فلسفه کانت،-انتقادی،روشنگر،اخلاقی

kant, immanuel 1724-1804 آرام بختیاری نبوغ فیلسوف بورزوایی، و یک جمله از…

پیدایش وادامه ای افراط گرائی در افغانستان 

میرعنایت الله سادات               …

گزینش نیرو از داخل یا بیرون سازمان

در هر نخستین طرح کسب و کار یک سازمان نو…

امید حکومت مشارکت ملی قربانی تجربه های ناکامی حکومت وحدت…

نویسنده: مهرالدین مشید در این تردیدی نیست که در این جهان…

«نمی‌ خواهم که دیگر یک انسان باشم!» 

محمد عالم افتخار                   (مقدماتی بر تئوری های پسا کرونایی ـ 4) برخ…

عدم همکاری صادقانۀ اسلام آباد باکابل سبب نگرانی واشنگتن…

نویسنده: مهرالدین مشید زمان پیوستن کشور های همسایه به کاروان مصالحه…

عید درقرنطین

 نوشته : نذیرظفر ای یار در قر نطـــــــین عید شما مبارک ای…

رکود اقتصادی بزرگ‌تری در پیش است

نورئیل روبینی/ آمادور نویدی اگرچه هیچ‌گاه زمان خوبی برای یک بیماری مُسری…

عید در پهنه دود و آتش

در ا نتظار عید م ،   اما   نمی …

داستان «جلای وطن»

نویسنده «عبدالله حسین»؛ مترجم «علی ملایجردی» عبدالله حسین (-1931) زمانی که…

عید آزادی وطن

رسول پویان عیدسـت تا که دل بـه دل گفتگو کند یک بوسـه…

عید تنهایی

عید ما عید کرونایی بود  عید فکر و عید سودایی بود در…

شعار های ناهمزمان با مرحله رشد جامعه

بیژن باران  من به ویژه نسبت به هر فرد روسی…

سروده ای طنزی برای رهبران جهادی بنام!

امین الله مفکر مینی 2020-08-05 با این همه جد…

آیا سرمایه‌داری از پیامدهای پاندمی کووید ـ ۱۹ جان به‌در…

نویسنده: بهمن آزاد برگرفته از : شماره ویژهُ «مانیفست صلح» ارگان کمیتهٔ…

سخاوتمندان نابکار

نویسنده: میترا تهامی در سال ۲۰۱۵، به‌دنبال اعلام جرم پزشکان هندی علیه…

واکسن‌ها و بنیاد گیتس

برگرفته از : کانال تلگرام مجله «دانش و مردم» مدافعان جهانی سلامت…

جنگ، تداوم تراژیدی و فاجعه انسانی!

بنابر گفته دوستی، افغانستان تجربه گاه خونین کشور های مختلف…

اقتدار و زعامت ملی و حکومت داری خوب مشتی کوبنده…

نویسنده: مهرالدین مشید صلح خوب است و اما نه با طالبان اقتدار…

من متهم مى سازم! 

میر عبدالواحد سادات من جرم را تعريف و مجرم را معرفى…

«
»

جنگ، تداوم تراژیدی و فاجعه انسانی!

بنابر گفته دوستی، افغانستان تجربه گاه خونین کشور های مختلف جهان است که هر کدام بر طبق میل، برنامه و استراتژی خود، شهروندان این کشور را به شیوه های گوناگون می کشند، نابود می کنند، به دریا می افگنند و حتا به نوزادان و مادران حامله هم رحم نمی کنند.

این تراژیدی و فاجعه بزرگ انسانی را که هم اکنون ادامه دارد، از سالهای سال به این سو مردم ستمدیده و جنگ زده کشور ما می آزمایند و بازهم می آزمایند و گو این که این مردم صبور برای قربانی آزمندی های قدرت های خودکامه و حریص جهانی به شمول همسایه های نابکار و خصم و به یاری حکمرانان فروخته شده خلق شده اند. اگر از مجموع کشتاری که در همین یکی دو هفته به وقوع پیوسته صرف به سه رویداد تکاندهنده یعنی زجر و شکنجه جوانان و نوجوانانی که برای کاریابی به ایران رفته بودند و سربازان سرحدی ایران آنان را با دستان شکسته و بسته به دریای هریرود انداخته اند و گویا به گفته خودشان رد مرز کرده اند، کشتار شمار زیادی از مادران حامله، کودکان نوزاد، پرستاران و دکتوران شفاخانه صد بستر داکتران بدون مرز در دشت برچی که به یک فاجعه استثنایی در تاریخ این کشور مبدل شده است تا کشتار شمار زیادی از نمازگران یک جنازه در ننگرهار را مکث نماییم، عمق فاجعه‌یی دوامداری که در این کشور می‌گذرد را بیشتر و بهتر درک می‌کنیم.

از یکسو امریکا این حامی به اصطلاح استراتژیک دولت افغانستان با گروهی که در گذشته آن را تروریست می نامید و در غیاب مردم و مطالبه های آنان، موافقتنامه صلح امضا می کند و برای آنها (طالبان) مساعدت و یاری می رساند تا با جنگ با داعش بیشتر مصروف شود و این مشکل را از سر راه شان بردارد و از جانب دیگر دست طالبان را باز می گذارد تا با حملات بیشتر از پیش به کشتار مردم ملکی به بدترین و ظالمانه ترین شیوه ها دست یازند. در همین بازی مسخره یک حکومت پوشالی، فاسد، بی کاره، مافیایی و فاقد اقتدار را به قدرت می رساند و از آن با سیاست های کج دار و مریز نیز پشتی بانی می‌کند. استراتژی امریکا در جنگ افغانستان با آنهمه بلند پروازی های نخستین، مبهم و چند پهلو بوده است و در حقیقت چنین معلوم می‌شود که در این استراتژی، تداوم بحران و جنگ را در افغانستان و منطقه مدنظر دارند و هیچگاه به بنیان گزار، شریک و حامی اصلی این شرارت پیشه گان، زیر هر عنوانی که اند، چه طالب، چه داعش و نهاد های زیاد دیگر که خود نیز در تشکیل آن سهیم بلند داشته اند، نه پرداخته و با قاطعیت برخورد نکرده است. بر اساس همین استراتژی و سیاست های که در مغایرت با منافع و مصالح ملی افغانستان ریخته شده است مردم هر روز قربانی می‌دهند و هنوز هم هیچ روزنه یی روشنی برای آینده کشور مد نظر نیست.

بنابر آن از چنین استراتژی و سیاست های امریکا و متحدان آن و در نتیجه موجودیت یک حکومت نامشروع و فاقد اقتدار که سفیر آن را یک روز یک شعبه ای اس آی در اسلام آباد احضار می کند و بار دیگر بخاطر گرفتاری سردسته داعشیان خراسانی به وزارت خارجه می طلبد و زیر عنوان این که وی را باید به پاکستان بسپارند و در حقیقت اظهار نگرانی از گرفتار شدن وی را تبارز می دهند، نباید انتظار بهبودی در وضعیت فلاکت بار کشور را داشت و در نتیجه هر کدام به شیوه و طریق خود از این مردم قربانی می گیرند.

برای نجات از وضعیت کنونی، ضرور است تا در این راستا هر چه بیشتر روشنگری شود و واقعیت های تلخ ولی بیدار کننده به خورد مردم داده شود تا متحدانه و آگاهانه دست بکار شده و از این بدبختی و فلاکت رهایی یابند.

دستگیر صادقی

20 می 2020