«هرج و مرج و آشوب هدفمند» طرح امریکا برای دیگر کشورها

 روزنامه اینترنتی رای الیوم که در لندن به روز می‌شود در مقاله‌ای به قلم جواد الهنداوی نوشت: طرح آمریکایی موسوم به «هرج و مرج هدفمند» یک طرح جهانی است و صرفا شامل کشور‌های عربی، جهان سوم یا کشور‌های در حال توسعه نیست و دامنه آن تا آمریکای لاتین و حتی چین و سازمان‌های بین المللی نیز گسترش دارد و طبق اظهار نظر‌های اخیر جفری فلتمن سفیر سابق آمریکا در لبنان، رویکرد جدید سیاست آمریکا عبور از مرحله مداخله در امور کشور‌ها و تحمیل خواسته‌های خود به کشور‌های مختلف است.

«هرج و مرج و آشوب هدفمند» طرح امریکا برای دیگر کشورها


حرف‌های جفری فلتمن سفیرسابق آمریکا در لبنان (از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۸) در بیستم همین ماه در کنگره آمریکا منعکس کننده نظر یا تصمیم کنگره نیست، اما می‌تواند منبعی برای تصمیم گیری یا عامل مهمی در روند تصمیم گیری باشد.
آنچه که جهان یا منطقه ما به ویژه عراق و لبنان شاهد است تحت تاثیر سیاست دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا است.
نمی‌خواهیم به تصمیماتی که این رئیس جمهور قبلا گرفت و آمریکا را از معاهدات و توافقنامه‌های بین المللی خارج کرد یا تصمیمات اقتصادی و سیاسی او که جهان را سردرگم ساخت و هرج و مرج را گسترش داد باز گردیم امید ما این است که هیچ کس ما را به خاطر اتهام آمریکا علیه ما درباره گسترش هرج و مرج سرزنش نمی‌کند.
آمریکایی‌ها خودشان طرح هرج و مرج هدفمند را پایه ریزی کردند و ما تصور می‌کردیم این طرح فقط شامل منطقه، کشور‌ها و جوامع ما می‌شود، اما مشخص شد که این طرح یک طرح جهانی است و خاص کشور‌های در حال توسعه یا جهان سوم یا کشور‌های عربی نیست بلکه به آمریکای لاتین، چین و سازمان‌ها و توافقنامه‌های بین المللی نیز کشیده می‌شود.
ما فقط از تصمیمات این رئیس جمهور حرف می‌زنیم که براساس آن چیز‌هایی را بذل و بخشش کرد که در تملکش نبوده است اسرائیل مالکیت زمین شهرک‌های صهیونیست نشین به صورت غیر قانونی شد و دشت اردن را به دست آورد، آمریکا نفت سوریه را آشکارا سرقت کرد و با اسرائیل شریک شد با اینکه سازمان ملل متحد، شورای امنیت، اتحادیه عرب و سازمان کنفرانس اسلامی با این اقدامات مخالفت کردند.
ترامپ شعار‌های دهه هفتاد قرن گذشته را که «آمریکا دشمن ملت‌ها است» , به یک واقعیت ملموس و واقعی تبدیل کرد. او تحریم‌های غیر قانونی و غیر انسانی علیه کشور‌ها وضع و به شکل غیر قانونی ملت‌های دیگر را محاصره و بطور نا محدود از اسرائیل اشغالگر حمایت کرد و به ستم و استبداد علیه ملت فلسطین ادامه داد، علیه دولت‌ها توطئه، از کودتا‌ها و تظاهرات و آشوب‌ها حمایت و در امور کشور‌ها و روابط خارجی شان به شکل آشکار مداخله کرد.
حرف‌های چند روز قبل جفری فلتمن در کنگره آمریکا درباره لبنان اعلام آشکار آمریکا برای تحمیل خواسته هایش بر کشورهاست. براساس آنچه که وی گفت: لبنان از موقعیت جغرافیایی راهبردی برخوردار است و باید روابطش را با روسیه، چین، ایران و سوریه محدود سازد و به روسیه اجازه ندهد از راه دریا و خشکی در منطقه به زیان منافع آمریکا نفوذ کند.
به گفته این سفیر لبنان باید حزب الله را انتخاب نکند و از سلاح حزب الله رها شود. به گفته وی سلاح حزب الله از لبنان حفاظت نمی‌کند! شاید سفیر فراموش کرد یا خودش را به فراموشی زده است که مقاومت و حزب الله جنوب را آزاد ساخت. معادله قدرتی که حزب الله علیه رژیم اسرائیل اشغالگر تحمیل کرد، خوشایند سفیر نیست.
حرف‌های سفیر سابق آمریکا نشان از رویکرد جدید سیاست آمریکا است یعنی عبور از مرحله مداخله آمریکا در امور این یا آن کشور و ورود به مرحله «تحمیل خواسته‌های آمریکا» بر کشورها.
آنچه که آمریکا افزون بر تحمیل خواسته‌های خود در منطقه، از ما می‌خواهد سلطه نظامی و اقتصادی اسرائیل است. نکته جدید در این زمینه این است که آمریکا آنچه را که می‌خواهد آشکارا اعلام می‌کند و ترامپ نیز هر آنچه را که فکر می‌کند یا می‌خواهد بطور صریح به زبان می‌آورد. این امر پنهانی نیست که آمریکا از تظاهرات در لبنان حمایت کرد. تظاهرات کنندگان لبنانی خواستار مبارزه با فساد هستند، اما از آن‌ها خواسته شده بود که دولت را ساقط کنند که این امر اتفاق افتاد.
همچنین برگزاری انتخابات جدید برای رسیدن به پارلمان و دولت جدیدی که حزب الله در آن هیچ نقشی نداشته باشد از دیگر خواسته‌ها بوده است.
آمریکا با استفاده از ابزار‌ها و مزدورانش و از طریق تظاهرات تلاش کرد بین طائفه‌ها و بین ارتش و حزب الله فتنه ایجاد کند. (هدفش این است) تظاهرات در لبنان با اراده آمریکا، بدون رهبری سیاسی یا نظامی معروف و شناخته شده ادامه یابد تا این رهبری وارد مذاکره با دولت یا ارکان دولت نشود و بر سر خواسته‌ها به توافق نرسد و ثبات برقرار نشود.
همین امر در عراق هم تکرار می‌شود. تظاهرات کنندگان خواسته‌های مشروع و به حقی دارند، اما بدون رهبری شناخته شده و آماده مذاکره در حالیکه گفته می‌شود هدف ایجاد اصلاحات است. هدف (آمریکا) براندازی دولت، برگزاری انتخابات زودهنگام، وارد کردن دولت در خلاء و روبرو ساختن آن با هر احتمالی است و استفاده از خشونت و تلاش برای ایجاد فتنه و درگیری بین بسیج مردمی و ارتش و بین بسیج مردمی و مردم است. اگر لبنان همانطور که فلتمن گفته است دارای موقعیت راهبردی برای رقابت بین المللی است پس درباره عراق چه خواهد گفت؟
همانطور که فلتمن بطور تلویحی گفت: آمریکا لبنان را که یک کشور کوچک و دارای ثروت طبیعی اندکی است، رها نکرده حال پرسش این است که درباره عراق چه خواهد گفت؟
آمریکا به دنبال قرارداد‌ها یا منافع اقتصادی یا دمکراتیک در لبنان و عراق نیست بلکه به دنبال قدرت تاثیر گذاری و تحمیل خواست خود بر لبنان و عراق به نفع اسرائیل است. حذف یا کاهش نقش آمریکا در عراق و لبنان به معنی بروز خطر برای منافع اسرائیل است به ویژه اینکه آمریکا ورشکستگی اش را در سوریه اعلام کرد.
اظهارات فلتمن نشان داد رابطه سیاسی یا اقتصادی ویژه بین عراق و چین و بین عراق و روسیه امری ممنوع است همانطور که رابطه ویژه بین عراق و ایران ممنوع است. همین امر را می‌توان درباره لبنان نیز صادق دانست. علت این امر ترس از ضعف نقش سیاسی آمریکاست. این نقش برای خدمت به سلطه جویی و منافع اسرائیل پایه ریزی شده است.