سکوت در برابر مفسدان و زورگویان؛ جاده سازی برای طالبان

نویسنده: مهرالدین مشید فساد و زورگویی خطرناک تر از تروریزم است فساد…

روزنامه‌نگارانی که در جهان با مجازات واپس‌گرایانه اعدام رویارو شده‌اند

چهار روزنامه‌نگار در یمن و مدیر یک کانال تلگرامی در…

نابودی

شمله و لُنگی ای افغانی بخاک اندر شدتا که آن…

وحدت ملی در سایه ی تجاوزات خارجی در افغانستان

تا  تجا وزها و جنگ  دهشت  است  وحدت ی ملی نه…

کَسِ خط ندان و خط نخوان؛ آدم ماقبل تاریخ است!…

محمد عالم افتخار                          (اهدای عامِ آموزش خواندن و نوشتن) در میان هزاران…

در گیرودار منافع آمریکا یا چنگ زدن بر ندای آتش…

نوشته از بصیر دهزاد شورای رهبری انجمن حقوقدانان افغان در اروپا…

رنگین کمان

رسول پویان باران چو دانه های گهر درشتاب بود گاهی هــوا تـیـــره…

شماره دوم سال بیست و سوم محبت

شماره دوم سال بیست و سوم محبت از نشر…

شمارشمارۀ هفتم ماهنامۀ اعتراض

شمارشمارۀ هفتم ماهنامۀ اعتراض 

کتابخانۀ عامۀ کابل سوگوار است 

نویسنده: مهرالدین مشید سوگواری کتابخانۀ عامۀ کابل؛ پس از وفات حیدری…

زما پيغام ريس جمهور او امرالله صالح ته ؟؟

هيواد وال ويني چي يوه لويه ډله په عمدي او…

طبع شاعر

 نوشته نذیرظفر شاعری طبع گرم میخواهد دلی محزون و نرم میخواهد شاعری عشق…

بادزد مال ودزد جان ودزد ناموس وطن چه میتوان کرد…

میگوینددر قبرستان هم همسایه بد در کنار قبرت دفن نشود. پاکستان…

فلسفه فویرباخ،- نقد دین و الهیات مسیحی

آرام بختیاری  فیلسوف آته ایست؛ میان فقر و سوسیال دمکراسی.  نقد دین…

سُرورگم شده

میرعنایت الله سادات              …

اختلاف در کابل و همسویی امریکا و بریتانیا با پاکستان

نویسنده: مهرالدین مشید افغانستان و بازی بزرگ جدید میراث حقه بازی…

حق حیات ومسوولیت دولت! 

عبدالاحمد فیض حق حیات شالوده وبنیاد حقوق وارزشهای است که به…

د ارواښاد ډاکټر عبدالله ګل اخلاص يار پېژندنه !

ډاکټر عبدالله ګل اخلاص يار :  الحاج ډاکټر عبدالله ګل اخلاص…

د کابل امنيه قوماندان وردک صاحبه

خبر شوم چي د اندرابي روشندل په ځاي کوم…

حاصل موعظهّ خواجه عبدالله «انصاری »

مولانا داکتر محمد سعید « سعید افغاني » در امر…

«
»

تهدید یک روزنامه‌نگار زن و مدافع حقوق زنان پس از انتقاد از رعایت نکردن قیود گشت و گذار از سوی ملا امام بنیادگرای هرات

گزارش‌گران بدون مرز (RSF) از مقامات مسوول حکومت خواهان حفاظت از ویدا ساغری روزنامه‌نگار و مدافع حقوق زنان است که از سوی مجیب الرحمان انصاری، امام مسجد جامع گازرگاه ولایت هرات و هوادارنش برای انتقاد از رعایت نکردن قیود گشت و گذار و برگزاری نماز جمعه، تهدید شده است.

انتشار یک عکس و یک نوشته در شرح آن عصبانیت ملا امام مجیب رحمان انصاری را برانگیخته است. ویدا ساغری چون بسیاری دیگر از کاربران اینترنت بر روی فیس بوک عکس برگزاری نماز جمعه در روز نخست ماه رمضان در هرات را به دعوت و امامت مجیب رحمان انصاری منتشر کرد. این مراسم با وجود اعلام قیود گشت و گذار و ممنوع شدن برگزاری مراسم‌های مذهبی از سوی حکومت و بسیاری از مراجع و علمای دینی برگزاری شده بود. اما این ملا امام اعلام کرده است :« ویروس کرونا برای کافران است و نه برای مسلمانان.»  

برگزاری این مراسم واکنش‌های بسیاری را بر انگیخت به ویژه که هرات یکی از کانون‌های نخستین همه‌گیری کووید نزده با تلفات و مبتلایان بسیار بوده است. ویدا ساغری در زیر آن عکس نوشته بود :« میشه لطف کنید و به قتالی صاحب بگید که از همان قبرهایی که آماده می کند، گور مجیب‌الرحمان انصاری را اول از همه و خوب  عمیق بکند. این جاهل طاعون سالار مردم را بکشتن می‌دهد. در همه دنیا مردم همان توده‌ی عظیم با مغز معمولی و ابتدایی هستند. این رهبران و پیشوایان هستند که این گله بزرگ را کج و یا راست، درست یا غلط هدایت می‌کنند. پیشوایان و مدیران در قبال جامعه ممسئول‌اند.»

اما این نوشته با  پاسخ تند و تهید‌آمیز مجیب الرحمان انصاری در فیس بوک روبرو شد : « ویدا ساغری یک بانوی بد تربیت و بد حجاب است همیشه از دهنش کلمات زشت و نا ملایم بیرون میشود. هرچند تمام مخاطبان اش او را روسپی و فاحشه میداند اما من تا کنون هیچ موردی به آن عنوان از ایشان ندیدم پس متهم نمیکنم. (…). این روز ها ده‌ها مورد در باره من و مسلمانان نوشته است که باید نماز ادا نکنیم که تجمع ما باعث بروز ویروس کرونا میگردد. خانم ویدا ساغری خطرناک تر از کرونا فعالیت های ضد اسلامی شما است به زودی حساب این همه اسلام ستیزی را از شما خواهم گرفت. (….) یا خود را اصلاح کن یا اینکه از زیر چتر اسلام بیرون ات میکنم خانم بی حیا؛ افسار ات دست هرکسی است به زودی دستان اش را قطع میکنیم.»

با انتشار این پیام کارزار پر خشونت و آزارگری سایبری علیه ویدا ساغری آغاز شد. و از آن تاریخ وی قربانی توهین و تهدیدها و حتا تهدید به مرگ از سوی پیروان مجیب الرحمان انصاری به ویژه در شبکه های احتماعی شده است.

 این نخستین بار نیست،مجیب‌الرحمان انصاری پیش از این نیز با گفته‌ها و اقدام‌های زن‌ستیز جنجال داشته است. وی در ماه جدی سال گذشته «کمیته امر به معرف و نهی از منکر» را برای تطبیق شریعت درست کرد که بیشترین تاکیدش بر « رعایت حجاب » برای زنان بود. در نشست خبری هم که برای توضیح در باره عمل‌کرد این کمیته برگزار کرده بود، از حضور خبرنگاران زن جلوگیری شد. او در همین نشست گفته بود « که اسلام به زنان اجازه نمی‌دهد که در بین مردان و در کنار مردان حاضر شده و کار کنند. »

رضا معینی مسئول دفتر افغانستان و ایران RSF در این باره می‌گوید :« سکوت مقامات حکومتی در برابر رفتارهای بنیادگرایانه و تهدید آزادی رسانه‌ها که در قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان تضمین شده است، قابل پذیرش نیست. لحن گفتاری انتقاد‌های ویدا ساغری را تایید کنیم یا نه، اما حمله‌هایی که وی امروز قربانی آن‌ها شده است غیر قابل پذیرش هستند و باید همه تمهیدات در حفاظت از او بکار گرفته شود.»

مرکز حمایت از خبرنگاران زن در افغانستان که خواهان حفاظت از این روزنامه‌نگار و مدافع حقوق زنان شده است در آخرین گزارش خود اعلام کرده است که در پی همه‌گیری ویروس کرونا بیش از بیست فیصد زنان روزنامه‌نگاران زن در افغانستان کار خود را از دست داده‌اند.  

در رده بندی جهانی آزادی رسانه‌ها در سال ۲۰۲۰ افغانستان از میان ۱۸۰ کشور جهان در رده ۱۲۲ قرار دارد.