افغانستان به چه سمت و سویی در حرکت است؟

نویسنده: مهرالدین مشید مردم افغانستان قربانی بدهکاری های رهبران طالبان به…

رابطه ثنویت زرتشتی با 2گرایی مغز

دکتر بیژن باران ثنویت تصمیم گیری با گزینه این یا…

                      تهدید و اخطار به طالبان 

       نوشته ی : اسماعیل فروغی       اظهارات تهدید آمیز و اخطارگونه ی…

د غبرګولي، اتمه،‌ د پښتو خوږه ژبه، په ویاړ ټولو…

لیکونکۍ: محمدعثمان نجیب ژبه،‌ او مورنۍ ژبه، د څښټن تعالیٰ له…

چگونه بنویسیم؟ 

نویسنده: محمدناصر غلامی  اگر بنویسیم، چگونه بنویسیم؟ از مدت‌ها به این‌سو…

پرنده‌ی خیال روایت از شرح حال جامعه افغانستان

«پرنده‌ی خیال» دفتر شعری است‌که به‌تازگی به زیور چاپ رفته…

جنگ آب و تریاک

رسول پویان جنگ آب و معدن و تریاک را در می…

منازعه بر سر حق آبۀ هلمند یا بازی های  سیاسی…

نویسنده: مهرالدین مشید حق آبه یا بازی آخوندها و طالبان با…

از دموکراسی نباییست نالید!

این یادداشت را بخاطری مینویسم که گاهی عده یی از…

     انقلاب سفید نیاز به فلسفه اسپینوزا می داشت

آرام بختیاری       اسپینوزا،نبوغی چون مارکس،در 3 قرن پیش. فلسفه اسپینوزا(1677-1632م)، یک هلندی…

چگونگی مشروعیتِ نظام سیاسی 

نگارشی از سخی صمیم:  ***  یاد آوری ضروری: افکار ونگارش این قلم…

زاغه نشینی در غرب و رونق کالای چینایی

نویسنده: مهرالدین مشید هر از گاهی که از جا بلند می…

داستان «درگیری میشیگان»

نویسنده «ارنست همینگوی» مترجم «جعفر سلمان نژاد» جیم گیلمور از کانادا…

اطلاعیه در مورد حکم اعدام محمد رامز رشیدی و نعیم…

سازمان سوسیالیست‌های کارگری افغانستان جمهوری جنایتکار اسلامی سرمایه در ایران پس…

از جنگجویان استخباراتی تا پیش مرگان جنگ قومی

نویسنده: مهرالدین مشید پیش مرگان جنگ قومی چوب سوخت شبکه های…

بازی زیرکانه ایران و طالبان در مسئله آب

عبدالناصر نورزاد- پژوهش گر امنیت و ژئوپولیتیک معلوم است که این…

هوش مصنوعی

رسول پویان هوش مصنوعی رقیب ذهـن انسان می شود دم به دم…

                            ریگ روان 

                   کانون تمدن باستانی آریایی عقاب قله  پیما یم   افق  بر…

فرصت یا امتناع بودن فدرالیسم برای أفغانستان

تتبین موضوع: برای درک این معضله باید دانست که فدرال طلبان…

روز های دشوار به پایان می رسد و اما این…

نویسنده: مهرالدین مشید تاریخ هرگز این سکوت مرگبار را فراموش نخواهد…

«
»

چین: تاریخ آمریکا سراسر جنگ‌افروزی است

«ژائو لیجیان»، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در واکنش به اظهار نظر وزیر امور خارجه امریکا درباره چالش‌های ایجاد شده از سوی چین و متهم ساختن پکن به داشتن سیاست‌های زورگویانه، ترویج اطلاعات دروغ و برنامه‌های مبهم و سریع تقویت مواضع نظامی گفت: اظهارنظرهای امریکایی‌ها مبتنی بر حقایق نبوده و بازتاب دهنده غرض ورزی ایدئولوژیک و ذهنیت جنگ سرد است.

لیجیان ادامه داد: ما می‌خواهیم اول تاکید کنیم این آمریکا است که منشا دیپلماسی زورگویانه است. آمریکا برای دستیابی به هدفش از تهدید به اعمال زور تا انزوای سیاسی، از تحریم اقتصادی تا تحریم فن آوری را به خدمت می‌گیرد و از هیچ چیز صرف نظر نمی‌کند. موارد استفاده امریکا از دیپلماسی زورگویانه فراوان هستند. دوم اینکه امریکا سابقه زیادی در ترویج اطلاعات دروغ دارد. جهان شاهد بوده که امریکا چطور اطلاعات دروغ را اشاعه داده و اسناد و شواهد غلط را می سازد که نمونه‌هایش عبارتند از عملیات مرغ مقلد در دوران جنگ سرد که در جریانش به رسانه‌های خبری رشوه داده و آنها را آلت دست اهداف پروپاگاندا قرار داد. نشان دادن یک ویال حاوی پودر سفید و یک ویدیوی صحنه سازی شده از به اصطلاح کلاه سفیدها که سند و مدرک راه انداختن جنگ در عراق و سوریه در اوایل قرن جاری شدند، مطرح کردن دروغ قرن با هدف افترا زنی به چین از بابت سیاست سین‌کیانگ است.

سخنگوی وزارت خارجه چین افزود: سوم اینکه این آمریکاست که به استفاده خودسرانه از زور برای تحریک دردسر در سراسر جهان اقدام می‌کند. بودجه نظامی امریکا در جهان اول است و به تنهایی از مجموع بودجه های نظامی ۹ کشور دیگر فهرست بیشترین بودجه های نظامی بیشتر است. آمریکا در سراسر تاریخ حدودا ۲۵۰ ساله خود تنها ۱۶ سال در جنگ نبوده است. این کشور بیش از ۸۰۰ پایگاه نظامی خارجی دارد. عملیات های نظامی‌اش در کشورهایی همچون عراق، افغانستان و لیبی تراژدی‌های انسانی بی شماری به بار آورده‌اند.

وی گفت: کشتی‌های جنگی و هواپیماهای ارتش آمریکا دائما در سراسر جهان قدرت نمایی می‌کنند. کاملا روشن است که چه کسی عامل تضعیف ثبات و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی بوده است. چین به یک سیاست خارجی مستقل مبتنی بر صلح متعهد است. ما هرگز وارد زورگویی یا اشاعه اطلاعات دروغ نشدیم.

لیجیان ادامه داد: امریکا نیازمند متوقف کردن افترا زنی و حمله به چین است. روابط باثبات و سالم بین آمریکا و چین نیازمند تلاش از جانب دو طرف است. ما امیدواریم آمریکا با ما در مسیری یکسان در راستای اجرای تفاهمات مشترک مهم حاصل شده بین سران دولتهای ما همکاری کرده و راه درست برای سازگاری دو کشور را ایجاد کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین همچنین درباره ادامه دزدی نفت سوریه توسط آمریکا گفت: من از گزارشها در این خصوص اطلاع پیدا کرده‌ام. برخی سوری ها بر اساس گزارشها گفته‌اند این حرکت آمریکایی سبب شده که آنها زمستان را به سختی دوام بیاورند. بر اساس آمارهای رسمی دولت سوریه، قاچاق های آمریکا در بازه ۲۰۱۱ تا نیمه نخست ۲۰۲۲ سبب شده بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار خسارت به سوریه وارد شود.

لیجیان اضافه کرد: استقرار سربازان آمریکایی در سوریه غیرقانونی است. قاچاق نفت و غلات سوریه توسط آمریکا غیرقانونی است. حملات راکتی امریکا به سوریه نیز غیرقانونی است. آمریکا به نقض قوانین و مقررات بین المللی ادامه می‌دهد و با این حال ادعا می‌کند که قهرمان چیزی که آن را نظم بین المللی مبتنی بر قوانین می‌خواند، است.

وی گفت: هنگامی که امریکا درباره قوانین صحبت می کند، اغلب دارد سعی می کند بهانه ای برای خدمت به منافع خود و تداوم هژمونی خود بیابد. همانطور که ژرار آرو، سفیر سابق فرانسه در امریکا گفته است، وقتی آمریکایی‌ها می‌خواهند کاری انجام دهند، حتی اگر که برخلاف قوانین بین‌المللی هم باشد، آن را انجام می‌دهند. و این دیدگاهی است که بقیه جهان از یک چنین نظمی دارند. ما معتقدیم که جامعه بین المللی نسبت به این امر کور نیست و با هوشیاری با آن برخورد خواهد کرد.

لجیان همچنین در باره موضع گیری اخیر روسای جمهور آمریکا و فرانسه برای هماهنگ شدن علیه آنچه که چالش ایجاد شده از سوی چین خواندند، گفت: چین مطمئنا یک چالش نیست بلکه یک فرصت برای جهان است. ما در موقعیتهای متعدد با شما چشم انداز آینده چین و پیشرفت و توسعه چین را مطرح کرده‌ایم. چین با رشد روابط دولتدهای آمریکا و فرانسه مخالف نیست اما این اتفاق نباید به ضرر منفعت یک طرف ثالث انجام شود.