فراخوان در مورد تبلیغات فاشیستی علیه مهاجرین افغانستان 

مردم بپاخاسته ایران  در روزهای گذشته تبلیغات فاشیستی گسترده‌‌ای علیه مهاجرین…

تئوری تفسیر،- در پشت نقاب هایمان؛ ما شما هستیم

Hermeneutik. آرام بختیاری مقوله تفسیر، از دگم های مذهبی تا روشنگری انسانی. علم…

مشرب پروانه

نوشته نذير ظفرمنكه پروانه   وار  ميسوزمهمه  از دست   …

عشق در فرگشت شدن

رسول پویان عـشـق با راز بقـا آهـنگ دل را سر کند مردوزن…

                           بارندگی چه است و چگونه شکل میگیرد؟

نوشته کریم پوپل مورخ ۱ اکتوبر سال ۲۰۲۳ اقلیم و آب هوا…

آخر خط و پایان بازی کشور های منطقه با امارت…

نویسنده: مهرالدین مشید طالبان حامی تروریسم و حکومت آنان تک گروهی…

            پاسخهای رسیده بسوال بی پاسخ وطن

خوشا بر مردم  دانای میهن خوشا برگوهر گویای میهن  بحیرت از سکوت…

 جامعهٔ بی قانون ـ ناشی از ردّاستمرارقوانین  وپی آمدآن برشهروندان

نگارش از«سخی صمیم» دراستقبال از بخش حقوقی برنامهٔ تلویزیون «أفغانستان…

بعد از باران

آقای "آسو ملا" (ئاسۆی مەلا) شاعر کُرد، زاده‌ی کرکوک و…

باران و باور

اسیر کنج قفس مانده ام پری بدهید رها ز دام شوم…

بگذار ناسزا گویند من حقیقت ها را مینویسم

نگارنده‌ی متن: نظامی فرستنده : محمدعثمان نجيب ✍ !  ما افغانها مردمی هستیم…

افغانستان،‌ کشور اعلامیه‌های پوچ از رهبران پوچ

نوشته‌ی محمدعثمان نجیب. سیاست های جهانی از سپیده دم آشنایی انسان…

خطر افراطیت در جهان اسلام و نیاز به آیین نامه…

نویسنده: مهرالدین مشید رسیدن به قرائت رسمی از دین یگانه راه…

[ئەمن نەتەوەی رۆجیارم!]

دەریا گەنداویکە رەگەڵ پەلە ناسنامەیکی چرووک! لە رەڤین، تاکو خۆی بە…

چند شعر کوتاه از لیلا طیبی (رها) 

(۱) پروازِ پرستوها زیباست  اما دل‌ام پیشِ کبوتری‌ست  که روی دیوار کِز کرده…

به مناسبت میلاد رسول کریم صلوات علیه

وَإِنَّكَ لَعَلى خُلُقٍ عَظِيمٍ: صد سلام و لک سلام بر سیرتش انس…

              چرخش معکوس

اگرچرخ اینچنین وارونه میچرخدچه خواهد شد اگر بازی چنین  پیچیده  میگردد…

ما در قرن سنگ‌دلی‌ها زنده ایم

منفعت طلبی واژه غم انگیزی که امروز هر روز جای…

مُلک بی قانون

رسول پویان جـز امـیـد زنـدگانی در سـر پندار نیست غیر نیکی و…

بررسی جرایم ضد بشریت. جرایم جنگی و جرایم ضد حقوق…

نوشته از بصیر دهراد بحث اوضاع وخیم و تشویش آور تخطی…

«
»

سخنرانی ولادیمیر پوتین در رژه پیروزی میدان سرخ

برگرفته از : وبلاگ ساکر ــ The Saker ــ ۹ ماه مه ۲۰۲۲ *

امروز در مقابل یاد و خاطره مقدس همه جان‌باختگان جنگ بزرگ میهنی، یاد و خاطره پسران، دختران، پدران، مادران، پدربزرگ‌ها، شوهران، همسران، برادران، خواهران، اقوام و دوستان سر تعظیم فرود می‌آوریم.
ما در برابر یاد و خاطره شهدای اودسا که در ماه مه ۲۰۱۴ در خانه اتحادیه‌های کارگری زنده زنده سوزانده شدند، به یاد سالمندان، زنان و کودکان دونباس که با گلوله‌های ظالمانه و وحشیانه نئونازی‌ها کشته شدند، سر تعظیم فرود می‌آوریم. ما در برابر رفقای رزمنده خود که در نبردی عادلانه ــ برای روسیه ــ با مرگ شجاعانه جان باختند، سر تعظیم فرود می‌آوریم.

 

رئیس‌جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین فرمانده کل نیروهای مسلح فدراسیون روسیه به‌مناسبت ۷۷‌مین سالگرد پیروزی در جنگ بزرگ میهنی ۱۹۴۵ ـ ۱۹۴۱ در رژه نظامی ‌شرکت کرد.
در مجموع ۱۱۰۰۰ نفر پرسنل نظامی ‌و ۱۳۱ واحد تجهیزات نظامی در این رژه شرکت داشتند.

سخنرانی ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در رژه نظامی

هموطنان روس، جانبازان عزیز

رفقای سرباز و دریانوردان، گروهبان‌ها و استوارها، دانشجویان دریایی و افسران ذخیره، رفقای افسر، ژنرال‌ها و دریاسالاران، من روز پیروزی بزرگ را به شما تبریک می‌گویم!

هر زمان که سرنوشت میهن ما در خطر قرار گرفته، دفاع از مام وطن برایمان امری همیشه مقدس بوده است. این احساس میهن‌پرستی واقعی بود که مینین و شبه‌نظامیان پوژارسکی برای دفاع از میهن ایستادند، سربازان برای حمله به میدان بورودینو رفتند و خارج از مسکو و لنینگراد، کیف و مینسک، استالینگراد و کورسک، سواستوپل و خارکف با دشمن جنگیدند.

امروز، مانند گذشته، شما برای مردم ما در دونباس، برای امنیت سرزمین مادریمان، برای روسیه می‌جنگید.

۹ مه ۱۹۴۵ به‌عنوان پیروزی ملت متحد شوروی، انسجام و قدرت معنوی آن، شاهکاری بی‌نظیر در خط مقدم و جبهه داخلی، برای همیشه در تاریخ جهان ثبت شده است.

روز پیروزی برای همه ما بسیار عزیز است. هیچ خانواده‌ای در روسیه وجود ندارد که در جنگ بزرگ میهنی داغی دیده نباشد. داغی که هرگز از حافظه‌اش محو نخواهد شد.  در این روز فرزندان، نوه‌ها و نوه‌های قهرمانان در صفوف بی‌پایان هنگ جاویدان رژه می‌روند. آنها عکس‌های اعضای خانواده خود، سربازان کشته شده‌ای که برای همیشه جوان ماندند و جانبازانی که قبلاً رفته‌اند را حمل می‌کنند.

ما به نسل شجاع پیروزمندان شکست‌ناپذیر افتخار می‌کنیم، ما به جانشینی آنها افتخار می‌کنیم و وظیفه ما حفظ یاد و خاطره کسانی است که نازیسم را شکست دادند و به ما سپردند که هوشیار باشیم و هر کاری انجام دهیم تا وحشت یک جنگ جهانی دیگر را خنثی کنیم.

بنابراین، علیرغم همه مناقشات در روابط بین‌الملل، روسیه همواره از ایجاد یک سیستم امنیتی برابر و غیرقابل تقسیم حمایت کرده است، سیستمی ‌که برای کل جامعه بین‌الملل به‌شدت مورد نیاز است.

در دسامبر گذشته، ما پیشنهاد امضای معاهده‌ای در مورد تضمین‌های امنیتی را ارائه کردیم. روسیه از غرب خواست تا گفت‌وگوی صادقانه‌ای در جستجوی راه‌حل‌های معنادار و قابل سازش با درنظر گرفتن منافع یکدیگر را انجام دهد. همه این تلاش‌ها بیهوده بود و کشورهای ناتو نمی‌خواستند به ما توجه کنند، به این معنی که آنها برنامه‌های کاملاً متفاوتی داشتند. و ما آن را دیدیم.

عملیات تنبیهی دیگری در دونباس، تهاجم به سرزمین‌های تاریخی ما، از‌جمله کریمه، آشکارا در حال شکل‌گیری بود. کیف اعلام کرد که می‌تواند به سلاح هسته‌ای دست یابد. بلوک ناتو یک تجمع نظامی‌ فعال را در مجاورت مرزهای ما آغاز کرد.

بنابراین، به‌طور پیوسته و درست در مرزهای ما یک تهدید کاملاً غیرقابل قبول ایجاد می‌شد. همه نشانه‌ها حاکی از آن بود که درگیری با نئونازی‌ها و باندریت‌های مورد حمایت ایالات متحده و یاران آنها اجتناب‌ناپذیر است.

اجازه دهید تکرار کنم، ما شاهد ایجاد زیرساخت‌های نظامی، شروع کار صدها مشاور خارجی و تحویل منظم تسلیحات پیشرفته از کشورهای ناتو بودیم. تهدید هر روز بیشتر می‌شد.

روسیه در مقابل این تجاوز یک حمله پیشگیرانه انجام داد. این یک تصمیم اجباری، به موقع و تنها تصمیم درست بود. تصمیم یک کشور قدرتمند و مستقل.

ایالات متحده به‌ویژه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی شروع به ادعای استثنایی بودن خود کرد و بدین ترتیب نه‌تنها کل جهان، بلکه اقمار خود را نیز که باید وانمود کنند چیزی نمی‌بینند و چشم بسته مطیع بوده و آن را تحمل می‌کنند، بدنام می‌کند.

اما ما کشور دیگری هستیم. روسیه شخصیت متفاوتی دارد. ما هرگز از عشق به وطن، ایمان و ارزش‌های سنتی، آداب و رسوم اجدادمان و احترام به همه مردم و فرهنگ‌ها دست نخواهیم کشید.

در همین حال، به‌نظر می‌رسد که غرب قصد دارد این ارزش‌های هزار ساله را نابود کند. چنین انحطاط اخلاقی زیربنای جعلیات بدبینانه تاریخ جنگ جهانی دوم، تشدید روسوفوبیا، ستایش خائنان، تمسخر یاد قربانیان آنها و از بین بردن شجاعت کسانی است که با رنج و مرارت فراوان پیروز شدند.

ما می‌دانیم که جانبازان آمریکایی که می‌خواستند به رژه در مسکو بیایند در واقع از انجام این کار منع شده بودند. اما می‌خواهم بدانند: ما به کارهای شما و سهم شما در پیروزی مشترکمان افتخار می‌کنیم.

ما به همه سربازان ارتش‌های متحد ــ آمریکایی‌ها، انگلیسی‌ها، فرانسوی‌ها، مبارزان مقاومت، سربازان شجاع و پارتیزان‌ها در چین ــ همه کسانی که نازیسم و ​​میلیتاریسم را شکست دادند، احترام می‌گذاریم.

رفقا،
شبه‌نظامیان دونباس به‌همراه ارتش روسیه امروز در سرزمین خود می‌جنگند، جایی که ملازمان شاهزادگان سواتوسلاو و ولادیمیر مونوماخ، سربازان تحت فرمان رومیانتسف و پوتمکین، سووروف و بروسیلوف دشمنان خود را درهم شکستند، جایی که قهرمانان جنگ بزرگ میهنی نیکلای واتوتین، سیدور کوپاک و لیودمیلا پاولیچنکو تا آخر ایستادند.

خطابم به نیروهای مسلح و شبه‌نظامیان دونباس است. شما برای سرزمین مادری ما، آینده‌اش می‌جنگید تا هیچکس درس‌های جنگ جهانی دوم را فراموش نکند، تا جایی در جهان برای شکنجه‌گران، جوخه‌های مرگ و نازی‌ها وجود نداشته باشد.

امروز در مقابل یاد و خاطره مقدس همه جان‌باختگان جنگ بزرگ میهنی، یاد و خاطره پسران، دختران، پدران، مادران، پدربزرگ‌ها، شوهران، همسران، برادران، خواهران، اقوام و دوستان سر تعظیم فرود می‌آوریم.

ما در برابر یاد و خاطره شهدای اودسا که در ماه مه ۲۰۱۴ در خانه اتحادیه‌های کارگری زنده زنده سوزانده شدند، به یاد سالمندان، زنان و کودکان دونباس که با گلوله‌های ظالمانه و وحشیانه نئونازی‌ها کشته شدند، سر تعظیم فرود می‌آوریم. ما در برابر رفقای رزمنده خود که در نبردی عادلانه ــ برای روسیه ــ با مرگ شجاعانه جان باختند، سر تعظیم فرود می‌آوریم.

من یک دقیقه سکوت اعلام می‌کنم.
(یک دقیقه سکوت).

از دست دادن تک تک افسران و سربازان برای همه ما دردناک و برای خانواده‌ها و دوستان ضایعه‌ای جبران‌ناپذیر است.  دولت، مقامات منطقه‌ای، شرکت‌ها و سازمان‌های عمومی ‌هر کاری را انجام خواهند داد تا از این قبیل خانواده‌ها مراقبت شود و به آنها کمک کنند. از فرزندان هم‌رزمان کشته و مجروح حمایت ویژه خواهد شد. فرمان اجرایی ریاست‌جمهوری در این زمینه امروز امضا شد.

برای سربازان و افسران مجروح آرزوی شفای عاجل دارم و از زحمات جانانه پزشکان، امدادگران، پرستاران و کارکنان بیمارستان‌های نظامی‌ تشکر می‌کنم. عمیق‌ترین قدردانی ما از شما برای نجات هر یک از این زندگی‌ها است، که اغلب در زیر گلوله‌باران و در خط مقدم بدون این که لحظه‌ای به فکر خود باشید، از هیچ کمکی دریغ نمی‌کنید.

رفقا،
سربازان و افسران بسیاری از مناطق مختلف سرزمین مادری بزرگ ما، از‌جمله کسانی که مستقیماً از دونباس، از منطقه جنگی آمده‌اند، اکنون شانه به شانه اینجا، در میدان سرخ ایستاده‌اند.

ما به‌یاد داریم که چگونه دشمنان روسیه سعی کردند از باندهای تروریستی بین‌المللی علیه ما استفاده کنند، چگونه تلاش کردند تا با دامن زدن به درگیری‌های قومی ‌و مذهبی ما را از درون تضعیف و بین ما تفرقه بیندازند. اما آنها به‌طور کامل شکست خوردند.

امروز رزمندگان ما از اقوام مختلف با هم می‌جنگند و برادرانه از یکدیگر در برابر گلوله و ترکش محافظت می‌کنند.

در اینجاست که قدرت روسیه نهفته است، قدرت شکست‌ناپذیر بزرگ ملت چند قومیتی متحد ما.

شما امروز از چیزی دفاع می‌کنید که پدران، پدربزرگ‌ها و اجداد شما برای آن جنگیده‌اند. رفاه و امنیت سرزمین مادری آنها اولویت اصلی آنها در زندگی بود.  وفاداری به مام میهن ارزش اصلی و پایه قابل اعتماد استقلال روسیه برای ما و جانشینان آنها است.

کسانی که نازیسم را در طول جنگ بزرگ میهنی درهم شکستند، نمونه‌ای از قهرمانی را برای همه اعصار به ما نشان دادند. این نسل برندگان است و ما همیشه به آنها نگاه خواهیم کرد.
درود بر نیروهای مسلح قهرمان ما!
برای روسیه! برای پیروزی!
هورا!

* https://thesaker.is/president-putin-of-russia-speech-on-red-square-victory-parade/‎

ویدئوی رژه پیروزی در میدان سرخ