کور و نابینایان خرد

تقدیم به زن ستیز های بدوی و ملا های اجیر، آن…

فضیلت سیاسی و افغانستان

در نخست بدانیم٬ ماکیاولی در شهریار و گفتارها٬ در واقع…

بهای سنگین این خاموشی پیش از توفان را طالبان خواهند…

نویسنده: مهرالدین مشید طالبان بیش از این صبر مردم افغانستان را…

گلایه و سخن چندی با خالق یکتا

خداوندا ببخشایم که از دل با تومیخواهم سخن رانم هراسانم که…

(ملات گاندی در مورد امام حسین

باسم تعالى در نخست ورود ماه محرم و عاشوراء حسينى را…

جهان بی روح پدیداری دولت مستبد

دولت محصولی از روابط مشترك المنافع اعضاء جامعه می باشد٬ که…

ضانوردان ناسا یک سال شبیه‌سازی زندگی در مریخ را به…

چهار فضانورد داوطلب ناسا پس از یک سال تحقیق برای…

پاسخی به نیاز های جدید یا پاسخی به مخالفان

نویسنده: مهرالدین مشید آغاز بحث بر سر اینکه قرآن حادث است و…

طالبان، پناهگاه امن تروریسم اسلامی

سیامک بهاری شورای امنیت سازمان ملل: ”افغانستان به پناهگاه امن القاعده و…

  نور خرد

 ازآن آقای دنیا بر سر ما سنگ باریده عدوی جان ما…

عرفان با 3 حوزه شناخت/ ذهن، منطق، غیب

دکتر بیژن باران با سلطه علم در سده 21،…

شکست مارکسیسم و ناپاسخگویی لیبرالیسم و آینده ی ناپیدای بشر

نویسنده: مهرالدین مشید حرکت جهان به سوی ناکجا آباد فروپاشی اتحاد جماهیر…

سوفیسم،- از روشنگری باستان، تا سفسطه گری در ایران.

sophism. آرام بختیاری دو معنی و دو مرحله متضاد سوفیسم یونانی در…

آموزگار خود در عصر دیجیتال و هوش مصنوعی را دریابید!

محمد عالم افتخار اگر عزیزانی از این عنوان و پیام گرفتار…

مردم ما در دو راهۀ  استبداد طالبانی و بی اعتمادی…

نویسنده: مهرالدین مشید افغانستان سرزمینی در پرتگاۀ ناکجاآباد تاریخ مردم افغانستان مخالف…

ترجمه‌ی شعرهابی از دریا هورامی

بانو "دریا هورامی" (به کُردی: دەریا هەورامی) شاعر، دوبلور و…

تلویزیون حقوق ناشر یک اندیشه ملی و روشنگری 

نوشته از بصیر دهزاد  تلویزیون حقوق در پنجشنبه آینده،  ۱۱ جولای، …

افراطیت دینی و دین ستیزی دو روی یک سکه ی…

نویسنده: مهرالدین مشید در حاشیه ی بحث های دگر اندیشان افراط گرایی…

د مدني ټولنې په اړه په ساده ژبه څو خبرې

 زموږ په ګران هېواد افغانستان کې دا ډیر کلونه او…

از پا افتادگان دور جمهوریت

در خارج چه میگویند ؟ انهاا طوری سخن میرانند که افغانستان…

«
»

گذشت زمان ثابت نمود

دردمند

حافظ صبور باش در راه عاشقی

تا کس جان ندهد به جانان نمیرسد

rafiqKarmal

هژده سال قبل از امروز زنده یاد ببرک کارمل یکی از رهبران پر افتخار و خردمند که عمر عزیز خویش را در مبارزه بر ضد استبداد، ارتجاع داخلی و متجاوزین خارجی بخاطر نجات توده های میلیونی وقف نمود بود به جهان ابدیت پیوست. از اینکه آگاهان و نیاکان ما تاریخ گذشته را چراغ روشن آینده گان خوانده از این لحاظ مرور و ارزیابی کارنامه های سران، شخصیت و رهبران سیاسی، علمی، فرهنگی بخاطر اتخاذ تصامیم های علمی، انطباقی آینده مطابق به شرایط عینی، ذهنی، ملی و بین اللملی یک نیاز بوده بدین لحاظ یادبود نه تنها ارج گذاری به مقام والای رهبران و شخصیت ها بوده بلکه زمینه را غرض سهم گیری نسل بالنده و آینده بخاطر نجات از وضع وجود شکوفایی و ترقی کشور در مبارزه با گروه های عقب گرد ضد ترقی و وابسته منسجم تر میسازد.

از این لحاظ در این شرایط تاریخی و سرنوشت ساز مکلفیت وجدانی و ایمانی خود میدانم از کارنامه رهبران شخصیت های گذشته از جمله زنده یاد ببرک کارمل و هم رزم وفادارش زنده یاد محمود بریالی که وی نیز هشت سال قبل در ماه قوس به جهان ابدیت پیوست. دیدگاه مردم رفقا، علاقمندان را خدمت خوانندگان گرامی یادآور شوم.

زنده یاد ببرک کارمل در جریان پنجاه سال مبارزات سیاسی خویش با انجام کارهای بزرگ و نجات بخش توانست در قلب میلیونها مردم با عزت راه پیدا غضب و خشم دشمنان پیشرفت، ترقی صلح و ثبات کشور منظقه و جهان را کسب نماید. یکی از کارنامه های آن موضوع گیری در مبارزه با تروریزم هراس افگنی و حامیان بین اللملی آنها میباشد. وی تروریستان و هراس افگنان را دشمن سوگند خورده، ترقی پیشرفت، ثبات و بشریت میخواند و برای نجات مردم از شر آنها رهنمود های عالمانه و خردمندانه را ارایه مینمود و برای رسیدن به اهداف و تجرید ساختن تروریستان را در بین مردم کشور جامعه و جهان جلب و اعتماد توده های میلیونی مردم ما را میدانست.

زنده یاد ببرک کارمل میگفت زمانی میتوان مردم و کشور و جهان را از شر این آفت نجات دهیم که راه های رسیدن به آن را مطالعه و عملی نماییم. بهترین وسیله رسیدن به اهداف بر علاوه مبارزه مسلحانه تطبیق عدالت اجتماعی یکسان قانون، بلند بردن سطح آگاهی زحمت کشان به خصوص جوانان مطابق علوم معاصر، بهتر ساختن زندگی زحمت کشان و رفاه اجتماعی را میدانست.

زنده یاد ببرک بر رشد تولیدات داخلی در همه عرصه ها از جمله زراعت، مالداری، پیشه وری، صنعتی تاکید و با دادن امتیازها برای مولدین از طریق انفاذ قوانین بزرگترین خدمات را در وقت زمانش انجام داده از همین لحاظ بود که چهل فیصد عاید ناخالص ملی در آن زمان از ناحیه تولیدات صنایع دستی و پیشه وری به دست میامد. دفاع از تمامیت ارضی استقلال و حاکمیت ملی مواظبت از دارائی های عامه از جمله معادن، آثار باستانی و جنگلات موسسات تولیدی، خدماتی، تجارتی را جز وظایف ایمانی، وجدانی هر شهروند از جمله قوای مسلح با افتخار آن زمان میدانست.

ترانسپورت راه شاهرگ اقتصاد میخواند غرض رشد و انکشاف موسسات بزرگ ترانسپورتی همیشه توجه داشت بهترین وقت گرانبهای خود را بخاطر دفاع از تمامیت ارضی، استقلال و حاکمیت ملی وقف مینمود با افسران، سربازان، دهقانان، کارگران، پیشه وران، روشنفکران، خانواده شهدا و معلولین و معیوبین از نزدیک ملاقات خواست ها و نظریات آنها را به دقت می شنید و به ادارات ذیربط غرض حل آنها وظیفه میداد.

بخاطر رسیدن به اهداف فوق وحدت ملی را بین ملیت های با هم برادر کشور بزرگترین وسیله میدانست بخاطر خاموش ساختن جنگ اعلان ناشده و تحمیلی از خارج و قطع مداخلات استخباراتی کشورهای منطقه و جهان بر مسدود نمودن ده ها هزار لانه های تروریزم که در آن طرف خط دیورند با تاسف هنوز هم فعال میباشند پافشاری مینمود.

زنده یاد ببرک کارمل در آخرین دیداری که با میخائیل گرباچف این دشمن صلح، سوسالیزم و بشریت مترقی در مسکو داشت برایش هشدار داد با موجودیت ده هزار لانه های تروریزم در آن طرف خط دیورند بیرون شدن قطعات محدود شوروی از افغانستان پیامدی در پی خواهد داشت که شهروندان مسکو نیز از شر آن در امان نخواهند ماند! و برای مسدود نمودن لانه های متذکره تاکید مینمود.

برای کشورهای آتش افروز و جنگ طلب بارها هشدار داد آتشی را که افروخته اند بالاخره دامان خودشان را خواهد سوخت! جای افتخار است که گذشت زمان حقانیت گفته و رهنمود های ببرک کارمل و رفقای صادق و هم رزمش را در عمل ثابت ساخت! از برکت رهبری خردمندانه ، عالمانه و صادقانه زنده یاد ببرک کارمل و هم رزمان صادق آن امروز صد ها هزار رفقا، هم رزمان، علاقمندان وی با شکم های گرسنه و سربلند در داخل و خارج در بین هموطنان عزیز حق شناس و با سپاس خویش زیست نموده غرض نجات از وضع موجود کار و مبارزه مینمایند.

قابل تذکر میدانیم یکی از عوامل که سبب افتخارات و بلند بردن اعتبار در مبارزات خردمندانه زنده یاد ببرک کارمل گردید وفاداری زنده یاد محمود بریالی که تا آخرین مرحله حیاتش به رهبری خردمندانه ببرک کارمل وفادار ماند از همین لحاظ است که رفقای حق شناس و با سپاس ما نقش زنده یاد محمود بریالی را بعد از زنده یاد ببرک کارمل در مبارزات سیاسی قشر آگاه جامعه ارزنده خوانده خاطراتش را گرامی داشته کارنامه هایش را سرمشق راه و روش خویش بخاطر نجات مردم از وضع موجود قرار داده و میدهند.

جای تاسف است که هنوز هم عده از سیاست بازان از گذشت زمان درس عبرت نگرفته داشتن علایق و روابط نیک، همزیستی مسالمت امیز همکاری دو جانبه را بین کشورهای جهان جاسوسی خوانده اند. به باور ما این نوع ادعا ها و وارد کردن اتهامات نمایندگی از عدم پخته گی سیاسی آنها نموده زیرا که جاسوس به کسانی گفته میشود با به دست آوردن قدرت و ثروت به بیگانگان خدمت نموده به منافع ملی کشور و مردم خیانت ها را متقبل شده و میشوند که صدها تن از این نوع قماش ها ثبت تاریخ کشور گردید. برای این سیاست بازان یادآور میشوریم بجای صرف وقت گرانبهای خویش به واقعیت های موجود تن در دهند زیرا که محبت زنده یاد ببرک کارمل و هم رزمانش را نمیتوان با سیاه کردن هزاران گده کاغذ از قلب میلیونها مردم حق شناس و باسپاس ما بیرون ساخت.

برای همچو افراد یکبار دیگر یادآور میشویم اگر خواهان بیرون رفت از وضع موجود و نجات مردم از شر تروریزم، عاملین فساد و غاضبین زمین مافیای اقتصادی، مواد مخدر، قانون ستیزان، مردم ستیزان، زن ستیزان، فرهنگ ستیزان میباشید بجای آب انداختن در آسیاب دشمنان سوگند خورده افغانستان آزردگی های دیروز خویش را کنار گذاشته با دراز کردن دست اتحاد و هم بستگی تصامیم عالمانه و صادقانه را غرض اصلاحات دولت موجود اتخاذ تا بتوانیم روح روان نیاکان، رهبران از جمله زنده یاد ببرک را شاد و صلح و ثبات را در کشور تامین نماییم.