معاون مادورو خواستار توقف محاصره غیرقانونی ونزوئلا شد

معاون رئیس جمهوری ونزوئلا اعلام کرد: محاصره ونزوئلا اجازه نمی دهد که مواد غذایی و دارو وارد کشورش شود حال آنکه کاراکاس از جامعه جهانی می خواهد که به این اقدام ضد حقوق بشری از سوی آمریکا پایان داده شود.

 «دلسی رودریگز» روز جمعه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه افزود: ما اکنون به شکل بی سابقه ای مورد محاصره قرار گرفته ایم و این مساله باعث شده است که مواد غذایی و دارو وارد کشور نشود.
وی ادامه داد: این اقدامات غیرقابل تحمل است، آنها (آمریکایی ها) به شکل مصنوعی بحران انسانی در کاراکاس ایجاد می کنند حال آنکه جامعه جهانی باید با مداخله در این اقدام غیرانسانی، دست محاصره کنندگان را کوتاه کند.
رودریگرز در بخش دیگری از سخنان خود خبر داد که به دستور نیکلاس مادورو، دفتر نمایندگی شرکت ملی نفت ونزوئلا از لیسبون به مسکو منتقل می شود.
وی ادامه داد: انتقال دفتر شرکت ملی نفت ونزوئلا به مسکو در راستای همکاری این شرکت و گسترش مشارکت در عرصه استخراج نفت با شرکت های روس نفت و گازپروم صورت می گیرد.

**ونزوئلا به دنبال همکاری های تازه با روسیه است
معاون رئیس جمهوری ونزوئلا این را هم گفت که کشورش برنامه های جدیدی برای گسترش همکاری ها با روسیه دارد و مادورو به وی دستور داده است تا در سفر به مسکو روابط و مشارکت راهبردی با روسیه را تقویت کند.

**آمریکا به دنبال تقویت گروه های مسلح مخالف در کاراکاس است
معاون رئیس جمهوری ونزوئلا در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات آمریکا علیه دولت ونزوئلا اشاره کرد و گفت: آمریکا گام هایی را برای تشکیل گروه های مسلح در ونزوئلا بر داشته است.
وی توضیح داد: ایالات متحده برنامه های مشخصی برای ایجاد گروه های مسلح دارد و به طور سنتی دست به ایجاد گروه های تروریستی در دیگر نقاط جهان می زند که بر هیچ کس پوشیده نیست.
رودریگرز ادامه داد: آمریکا در کشورهای مختلف به حمایت از گروه های افراط گرای غیرقانونی می پردازد تا جهان بی ثبات شود، متاسفانه ما شاهد تکرار این سناریو در ونزوئلا هستیم هر چند که تلاش های آنها تحقق نخواهد یافت چرا که مردم و ارتش بیش از هر زمان دیگری آماده دفاع از استقلال، حق حاکمیت و تمامیت ارضی کشورشان هستند.

**مخالفان ما ناتوان هستند
معاون رئیس جمهوری ونزوئلا در ادامه اظهار داشت که مخالفان دولت ناتوان هستند و از آنجا که نتوانستند در انتخابات به پیروزی برسند دست به چنین اقداماتی زده اند.
وی با بیان اینکه مخالفان در ونزوئلا پراکنده هستند و نمی دانند چگونه حمایت مردم را کسب کنند، اظهار داشت: به همین دلیل است که آنها از کشورهای خارجی خواستار مداخله نظامی می شوند چرا که از طریق صندوق آرا نمی توانند به قدرت دست پیدا کنند.
ونزوئلا از روز 28 ژانویه (8 بهمن ماه) که خوان گوایدو رئیس مجلس ملی این کشور در خیابان های کاراکاس خود را رئیس جمهور قانونی خواند، دچار بحران داخلی و بین المللی شده است.
آمریکا بلافاصله گوایدو را به عنوان رئیس دولت موقت در این کشور به رسمیت شناخت و خواستار کناره گیری مادورو از قدرت و برگزاری انتخابات زودهنگام شد.
برخی کشورهای اروپایی و متحدان آمریکا در آمریکای جنوبی و شرق آسیا همگام با واشنگتن خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در ونزوئلا شدند.
مادورو آمریکا را به راه انداختن جنگ تجاری علیه این کشور و تلاش برای ایجاد کودتا و براندازی نظام موجود در کاراکاس متهم می کند.
برخی کشورها از جمله روسیه، چین، ایران، ترکیه و کوبا از ریاست جمهوری مادورو حمایت کرده و نسبت به دخالت خارجی در امور داخلی این کشور هشدار داده اند.
دیشب نیز روسیه و چین به اتفاق، پیش نویس قطعنامه آمریکا علیه ونزوئلا در شورای امنیت را وتو کردند.