شرح حضور بنده در برنامه ۲۱۱۷ رازق مامون راجع به…

https://youtu.be/lIm0OnXkAwA?si=iqMP8yJeYpB12qsH اولاً تز یا تتبین مسئله این گونه اشتباه است: ریاستی…

انقلاب

دکتر بیژن باران ‎ زوال هر حکومت با زوال اصولی که…

صنعت مرغداری در افغانستان

نوشته کریم پوپل سال نشرکتاب ۲۵نوامبر۲۰۲۳ کشور دنمارک فهرست   مطالب صفحه      …

رفیق صابر

استاد "رفیق صابر" (به کُردی: ره‌فیق سابیر / انگلیسی: Refiq)…

اسلام گرا ها در فرازی از گزینه ی اسلام حکومتی…

نویسنده: مهرالدین مشید اسلام گرا ها و نبود اجماع آنان  در…

تاریخ ماتریالیسم،- از الحاد وعلم و انقلاب، تا انسان روشنگر

materialismus. آرام بختیاری سه هزارسال اندیشه ماتریالیستی در 12 شاخه. بحث ماتریالیسم حدود…

افغانستان میدان یکه تازی طالبان و جنگ بر سر تقسیم…

نویسنده: مهرالدین مشید بحران مشروعیت و ستمروایی طالبان؛ نارضایتی سراسری مردم…

بار غم 

کشور ما کشور درد و غم است  رنج در رنج است…

عقیم های سیاسی در کنار رهبر خود خوانده جوان –…

اول:‌ عقیم های سیاسی یعنی اینکه عده با داشتن فرصت…

اصلاحات و توهمات

– دکتر بیژن باران چرا اصلاحات در غرب به انباشت سرمایه…

فلسفه حق در تز آفرینی عمل – شتاب بسوی پایداری…

تشخیص آسیب شناسی مقدم: خاک باد کرده روان هستیم٬ که ده…

نیم قرن رخداد های خونین در جهان اسلام و ناکارآمدی…

نویسنده: مهرالدین مشید نیم قرن مبارزات گروه‌های اسلامی و تبدیل شدن…

بررسی حقوقی لایحه محاکم ۱۴۴۰ امارت اسلامی و تحلیل سیاسی…

معیار بررسی و سنجش:‌  مقدمه + سیر منطقی= نتیجه  چون تنها امارت…

ضرب المثل های تورکی اوزبیکی

گرد آوری و ترجمه داکتر فیض الله ایماقعدالت، انصاف و…

نگاۀ تردید آمیز به سیاست جدید پاکستان در قبال طالبان

عبدالناصر نورزاد اظهارات تازه نخست وزیر پاکستان، مبنی بر تشکیل حکومت…

طالبان و استراتژی پسا قدرت

عبدالناصر نورزاد به قدرت رسانیدن گروه طالبان توسط های قدرت های…

عشق و جنون

اگر که عشق و جنون را دگر رقم بزنم به من…

انسجام مبارزات مدنی و نظارت آن – شتابی بنیادی برای…

فقدان انسجام و مدیریت مبارزان مدنی سیاسی پسا ۲۰۲۱ بستر…

خستگی جهان از جنگ افغانستان؛ فرصتی برای طالبان و چالشی…

نویسنده: مهرالدین مشید چشم اندازی بر فردا های ناروشن افغانستان جنگ های…

«
»

غیر قابل پیش بینی ترین های دهه” نکات مهم سخنرانی پوتین” 

گزینش و تهیه و تنظیم: حسین تلاش

28.10.2022

به گزارش اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین در نشست سالانه باشگاه گفتگوی والدای شرکت کرد. وی به بحران فزاینده دموکراسی غربی اشاره کرد و راه های ممکن برای خروج از آن را بیان کرد. درباره بحران جهانی این کنفرانس که از 24 تا 27 اکتبر در مسکو به طول انجامید، به مشکلات موضوعی نظم جدید جهانی اختصاص داشت. 

“جهان پس از هژمونی: عدالت و امنیت برای همه” – اینگونه است که سازمان دهندگان موضوع اصلی را فرموله کردند. حتی قبل از سخنرانی پوتین، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، آن را “رویداد اصلی روز” خواند.  به گفته وی، این سخنرانی قرار است “مطالعه، خوانده و بازخوانی شود”.

 رئیس جمهور با ارزیابی کلی از وضعیت جهان آغاز کرد. همه چیز طبق یک سناریوی منفی که مسکو بارها در مورد آن هشدار داده است، ادامه دارد. و این فقط در مورد تهدیدات نظامی نیست، بلکه در مورد چالش های اقتصادی نیز هست. رئیس جمهور با اشاره به بحران‌ های اطراف اوکراین، تایوان و همچنین مشکلات غذایی گفت: غرب گام‌هایی برای تشدید تنش برداشته است، آنها همیشه برای تشدید بازی می‌کنند. در عین حال، غرب هیچ وحدتی ندارد، فقط مجموعه ای از کشورهاست که بین آنها به اندازه کافی تضاد وجود دارد. تنها دو راه باقی مانده است: 

انباشتن بار مشکلاتی که همه بازیگران جهان را “در هم می ریزد” یا حل مشکلات با هم، البته نه به صورت ایده آل، اما به روش های موثر. در مورد فرهنگ “حذف” پوتین با اشاره به تلاش‌ های مخالفان غربی (به قول رئیس ‌جمهور به آرامی) برای “حذف” فرهنگ ‌های خارجی، یادآور شد: “اعتماد به بی گناهان خود یک حالت خطرناک است”. در حال حاضر هرگونه دیدگاه جایگزین با تبلیغات یا تضعیف ارزش ها برابری می شود. 

پوتین خطاب به “مخالفان” خود گفت: 

“به چه چیزی فرو رفته اید، از مغز خود استفاده کنید.” هرگونه انتقاد از غرب به عنوان “دسیسه” و “دسیسه کرملین” تلقی می شود. 

رئیس جمهور از اندیشمندان روسی از داستایوفسکی گرفته تا سولژنیتسین نقل قول کرده است که به عقیده پوتین مدت ها پیش، سقوط استاندارد های دموکراتیک غربی را پیش بینی کرده اند. او افزود که اشکال مختلف دموکراسی تنها به نفع یک مدل دموکراسی رد شده است. و به تحمیل تهاجمی نظرات آنها می رسد. پوتین با احساسی درباره به رسمیت شناختن کشور های غربی در آماده سازی کودتای 2014 در اوکراین اظهار داشت: “این دیوانگی است.” 

در مورد درگیری با غربپوتین تاکید کرد: 

دموکراسی واقعی تنها در رعایت حق هر کشور برای انتخاب الگوی خود برای توسعه جامعه نهفته است. غرب از جایگزین هایی می ترسد که در حال حاضر مؤثر واقع شده اند. اما توسعه اجتناب ناپذیر است. و آمریکایی ها نمی توانند حداقل چیزی ارائه دهند، آنها سعی می کنند همه دولت ها را در یک الگو قرار دهند و فرهنگ مردمان قابل اعتراض را٬ محکوم کنند. 

رئیس‌ جمهور روسیه با اشاره به دیدگاه‌های غیرسنتی که در غرب حاکم است، گفت: ارزش‌های سنتی مجموعه‌ای از فرضیه‌های ثابت نیستند؛ در هر مورد برای هر مردمی منحصر به فرد است؛ نباید آنها را تحمیل کرد، بلکه باید به آنها احترام گذاشت. روسیه خود را دشمن کشورهای غربی نمی دانست و نمی داند. اما آنها می خواهند ما را به ابزاری برای رسیدن به اهدافشان تبدیل کنند. روسیه قرار نیست مانند بسیاری از کشورهای دیگر یکی باشد. 

پوتین افزود: در عین حال، ما خودمان در تلاش نیستیم که به یک هژمون تبدیل شویم تا تسلط غرب را با تسلط شرق، شمال یا جنوب جایگزین کنیم. درباره ادغام راه برون رفت از لحظه دشوار کنونی تنها از طریق ایجاد موسسات مالیٔ که به یک کشور وابسته نیستند٬ امکان پذیر است. خروج از دستورات دلار اجتناب ناپذیر است، پرداخت ها به ارزهای ملی مانند سایر فرآیندهای ادغام به رشد خود ادامه خواهد داد. مراکز جدید قدرت٬ قادر به رقابت با غرب هستند. اما فقط با هم می توانیم به نتیجه برسیم. برای انجام این کار، کافی است کشورهای غربی اجازه دهند که بازارهای محلی بدون تصرف منابع آنها مانند گذشته توسعه یابد. به عنوان مثال، روسیه، صنایع کاملی را در کشور های دیگر ایجاد می کند و به یک پیشرفت تکنولوژیک کمک می کند. مراکز جدید قدرت قادر به رقابت با غرب هستند. اما فقط با هم می توانیم به نتیجه برسیم… 

رئیس جمهور روسیه گفت: اگر جهانی شدن لیبرال٬ مسخ شخصیت است، پس ادغام توسعه مشترک راهبردهای مشترکی است که به نفع همه است. اما به گفته او، در هر صورت، جهان در انتظار “غیرقابل پیش بینی ترین دهه” است. عصر والدایپوتین از سال 2004، زمانی که باشگاه ایجاد شد، در جلسات والدای شرکت می کند. اولین کنفرانس در ولیکی نووگورود، نزدیک دریاچه والدای برگزار شد. از این رو نام آن والدای شد. سپس به سوچی نقل مکان کردیم. امسال ما مسکو را انتخاب کردیم. 

قالب بحث های چند ساعته با حضور کارشناسان از سراسر جهان. این بار ۱۱۱ کارشناس و سیاستمدار از بیش از ۴۰ کشور جهان از جمله کشورهای غربی سخنرانی کردند. اما، البته، شرکت کنندگان بیشتری از کشورهای دوست خاورمیانه، آسیا، آفریقا و کشورهای مستقل مشترک المنافع بودند. بسیاری از تزهای رئیس جمهورروسیه ادامه منطقی آن چیزی است که او در سال های گذشته به شکلی ملایم تر بیان کرد. به عنوان مثال، پوتین به طور منظم و طولانی در مورد روابط روسیه و غرب صحبت کرده است که به دلیل تعبیر نادرست رفتار مسکو در خارج از کشور٬ متوقف شده است. وی به ویژه خاطرنشان کرد که آنها باز بودن روسیه و اعتماد به شرکا را به عنوان یک ضعف درک می کنند. و این یک اشتباه بود.

پایان

برگرفته شده از:

سپوتنیک – ایران