یادت نره

تا ترا جان است به تن این حرف من (یادت…

داستان کوتاه اعلان

 ندارم بخدا! نیست! والله ندارم! بلله ندارم!- ندارم و نیست…

با زهر پاشی های قومی نمی توان سیاه کاران تاریخ…

نویسنده: مهرالدین مشید زهر پاشی های قومی و فراافگنی های سیاسی در…

حقوق مالکیت آب دریاها بین کشورها

نوشته : کریم پوپل مورخ۴ جون 2023 افغانستان کشور محاط به خشکه…

                                     میله گل زرد

                        ولایت باستانی کاپیسا تجلیگاه نوروز                   جایگاه عیاران وجولانگاه مهمانان بهاری میباشد ظهور…

افغانستان به چه سمت و سویی در حرکت است؟

نویسنده: مهرالدین مشید مردم افغانستان قربانی بدهکاری های رهبران طالبان به…

رابطه ثنویت زرتشتی با 2گرایی مغز

دکتر بیژن باران ثنویت تصمیم گیری با گزینه این یا…

                      تهدید و اخطار به طالبان 

       نوشته ی : اسماعیل فروغی       اظهارات تهدید آمیز و اخطارگونه ی…

د غبرګولي، اتمه،‌ د پښتو خوږه ژبه، په ویاړ ټولو…

لیکونکۍ: محمدعثمان نجیب ژبه،‌ او مورنۍ ژبه، د څښټن تعالیٰ له…

چگونه بنویسیم؟ 

نویسنده: محمدناصر غلامی  اگر بنویسیم، چگونه بنویسیم؟ از مدت‌ها به این‌سو…

پرنده‌ی خیال روایت از شرح حال جامعه افغانستان

«پرنده‌ی خیال» دفتر شعری است‌که به‌تازگی به زیور چاپ رفته…

جنگ آب و تریاک

رسول پویان جنگ آب و معدن و تریاک را در می…

منازعه بر سر حق آبۀ هلمند یا بازی های  سیاسی…

نویسنده: مهرالدین مشید حق آبه یا بازی آخوندها و طالبان با…

از دموکراسی نباییست نالید!

این یادداشت را بخاطری مینویسم که گاهی عده یی از…

     انقلاب سفید نیاز به فلسفه اسپینوزا می داشت

آرام بختیاری       اسپینوزا،نبوغی چون مارکس،در 3 قرن پیش. فلسفه اسپینوزا(1677-1632م)، یک هلندی…

چگونگی مشروعیتِ نظام سیاسی 

نگارشی از سخی صمیم:  ***  یاد آوری ضروری: افکار ونگارش این قلم…

زاغه نشینی در غرب و رونق کالای چینایی

نویسنده: مهرالدین مشید هر از گاهی که از جا بلند می…

داستان «درگیری میشیگان»

نویسنده «ارنست همینگوی» مترجم «جعفر سلمان نژاد» جیم گیلمور از کانادا…

اطلاعیه در مورد حکم اعدام محمد رامز رشیدی و نعیم…

سازمان سوسیالیست‌های کارگری افغانستان جمهوری جنایتکار اسلامی سرمایه در ایران پس…

از جنگجویان استخباراتی تا پیش مرگان جنگ قومی

نویسنده: مهرالدین مشید پیش مرگان جنگ قومی چوب سوخت شبکه های…

«
»

سنت‌های کهنۀ فاشیسم اروپایی

دمیتری سدوف (DMITRY SEDOV)

ا. م. شیری

پارلمان اروپا قصد دارد صفحات روسیه را از تاریخ جهان حذف کند

پارلمان اروپا ‌در تاریخ ۲۳ نوامبر، قطعنامه‌ای را تصویب کرد، که بر اساس آن روسیه را به عنوان «دولت حامی تروریسم» به رسمیت می‌شناسد، اما هیچ کس را به هیچ چیز ملزم نمی‌کند. در سال ۲۰۱۴، همسایگان روسیه – اوکراین، لیتوانی، لتونی، استونی، لهستان، جمهوری چک، و همچنین مجمع پارلمانی شورای اروپا و مجمع پارلمانی ناتو با شعار «روسیه یک دولت تروریستی است»، به فدراسیون روسیه حمله کردند. همه چیز طبق قوانین یک جنگ شناختی انجام گرفت، که وظیفۀ آن تغییر یک روش زایندۀ آگاهی توده‌ها به شکل دیگر بود.

مهم نیست وضعیت واقعی اوکراین چگونه بوده است. خوب، اگر نیروهای مسلح اوکراین دونباس را گلوله باران کنند چه؟ آخر این نمایندگان دموکرات «اروپای آزاد» مدت‌هاست که خود را از ایده‌های نازیسم رها کرده‌اند. پس چرا گردان‌های نازی در شهرهای اوکراین با فریاد «مرگ بر روس‌ها» رژه می‌روند؟ بالاخره این که ظاهراً جنبش آزادی‌بخش ملی یک ملت جوان است. همچنین، اگر شعار آدم‌خواری «مسکویی بر سر چوبۀ دار» به سرگرمی دسته‌جمعی تبدیل شده باشد، چه؟ آری، مانند قتل کفار بدست «دولت اسلامی» به نظر می‌رسد.

بالاخره، عملیات ویژۀ نظامی نیروهای مسلح روسیه در اوکراین آغاز شد. اما در انجام عملیات گسترده در خط مقدم وقفه ایجاد شد و به محض وقفه، بلافاصله قطعنامۀ اتحادیۀ اروپا دایر بر اعلام روسیه به عنوان یک کشور تروریستی هیاهو به پا کرد. به نظر می‌رسد افکار عمومی جهان با ابداعات جدید طراحان جنگ اطلاعاتی تقویت شده است.

پارلمان اروپا از اتحادیۀ اروپا خواست برای تشکیل یک «دادگاه بین‌المللی ویژه برای رسیدگی به جنایات روسیه در اوکراین» و ایجاد «یک ساز و کار جامع برای جبران خسارت به اوکراین» اقدام کند. این قطعنامه «پاکسازی سازمان‌های بین‌المللی از وجود عوامل روسیه» و ابراز تردید در مورد سودمندی مشارکت روسیه در سازمان ملل متحد را خواستار شد.

این اقدام به عنوان تلاش برای «حذف» روسیه و دور کردن آن از روابط بین‌المللی به نظر می‌رسد و حتی تلاش برای نامگذاری فدراسیون روسیه به عنوان یک کشور منفور هم نیست، بلکه قصدی است برای پاره کردن صفحات روسیه از تاریخ جهان، از جمله صفحۀ مربوط به سابقۀ روسیه در خونین‌ترین و وحشیانه‌ترین جنگ جهانی که بشریت را از طاعون فاشیسم نجات داد!

آیا این هشداری مبنی بر این نیست که نیروهای شکست‌خوردۀ اروپا در سال ۱۹۴۵، دوباره زنده می‌شوند؟ و آیا تهاجم جدید این نیروها تلاش برای انتقام‌گیری تاریخی از مردم روسیه نیست؟ آیا تبلیغات دروغین دربارۀ «قتل عام کاتین» و «فاجعه در بوچا» از همان «مادر» زاده نشده است؟

بذر نفرت از انسان هر جا که فرصت یابد، جوانه می‌زند. این گونه بود که بذر در شورش کوزوو علیه صربستان با حمایت اروپا جوانه زد و رژیم جنایتکار کوزوو را به یک دولت مواد مخدر و قاچاق اعضای بدن تبدیل کرد. این هم جزء دیگری از «اروپا متمدن» روزگار ماست!

اکنون نمایندگان پارلمان اروپا دست رژیم نازی کی‌یف را گرفته‌اند تا نجات دهند. اکنون بریتانیا جنگجویان اوکراینی را آموزش می‌دهد و آن‌ها را برای اعزام به جبهۀ جنگ با روسیه آماده می‌کند. انگلیسی‌ها دقیقاً همین کار را با فاشیست‌های آلمانی انجام دادند و با ارائۀ کمک‌های همه‌جانبۀ خود به رژیم نازی، آن را برای حمله به اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی آماده کردند.

در بارۀ قطعنامۀ ۲۳ نوامبرِ پارلمان اروپا، این تکه کاغذی که از منظر موازین بین‌المللی هیچ گونه اعتبار حقوقی ندارد، در متن سکوت ملت‌های بزرگ غیراروپایی جهان مانند سیاه‌مشق افراد کم‌سواد به نظر می‌رسد. اگر چنانچه پارلمان اروپا پیشتر در مقابل بمباران و بالکانیزه کردن یوگسلاوی، حمله و اشغال نظامی افغانستان، عراق، لیبی، سوریه و دیگر کشورها قربانی جنگ‌های استعماری غرب به فرماندهی ایالات متحدۀ آمریکا و به هرج و مرج کشیدن و ویران کردن آن‌ها قطعنامه‌های مشابه تصویب کرده بود، قطعنامۀ آن علیه روسیه قابل درک می‌شد. اما نمایندگان پارلمان اروپا با تصویب قطعنامه‌ای که روسیه را «دولت حامی تروریسم» اعلام می‌کند، در قامت کوتوله‌های ناتوان و خشمگین فاشیست ظاهر شدند و نشان دادند به سنت‌های کهنۀ فاشییسم اروپایی وفادارند.

برگرفته از وب سایت بنیاد فرهنگ راهبردی

https://eb1384.wordpress.com/2022/11/28/

۷ آذر- قوس ۱۴۰۱