بیزارم

                    من از ظلم و ستم از قتل و استبداد بیزارم هم…

‎درگیر شدن، منزوی کردن و یا هم مخالفت نمودن 

‎سیاست آمریکا در قبال امارت اسلامی افغانستان! ترجمه و تلخیص -…

جنگ چریکی شیوه ای درست است برای تسخیر قدرت سیاسی

عبدالناصر نورزاد من به تازه گی، کتابی را در خصوص جنگ…

شلاق کاری پی درپی زنان : شرم جهان درقرن 21

         نوشته ی : اسماعیل فروغی      نمایش شلاق کاری پشت همِ چهارده…

هراس از فرنگشتاین تروریستی و تعامل جهان با طالبان

نویسنده: مهرالدین مشید تبدیل شدن شمال افغانستان به وزیرستان شمالی و…

روگردانی روسیه از طالبان

      نوشته ی : اسماعیل فروغی        دعوت نکردن آگاهانه ی طالبان درنشست…

آیین وفا

رسول پویان ز لب های سکوت ساز دل آواز می خیزد زغوغای…

داستان «دوست‌ها»

نویسنده «لوسیا برلین» مترجم «آرزو کشاورزی» لورِتا روزی که جان سام…

جهان نو

میخواهم عصر دیگر و دَور زمان نو دَور نوی ز هستی…

باقیست

به گوشه گوشه ای وطنم نقش اهرمن باقیست زظلم کشته زیاد…

طالبان در پرتگاۀ سقوط

عبدالناصر نورزاد طالب همانند گذشته، نمی تواند در مسیر سیاست و…

جامعه سیاست زده ی ما و آشفتگی های سیاسی…

عبدالناصر نورزاد به فراخور مقاطع مختلف تاریخی و پیدایش و نضج…

طالبان ابزاری برای پاکستان برای بازی با امریکا و چین…

نویسنده: مهرالدین مشید حکومت فراگیر ترفند های تازۀ پاکستان برای مشروعیت…

زرتشت فیلسوف

– دکتر بیژن باران در ایران فلسفه در الهیات تنیده؛ نه…

معشوق تاريخي

- بیژن باران  مرا معشوقي است ابدی.  قرابت با او غدغن است. از…

حاکمیت قانون ضمانت برای حق حفظ ، تداوم و انکشاف…

بصیر دهزاد مقاله اینجانب که در کنفرانس علمی مورخ ۲۸ اکتوبر…

دو اجتماعِ سیاسی – اعتراضیِ متفاوت از هم [داخل و…

شباهنگ راد محرز است ما با دو اجتماعِ سیاسیِ متضاد از…

من

من، چه غریبانه،، میان این همه تنهایی،،،              --جا مانده‌ام!!! (۲) از تو چه پنهان! خودت به…

تک درخت آرزو های دختران مظلوم افغانستان چگونه ناشگفته…

نویسنده: مهرالدین مشید افغانستان روزگار خیلی حساس و وحشتناک و آزمونی…

هیچ گفتمانی را نباید تابو پنداشت

                    بحث روی حکومت فدرالی گناه نیست      نوشته ی…

«
»

غیر قابل پیش بینی ترین های دهه” نکات مهم سخنرانی پوتین” 

گزینش و تهیه و تنظیم: حسین تلاش

28.10.2022

به گزارش اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین در نشست سالانه باشگاه گفتگوی والدای شرکت کرد. وی به بحران فزاینده دموکراسی غربی اشاره کرد و راه های ممکن برای خروج از آن را بیان کرد. درباره بحران جهانی این کنفرانس که از 24 تا 27 اکتبر در مسکو به طول انجامید، به مشکلات موضوعی نظم جدید جهانی اختصاص داشت. 

“جهان پس از هژمونی: عدالت و امنیت برای همه” – اینگونه است که سازمان دهندگان موضوع اصلی را فرموله کردند. حتی قبل از سخنرانی پوتین، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، آن را “رویداد اصلی روز” خواند.  به گفته وی، این سخنرانی قرار است “مطالعه، خوانده و بازخوانی شود”.

 رئیس جمهور با ارزیابی کلی از وضعیت جهان آغاز کرد. همه چیز طبق یک سناریوی منفی که مسکو بارها در مورد آن هشدار داده است، ادامه دارد. و این فقط در مورد تهدیدات نظامی نیست، بلکه در مورد چالش های اقتصادی نیز هست. رئیس جمهور با اشاره به بحران‌ های اطراف اوکراین، تایوان و همچنین مشکلات غذایی گفت: غرب گام‌هایی برای تشدید تنش برداشته است، آنها همیشه برای تشدید بازی می‌کنند. در عین حال، غرب هیچ وحدتی ندارد، فقط مجموعه ای از کشورهاست که بین آنها به اندازه کافی تضاد وجود دارد. تنها دو راه باقی مانده است: 

انباشتن بار مشکلاتی که همه بازیگران جهان را “در هم می ریزد” یا حل مشکلات با هم، البته نه به صورت ایده آل، اما به روش های موثر. در مورد فرهنگ “حذف” پوتین با اشاره به تلاش‌ های مخالفان غربی (به قول رئیس ‌جمهور به آرامی) برای “حذف” فرهنگ ‌های خارجی، یادآور شد: “اعتماد به بی گناهان خود یک حالت خطرناک است”. در حال حاضر هرگونه دیدگاه جایگزین با تبلیغات یا تضعیف ارزش ها برابری می شود. 

پوتین خطاب به “مخالفان” خود گفت: 

“به چه چیزی فرو رفته اید، از مغز خود استفاده کنید.” هرگونه انتقاد از غرب به عنوان “دسیسه” و “دسیسه کرملین” تلقی می شود. 

رئیس جمهور از اندیشمندان روسی از داستایوفسکی گرفته تا سولژنیتسین نقل قول کرده است که به عقیده پوتین مدت ها پیش، سقوط استاندارد های دموکراتیک غربی را پیش بینی کرده اند. او افزود که اشکال مختلف دموکراسی تنها به نفع یک مدل دموکراسی رد شده است. و به تحمیل تهاجمی نظرات آنها می رسد. پوتین با احساسی درباره به رسمیت شناختن کشور های غربی در آماده سازی کودتای 2014 در اوکراین اظهار داشت: “این دیوانگی است.” 

در مورد درگیری با غربپوتین تاکید کرد: 

دموکراسی واقعی تنها در رعایت حق هر کشور برای انتخاب الگوی خود برای توسعه جامعه نهفته است. غرب از جایگزین هایی می ترسد که در حال حاضر مؤثر واقع شده اند. اما توسعه اجتناب ناپذیر است. و آمریکایی ها نمی توانند حداقل چیزی ارائه دهند، آنها سعی می کنند همه دولت ها را در یک الگو قرار دهند و فرهنگ مردمان قابل اعتراض را٬ محکوم کنند. 

رئیس‌ جمهور روسیه با اشاره به دیدگاه‌های غیرسنتی که در غرب حاکم است، گفت: ارزش‌های سنتی مجموعه‌ای از فرضیه‌های ثابت نیستند؛ در هر مورد برای هر مردمی منحصر به فرد است؛ نباید آنها را تحمیل کرد، بلکه باید به آنها احترام گذاشت. روسیه خود را دشمن کشورهای غربی نمی دانست و نمی داند. اما آنها می خواهند ما را به ابزاری برای رسیدن به اهدافشان تبدیل کنند. روسیه قرار نیست مانند بسیاری از کشورهای دیگر یکی باشد. 

پوتین افزود: در عین حال، ما خودمان در تلاش نیستیم که به یک هژمون تبدیل شویم تا تسلط غرب را با تسلط شرق، شمال یا جنوب جایگزین کنیم. درباره ادغام راه برون رفت از لحظه دشوار کنونی تنها از طریق ایجاد موسسات مالیٔ که به یک کشور وابسته نیستند٬ امکان پذیر است. خروج از دستورات دلار اجتناب ناپذیر است، پرداخت ها به ارزهای ملی مانند سایر فرآیندهای ادغام به رشد خود ادامه خواهد داد. مراکز جدید قدرت٬ قادر به رقابت با غرب هستند. اما فقط با هم می توانیم به نتیجه برسیم. برای انجام این کار، کافی است کشورهای غربی اجازه دهند که بازارهای محلی بدون تصرف منابع آنها مانند گذشته توسعه یابد. به عنوان مثال، روسیه، صنایع کاملی را در کشور های دیگر ایجاد می کند و به یک پیشرفت تکنولوژیک کمک می کند. مراکز جدید قدرت قادر به رقابت با غرب هستند. اما فقط با هم می توانیم به نتیجه برسیم… 

رئیس جمهور روسیه گفت: اگر جهانی شدن لیبرال٬ مسخ شخصیت است، پس ادغام توسعه مشترک راهبردهای مشترکی است که به نفع همه است. اما به گفته او، در هر صورت، جهان در انتظار “غیرقابل پیش بینی ترین دهه” است. عصر والدایپوتین از سال 2004، زمانی که باشگاه ایجاد شد، در جلسات والدای شرکت می کند. اولین کنفرانس در ولیکی نووگورود، نزدیک دریاچه والدای برگزار شد. از این رو نام آن والدای شد. سپس به سوچی نقل مکان کردیم. امسال ما مسکو را انتخاب کردیم. 

قالب بحث های چند ساعته با حضور کارشناسان از سراسر جهان. این بار ۱۱۱ کارشناس و سیاستمدار از بیش از ۴۰ کشور جهان از جمله کشورهای غربی سخنرانی کردند. اما، البته، شرکت کنندگان بیشتری از کشورهای دوست خاورمیانه، آسیا، آفریقا و کشورهای مستقل مشترک المنافع بودند. بسیاری از تزهای رئیس جمهورروسیه ادامه منطقی آن چیزی است که او در سال های گذشته به شکلی ملایم تر بیان کرد. به عنوان مثال، پوتین به طور منظم و طولانی در مورد روابط روسیه و غرب صحبت کرده است که به دلیل تعبیر نادرست رفتار مسکو در خارج از کشور٬ متوقف شده است. وی به ویژه خاطرنشان کرد که آنها باز بودن روسیه و اعتماد به شرکا را به عنوان یک ضعف درک می کنند. و این یک اشتباه بود.

پایان

برگرفته شده از:

سپوتنیک – ایران