده فیدل کاسترو اعلام کرد، همچنان پیش می‌رود.

کمونیست‌های روسیه اطمینان دارند که عزم حزب کمونیست کوبا برای مقاومت، خِرد کارگران و آمادگی آن‌ها برای نبرد در راه حفاظت از آزادی و استقلال مام میهن، به جزیرۀ آزادی اجازه می‌دهد تا از همه مشکلات به سلامت عبور کند. تشدید محاصره از سوی دولت واشنگتن به سرمداری ترامپ، آزمایش بعدی برای مردم کوبا بود. در حال حاضر، اوضاع ناشی از همه‌گیری کووید ــ ١٩ تقویت شده است. این مسئله مشکلات اقتصادی ــ اجتماعی کشور را تشدید کرده است. نیروهای خارجی درست با استفاده از این وضع، سعی می‌کنند احساسات ضدِ دولتی را تحریک کنند.

در روزهای اخیر تلاش‌هایی برای ایجاد شورش در کوبا به‌عمل آمده است. تلاش‌های ملهم از خارج کشور، یکسری اقدامات خصمانه و دخالت‌های غیرمتعارف ایالات متحدۀ آمریکا در امور داخلی یک کشور مستقل هستند. تحریکات اطلاعاتی، اقدامات خرابکارانه، ترور و خرابکاری به‌منظور سرنگونی حاکمیت خلق با استفاده از فنون «کودتاهای رنگی» انجام می‌گیرد. هدف آن‌ها گرفتار کردن جامعۀ کوبا در هرج و مرج کامل، تجزیۀ آن و به‌راه انداختن یک جنگ برادر‌کشی در داخل است.

اهداف غارتگرانۀ جهانی‌سازان قابل درک است. آن‌ها از نفوذ روزافزون چین در صحنۀ بین‌المللی به‌طور جدی به هراس افتاده‌اند. آن‌ها در حین آمادگی برای درگیری با چین، از هیچ تلاشی برای تضعیف روسیه فروگذاری نمی‌کنند. برای آن‌ها بسیار مهم است که در متن بحران فزایندۀ سرمایه‌داری، خود را با منابع عظیم کشور ما تقویت نمایند. در عین حال، نیروهای ارتجاع جهانی از رشد آشکار محبوبیت اندیشه‌های چپ و نیروهای مترقی اجتماعی به‌شدت نگران هستند.

در چنین شرایطی، واشنگتن با تمام توان سعی می‌کند تا اوضاع آمریکای لاتین را دوباره به زیر کنترل کامل خود درآورد. به همین سبب نیز سیاستمداران مخالف حذف، و کارتل‌های مواد مخدر و جرایم سازمان‌یافته مورد پشتیبانی واقع می‌شوند. فشارهای اقتصادی و نظامی بر کشورهای مستقل تشدید می‌گردد. ایالات متحدۀ آمریکا از مدت‌ها پیش به نیروی اصلی بی‌ثباتی در کشورهای آمریکای لاتین و سرتاسر جهان تبدیل شده است.

جمهوری سوسیالیستی کوبا به حق حاکمیت خود افتخار می‌کند، با افتخار از آن دفاع نموده و روابط نزدیک خود را با روسیه و چین با اطمینان توسعه می‌دهد. آن، یکی از سنگرهای اصلی قادر به مقاومت قاطعانه در برابر سلطه‌طلبی امپراتوری همسایه می‌باشد. درست به همین دلیل هاوانا تحت فشار شدید واشنگتن قرار دارد.

حزب کمونیست فدراسیون روسیه همبستگی خود را با خلق برادر کوبا، حزب کمونیست و دولت کوبا ابراز می‌دارد. ما از دولت روسیه و همۀ کشورهای مستقل می‌خواهیم با نگرانی روند توسعۀ اوضاع را زیر نظر بگیرند. لازم است از تلاش‌های رهبری کوبا برای عادی‌سازی اوضاع کشور قاطعانه حمایت شود و اقدامات فوری و مؤثر برای کمک به مردم کوبا به‌عمل آید.

هاوانا امروز در قلمرو خود برای آیندۀ آبرومندانه، آزادی و استقلال همۀ بشریت کرۀ زمین پیکار می‌کند. کوبا علیه سلطه‌طلبی و نقشه‌های تهاجمی معماران «نظم جدید جهانی» می‌جنگد. از کشورهای دارای ارزش‌های مشترک که در پایه و اساس تشکیل سازمان ملل متحد قرار گرفتند، دعوت می‌شود برای حمایت از حق ملت‌ها برای توسعۀ مستقل، برای دفاع از حقوق اساسی بشر و هنجارهای حقوق بین‌الملل جبهۀ متحد تشکیل دهند.

حزب کمونیست فدراسیون روسیه تمامی همفکران خود در سراسر جهان را به همبستگی و بسیج عمومی برای دفاع از کوبا فرامی‌خواند. امروز یک لحظۀ بسیار مهم است. ما برای جلوگیری از تحریکات جدید باید متحد شویم. ما موظفیم در برابر اقدامات تجاوزکارانه امپریالیسم در هر جا به‌طور جمعی مقاومت کنیم. ما اطمینان داریم که با هم قادر به انجام این وظیفۀ تاریخی هستیم.
 

زنده باد کوبای مستقل!
زنده باد انتخاب آزاد ملت‌ها!
سوسیالیسم ــ تنها راه برون‌رفت از بحران جهانی!

پ. ن.:
مکزیک جهان را برای کمک به جزیرۀ آزادی فراخواند!

آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس‌جمهور مکزیک معتقد است، که دلیل وخامت اوضاع در کوبا تداوم محاصرۀ جزیره توسط ایالات متحده است. او گفت: «کوبایی‌ها شرایط سختی را پشت سر می‌گذارند، که من آن را با محاصرۀ آمریکا توضیح می‌دهم». رهبر مکزیک ارسال دارو، واکسن و مواد غذایی به کوبا را پیشنهاد کرد. مارسلو ابرارد، وزیر امور خارجۀ مکزیک گفت، که او از طرف جامعۀ آمریکای لاتین و کارائیب، منطقه‌ای که مکزیک در آن نقش اصلی را ایفا می‌کند، به‌منظور «برقراری ارتباط و چه کاری می‌توان انجام داد»، با همتای کوبایی خود صحبت کرد.

روز گذشته وزارت امور خارجه روسیه با صدور بیانیۀ همبستگی مسكو با رهبری و مردم كوبا اعلام کرد، که برای بازگرداندن اوضاع به حالت عادی به ارائۀ پشتیبانی همه‌جانبه آماده است.