شماره یکم سال ۲۶م گاهنامه محبت

شماره یکم سال ۲۶م گاهنامه محبت نشر شد.

مکتب فرانکفورت، اطاق فکرجنبش: زنان، دانشجویان، مسلحانه؟

آرام بختیاری  مکتب فرانکفورت و شعار: هو هو هوشی مین، یانکی…

داستان «ساحل»

نویسنده «تولگا گوموشآی» مترجم «پونه شاهی» آنطور که می خواست باشد،…

کاش بازآید بهار

کاش باز آید بهاری دروطن موج گل جوشد زهر باغ و…

حقیقت مقوله های چپ، سوسیالیزم و کمونیزم چیست؟

آیا در افغانستان؛ واقعن چیزی به مصداق «کمونیست» و «حکومت…

اختلال روحی و فکری

– دکتر بیژن باران آیا ماده پیش از ایده پدید آمد؟…

بهار خونبار

رسول پویان بهار آمد ولی گل در گلستان وطن خار است سـرود…

خجسته باد 

خجسته باد... این جشن بهاران خجسته ... گر چه با زخم زمستان خجسته…

بهار و افسرده گی

مژده از موسم بهار رسید دل به سینه ز فرط شوق…

بهار تان خجسته

بساط سرد و‌ سفره‌ی خون‌بار آخرین روز های زمستان رخت…

غفلت در برابر فرمان رهبر طالبان پرداختن بهایی وحشتناکتر از…

نویسنده: مهرالدین مشید صدور فرمان جلیقه پوشان انتحاری بوسیلۀ ملاهیبت الله…

بهار و آزادی

آمد بهار و ساقي زیبا  بیاورید گلگونه می ز لاله ء…

داستانِ دل انگیزِ یازی وزیبا

داستانِ رقتبار و هیجان انگیز عاشقانهٔ ( یازی و زیبا…

بهار و قصهء غمگین پرستو....!

داکترعارف پژمان  بهار می رسد، ای شاخهء تکیده بیا بهار می رسد،…

بهار

آ بهار نو و تا باز توانا بشوم چو دل غنچه…

یک افغانستان فراگیر؛ کلید گشایش همه نابرابری های قومی و…

نویسنده: مهرالدین مشید اجتناب از فصل کردن و تلاش برای وصل…

نو روز

خواننده گان گرامی !  نو روز  و  نو  بهار  و  خزانت …

فصل جوانی

جوانی نوجوانی رفت افسوس  شباب و شادمانی رفت افسوس  ز درد موقع…

خلوتسرای دل

رسول پویان آیـد بهـار ســرو رسـا در چـمـن بیا بر سـیل دشت…

تخیل چی‌ست و چه رابطه‌یی با هوش مان دارد؟

فرهنگی، عارفانه   نوشته‌ی محمدعثمان نجیب ما در پرداخت های نوشتاری و در بگو‌…

«
»

در مورد انقلاب جاری در ایران

بیانیه دفتر سیاسی حزب کمونیست کارگری ایران

جامعه ایران به تکان در آمده و انقلابی در خیابانها جاری است. انقلابی که سرنگونی جمهوری منحوس اسلامی و برپایی دنیای بهتری را به همگان نوید میدهد. این انقلابی زنانه است. زنان در پیشاپیش این انقلاب که شعار اصلیش “زن زندگی آزادی” است قرار دارند. دختران و پسران زخم خورده از شمشیر اسلام و تعصبات کور و خرافه سازمان یافته، با جان و دل، با چنگ و دندان، با تمام وجود برای پیروزی جدال میکنند و میرزمند تا جامعه بهتر و شادتری را رقم بزنند. دنیای نا امن و مرعوب شده از قهقرای اسلام سیاسی و تروریسم اسلامی به جنگ و جدال در خیابانهای شهرهای ایران چشم دوخته است و چشم انداز روشنی را در افق می بیند. مردم دنیا وسیعا خود را با انقلاب در ایران همدل و همراه میدانند و از چشم انداز سرنگونی حکومت اسلامی به وجد آمده اند. همبستگی با شکوه و گسترده ای در سطح بین المللی فی الحال با این انقلاب شکل گرفته است. 

آنچه در ایران میگذرد یک انقلاب عمیق و ریشه ای است.  این انقلاب که با قتل مهسا امینی فوران کرد، نقطه مقابل و آنتی تز حکومت اسلامی است. میخواهد همه آن سنتها و سیستم و کل آنچه را که این حکومت نمایندگی و حراست کرده دور بریزد و جامعه دیگری را رقم بزند. تحقیر و تبعیض علیه زنان، تعصب مذهبی و خرافه پرستی، بی رحمی و خشونت و زندان و سرکوب و اعدام و قصاص، بی حقوقی و حتی سربه نیست کردن رنگین کمانی ها، نابودی محیط زیست، دزدی و فساد و چپاول، شکاف عظیم و دره عمیق میان فقر و ثروت، بردگی مزدی و تبعیض اقتصادی و طبقاتی، بی حقوقی کودکان، تروریسم اسلامی، تحقیر و تبعیض  ملی علیه بخشهای وسیعی از مردم، جنایت و بی رحمی  نسبت به پناهندگان، بی اختیاری فرد در جامعه، بی ارزش کردن زندگی انسانی، تحقیر علم و دانش، ممنوعیت شادی برای عموم، بیرحمی نسبت به حیوانات. اینها بخشی از آن لجنزار متعفن و مافیای سرمایه داری است که حکومت اسلامی در جامعه نمایندگی و حراست کرده است. 

انقلاب میخواهد کل این تصویر را زیر و رو کند. از این رو این یک انقلاب منحصر بفرد است. با تمام انقلابات تاکنونی تاریخ بشری متفاوت است. انقلابی مدرن و انسانی و پیشرو و زنانه است. اینکه این انقلاب با شعار زن زندگی آزادی سر بلند کرده است کنه و جوهر پیشرو و برابری طلبانه و آزادیخواهانه آنرا بیان میکند. این انقلابی است علیه کل تعصبات مذهبی و قومی و ملی و جنسیتی. این انقلابی است برای منزلت و جایگاه انسانی زنان در جامعه، برای پایان دادن به  کودک ستیزی حکومت و تضمین یک زندگی شاد و مرفه برای کودکان، برای پایان دادن قطعی به سیستم و دستگاه سرکوب و اعدام و قصاص، برای پایان دادن به زندانهای سیاسی، برای تضمین رفاه برای تک تک شهروندان، برای پایان دادن به دره عظیم میان فقر و ثروت، و برای پایان دادن به ستم و استثمار علیه کارگران و مردم کارکن. 

انقلاب جاری با استناد به تمام خصوصیات و زمینه و شعارها و خواستهایش یک انقلاب انسانی است. این انقلاب فی الحال جامعه را به نقطه بدون بازگشتی رسانده و شالوده تحولات روشن آتی را پایه ریزی کرده است و قابل خنثی کردن نیست. این انقلابی است که میخواهد آزادی و برابری و رفاه برای تک تک شهروندان را به ارزشهای اصلی جامعه تبدیل کند. میخواهد انسانیت را به محور جامعه بیاورد. میخواهد به حکومت مذهبی و تعصبات و ستمگری مذهبی و قومی و ملی پایان دهد و کلیه قوانین و ارگانهای سرکوبش را از جامعه جارو کند. به نبود آزادی بیان و عقیده و تشکل و تجمع و پایمال شدن و بی ارزش شدن زندگی انسانی پایان دهد. میخواهد به اعدام و سرکوب و تحقیر و تبعیضات پایان بخشد. میخواهد به چپاولگری مافیای سرمایه داری نقطه پایان بگذارد. میخواهد به محرومیت و زندگی زیر خط فقر و محرومیتهای عظیم اجتماعی برای اکثریت مردم پایان دهد. می خواهد به سلطه دولتهای مافوق مردم و آقا بالاسر برای همیشه پایان دهد و توده مردم را در تعیین سرنوشت سیاسی شان مستقیما دخیل کند.

مردم برای اینها و تمام خواستهای انسانی شان وسیعا پا به میدان گذاشته اند و فداکاری و از خودگذشتگی میکنند. کارگران و معلمان و بازنشستگان و زنان و دانشجویان و جوانان سالهاست برای دفاع از این ارزشها جدال و مبارزه کرده و فضای جامعه را به سمت چنین انقلابی سوق داده اند و انقلاب کنونی انقلابی برای این ارزشهاست. امروز دختران دانش آموز نیز جسورانه برای چنین ارزشهایی جدال و مبارزه میکنند.  

حزب کمونیست کارگری در زمینه سازی این انقلاب نقش فعال داشته است، برای تقویت و پیروزی آن فعالانه میکوشد، و همه مردم را به همبستگی و اتحاد و به کارگیری تمام شیوه های مبارزه و اعتراض و اعتصاب و سرپیچی، برای سرنگونی حکومت منفور اسلامی، و متشکل شدن و متشکل ماندن در شوراها برای تضمین تداوم انقلاب و مقابله با توطئه گریها و مانع تراشیها فرا میخواند. ضامن پیروزی قطعی و همه جانبه انقلاب اینست که مردم در صحنه بمانند و با قدرت خود به عمر این حکومت منفور پایان دهند و سرنوشت خود را مستقیما بدست گیرند. دست در دست هم میتوانیم جامعه بهتری ، جامعه ای آزاد و برابر و امن و مرفه را رقم بزنیم. 

زنده باد انقلاب انسانی برای جامعه ای انسانی!

زنده باد سوسیالیسم!

دفتر سیاسی حزب کمونیست کارگری ایران

۲۵ اکتبر ۲۰۲۲ – ۳ آبان ۱۴۰۱