آزادی و حق زندگی

رسول پویان باید از نو جنبش و حماسـه ها برپا کنید گرز…

صدای الهام بخش آزادی زنان !

امین الله مفکر امینی 2022-29-09 دختر کنار مادری رفته…

بدترین سال تاریخ جهان!

یدترین سال تاریخ بشریت، متعلق به کدام دوره زمانی است…

افراطیت طالبانی هرگونه بازخوانی از اسلام را به چالش کشیده…

نویسنده: مهرالدین مشید استفادۀ ابزاری از اماکن و شعایر دینی، ضربه…

کوتاه سخنانی از میلاد تا رحلت حضرت محمد«ص»

نصیراحمد –مومند                                                                        سدنی - آسترالیا خدا درانتظار حمد ما نیست       محمدچشم براه…

نوای آزادی

ای آنکه سرزمینم ، بسپرده ای به دشمن زیبا بهار آن…

عشق تکامل

پویان رسول است دل عشـق خـدا و هستی و…

معشوق تاريخي

بیژن باران  مرا معشوقي است ابدی.  قرابت با او غدغن است. از دور،…

پیام انجمن حقوقدانان افغان در اروپا به مناسبت ۲۶ مین…

۲۶ سال قبل در شب تاریک و غم آفرین ۷۲…

ماما شوخك كِى بود؟

مجله شوخك كه از جمله مجلات طنزى وطن بود در…

بسم‌الله شریفی

استاد "بسم‌الله شریفی" فرزند "الحاج محمد شریف" شاعر و نویسنده‌ی…

افغانستان دستخوش بدترین و خطرناک ترین بازی های استخباراتی 

نویسنده: مهرالدین مشید هرچند افغانستان از چندین دهه بدین سو دستخوش…

در دفاع و حمایت از حرکتهای اعتراضی مردم آزادي‌خواه و…

قتل ژینا امینی‌(مهسا)، جوان 22 ساله، چون دشنه بر قلب…

خزان

آمد خزان و موسم شاد زمان گذشت بلبل ز نغمه ماند…

وزیر معارف درفشدار جنگ فرهنگی و بلند گوی استخبارات پاکستان

نویسنده: مهرالدین مشید ار یک وزیر مزدور و وابسته به آی…

صرف این مبالغ کلان برای چه ؟

اخرین رقم‌مصارف امریکا در جنگ بیست ساله افغانستان دو تریلیون…

استالینیسم چیست؟!

سایت پلیت‌ستورم برگردان: آمادور نویدی مسئله استالینیسم آگهی‌ها REPORT THIS AD فهرست: ۱. پیدایش استالینیسم ۲. استالینیسم بعنوان…

مصاحبه با مؤلف جوان

مصاحبه‌کننده نذیر "ظفر" اخیراً کتاب «خنیاگران قلم» به زیور چاپ آراسته…

صاحبدل قلم فرسا

نوشته نذير ظفر كيست شهرانى؟ قلم فرساى ما همدل و هم فكر…

خدا و زن

قسمت اول  شیخ محی الدین ابن عربی در کتاب فصوص در…

«
»

روز مبارزه با گرسنگی!


روز بیست و هفتم ماه می مصادف است با روز جهانی مبارزه با گرسنگی. این روز و روزهای دیگر یاد آور گرسنگی مزمن ملیونها تن از مردم جهان است و آنهم در حالی که مواد غذایی برای بیش از نه ملیارد انسان روی زمین تولید می شود. نابرابری های اجتماعی، اختلاف طبقاتی و سوء مدیریت موجب آن می گردد که 800 ملیون تن ار مردم جهان در گرسنگی مزمن به سر برند. همه ساله مرگ ناشی از گرسنگی بیشتر از مجموع بیماری های ساری مانند ایدز، ملاریا و سل می باشد. از مجموع گرسنگان جهان 220 ملیون نفر در افریقا و 280 ملیون تن در جنوب آسیا ثبت گردیده اند. فقیرترین کشورهای جهان و از انجمله کشورهای جنگ زده یمن، سودان، اتیوپی، افغانستان و … از فقر و گرسنگی مزمن  بیشتر رنج می برند. در همچو کشورها، اطفال، زنان و کهنسالان بیشتر از همه در مصیبت گرسنگی مزمن سردوچار اند.

روزنامه «واشینگتن پست» در گزارشی از افغانستان نوشته است که گرسنگی گسترده، اقتصاد فلج شده و جمعیتی که نیاز مبرم به کمک دارند، وضعیت این کشور را در آستانه یک بحران انسانی قرار داده است.

این روزنامه خاطرنشان کرده که شرایط اقتصادی افغانستان مردم را از خرید مواد غذایی باز داشته است، به ویژه این که بیمارستان‌ها و مدارس نمی‌توانند حقوق کارمندان خود را پس از توقف کمک‌های بین المللی از ماه اگست گذشته پرداخت کنند. بر اساس این گزارش، به دلیل فقر شدید در این کشور، شهروندان به «برگ‌خواری» و فروش کودکان‌شان به قیمت ارزان روی آورده‌اند.

ویکی آکین، رییس کمیته بین المللی نجات در افغانستان فاش کرده است که وضعیت بشردوستانه در این کشور از بد به بدتر پیش می‌رود و بیش از 22 میلیون نفر که اضافه از نیمی از جمعیت این کشور را تشکیل میدهند، با بحران گرسنگی روبرو هستند.

در همین حال، مری الن مک‌گاراتی، رئیس برنامه جهانی غذا در افغانستان تاکید کرده است که بر اساس برنامه جهانی غذا، اکثر مردم نمی‌توانند از تهیه یک وعده غذایی روزانه خود اطمینان حاصل کنند.

خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، سقوط این کشور به دست طالبان و قطع کمک‌های بین‌المللی منجر به فقر گسترده و سقوط خدمات عمومی کلیدی مانند بهداشت و درمان شده است.

سازمان ملل متحد چندی پیش هشدار داده بود، 97 درصد از جمعیت افغانستان ممکن است تا اواسط سال جاری در فقر فرو بروند.

برای این فقر جانسوز در افغانستان که بخش بسیار بزرگی از جمعیت این کشور را به مرگ تدریجی ناشی از گرسنگی مواجه ساخته است، نهادهای بین المللی و کشور های ثروتمند و قدرتمند جهان تلاش کافی به خرچ نمی دهند و صرف از وضعیت کنونی ابراز نگرانی می کنند. از گروه متحجر و متعصب و سخت عقب نگهداشته شده که بر گرده های مردم سوار ساخته شده اند و جز به روی و موی زنان و بیرون کشیدن آنان از حیات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی و همچنان زجر و ستم وحشیانه بر اهالی کشور، مصروفیت جدی ندارند و در این زمینه هیچ مسوولیتی احساس نمی کنند و از مردم می خواهند که روزی شان را از خداوند بخواهند، چه باید انتظار داشت؟  

جنگ و نا امنی در بسا نقاط و شهر های کشور به شمول شهر کابل پس از توقف کوتاه باردیگر دامن کشیده است و در پیوند با آن گرسنگی مزمن نیز بی داد می کند و مردم را محتاج یک لقمه نان ساخته است. سیما های تکیده، گرسنه، فقیر و با لباسهای ژولیدۀ صدها انسان هموطن به ویژه زنان و کودکان را در رسانه ها همه روزه می بینیم که در مقابل خبازی ها صف کشیده اند و با حقارت منتظر اند تا اگر یک قرص نان خیراتی بدست بیاورند. 

آنان مجبور اند با این گرسنگی مزمن و نا امنی بسازند و امیدی برای فردای بهتر در زیر سلطه  نظام غارتگر و ظالم قرون وسطایی طالبانی و بی تفاوتی جامعه جهانی نداشته باشند.

دستگیر صادقی

27 می 2022