دو نماینده برجسته ادبیات ترکمن سده هفده 

ترجمه- رحیم کاکایی در ادربیات ترکمن تا نیمه دوم سده هیجده…

شکست

دلها  شکسته ، قامت  زیبا  شکسته است طرز نگاهِ  نرگس  شهلا …

افتخاربه انتحاری ها ، اعتراف صریح به جنایات نابخشودنیست

      نوشته ی : اسماعیل فروغی      چگونه می شود انتحاررا جزء افتخارات…

سکوت جهان در زنده سوزی افغان ها

بقلم، الهه احرار تا بکی جنگ و قتال در میهنم افغانستان این…

تظاهرات زنان افغانستان

فرح نوتاش      جبهۀ جهانی  ضد امپریالیست     …

نا رسا گفته هایی از این قلم

 محمدعثمان نجیب دیدم که خفته بودی در بستر ناز دیدم که خرامی داشتی سراپا…

ساختار خطی و غیرخطی در شعر

دکتر بیژن باران اکثر پدیده ها خطی اندکه خروجی با…

روابط طالبان و پاکستان پس از فرار غنی یا سقوط…

نویسنده: مهراالدین مشید در این شکی نیست که جغرافیای هر گونه…

به بهانهء میلاد پیامبر اسلام

نویسنده: مهرالدین مشید چه مولودی که گلبانگ خرد را تا آسمان…

یک قرن شعار "ادبیات سلاح است"

Enzensberger, Hans Magnus 1929-2021 آرام بختیاری مونتاژ شعری از آقای مگنوس. هانس مگنوس…

زمان آزمون و امتحان

داستانیم  و که روی هر  زبان افتاده ایم بخت  تاریکیم و…

ندانم طالبان!

امین الله مفکرامینی 2012-12-10 نـدانم طالبان کز کدام جنس و کـــدام…

اشک نامه ای در پای درد های بی پایان و…

نویسنده: مهرالدین مشید  یادها و خاطره ها سفری ناتمام از خواجه…

میلاد مسعود

نصیراحمد – مومند                                                                                                          سدنی - آسترالیا   کوتاه سخنانی بمناسبت ‎                           …

قضاء وچگونگی آفرینش عدالت

پژوهش ونگارشی ازسخی صمیم:   قسمت پانزده   در پیوند به قسمت قبلی:   قانون جزاء و تنظیم جزاهای…

آیین عشق

رسول پویان دلی که بادلی ازروی صدق پیوند است به اصل ارزش…

چین لقمه ی افغانستان را بلعیده نمی تواند

       نوشته ی : اسماعیل فروغی       درست دوماه از تصاحب قدرت توسط…

کنفرانس بررسی وضعیت زنان افغانستان زیرسلطه طالبان

به مناسبت روزجهانی زن علیه طالبان ازسوی شورای سراسری زنان افغان…

تظاهرات‌های روز جهانی زنان علیه طالبان در بیش از ۳۰…

به فراخوان نهاد زنان علیه طالبان، روز جهانی زنان علیه…

نداى دادخواهانه

شوراى رهبرى انجمن حقوقدانان افغان در اروپا ، ضمن سپاس…

«
»

جبهه مقاومت !


جبهه مقاومت ملی در پنجشیر افغانستان به رهبری احمد مسعود فرزند احمد شاه مسعود حالا بیشتر حالت سمبلیک پیدا کرده است . پنجشیر نه منابع مهمی دارد و نه منطقه استراتژیک است … ولی از قدیم و بنا به دلایلی سمبلی برای مقاومت شد اینکه مقاومت بر علیه چه کسی … درهر مقطعی فرق میکرد فعلا سمبل مقاومت علیه طالبان شده است . در تمامی افغانستان برای طالبان تلویحا فرش سرخ پهن کردند به جز همان پنجشیر…که جنگی واقعی را به طالبان نشان داد .
 

گزارش‌ها از حمله پهپادی نیروهای ویژه پاکستان به نیروهای جبهه مقاومت ملی در پنجشیر در حالی است که فیض حمید، رییس سازمان اطلاعات نظامی پاکستان، برای دیدار با مقام‌های طالبان در کابل به سر می‌برد . همان طالبانی که افسارش دست پاکستان است و همان پاکستانی که افسارش دست آمریکاست . 

وقتی ارتش پاکستان رسما به نفع طالبان وارد می‌شود و دنیا ساکت است ، یعنی منتظر مرگ مقاومت در پنجشیر هستند تا زودتر با طالبان مذاکره کنند ! چنین حجم و عمقی از بی پرنسیبی و بی اخلاقی در بافت تاریخی نظام سرمایه داری جدید است . 

طالبان نیرویی که در ذهن من فقط با چهره های منفی و سیاه فیلم ارباب حلقه ها تداعی میشوند …در فیلم مربوطه نیروی سیاهی مثل طالب نهایتا شکست میخورد ولی در عالم واقع کمی تفاوت دارد . در عالم واقع خودم طالبان شیعه را در 1358 در ایران دیده بودم که با موتور و به شکلی گله ایی میآمدند و جلوی مدارس دخترانه رسما میزد توی سر زنان با شعار یا روسری یا توسری… 

در فیلم ارباب حلقه ها حتی طبیعت با شکلی نمادین به کمک همان چند نفر جبهه مقاومت میروند در مثابل نیروی سیاه مهاجم … در عالم واقع انگار همه دنیا با سکوتشان به کمک نیروی سیاه طالبان رفته اند ! 

غرب بعد از پایان پیروزمندانه دوران جنگ سرد تنها میدان دار جهانی شد که شاخص های جدیدی پیدا کرد . در میان لیستی از شاخص های منافع غرب به 2 مورد مرز سرخ اشاره میکنم . 

یکم تجزیه خارج از کنترل و اراده خودش ممنوع… 

دوم : ادعای آلترناتیو و تلاش برای کسب قدرت سیاسی از طریق جنگ نظامی ممنوع … 

بعد از پایان دوران جنگ سرد هر تکان یا اتفاقی در هر جای دنیا باید با نظارت و کنترل غرب باشد . اگر در سپتامبر 2001 به قول خودش به طالبان تروریست حمله میکند و در سپتامبر 2021 دوباره افغانستان را تقدیم همان طالبان تروریست میکند حتما دلیل یا برنامه مشخص دارد . اگر ارتش پاکستان مستقیم به نفع طالبان وارد میشود حتما مجوز عمو سام را دارد . دولت فرضی طالب نهایتا در جبهه عربستان و پاکستان باید علیه حکومت دینی ایران عمل کند . در این دعوای بین انواع مرتجعین منطقه شما میتوانی فقط شطرنجی یا سیاسی نگاه کند و یا همه جانبه … 

تروریسم یعنی چه ؟ هر تلاش نظامی برای رسیدن به اهداف سیاسی اسمش تروریست است…این تعریف را ژنرال ارتش آمریکا در زندان تیف برای ما کرد . 

حال اینکه این تنها ابرقدرت دنیا خودش از کجا و چگونه قانون خلق میکند و مشروعییت دارد … بماند . ظاهرا همین هم با تکیه به قدرت انواع سلاحهای اقتصادی و نظامی است . 

جبهه مقاومت پنجشیر نه مدعی تجزیه طلبی و نه مدعی قبضه قدرت سیاسی است ، بلکه بیشتر از موجودیت خودش دفاع میکند … که در مدیا به نام جبهه مقاومت ملی معرفی میشود . 

جبهه مقاومت پنجشیر با هر نتیجه ایی قابل تحسین است . یعنی ابتدا مقاومت است که مهم است با هر اشتباه تاکتیکی و نتیجه خونینی … و نه اینکه بدون مقاومت مشتی مرتجع عقب مانده طالب یا آخوند شیعه ایرانی حاکم شوند . 

شکل مقاومت و ابزار آن و قیمت آن و خطاهای مقاومت کننده ، گذشته مقاومت کننده ، انگیزه فعلی اش ، خواستگاه طبقاتی مقاومت کننده … و انبوهی پارامترهای دیگر قطعا قابل بحث است . 

ولی خود مقاومت در مقابل نیروی سیاهی مثل طالبان و هر مرتجعی مثل طالبان حتی با دست خالی بهتر است از پهن کردن فرش سرخ مقابل وحوش مسلمان است . 

07.09.2021 

اسماعیل هوشیار