زن ستیزی

رسول پویان اگر حـقـوق زن و مـرد تـان برابر نیست خلوص وجذبه…

اطلاعیه

به مناسبت اعتراض های اخیر مردم آزادیخواه ایران رژیم جمهوری…

شماره 4 سال 22 محبت

شماره تازه محبت از چاپ برآمد. پیشکش می گردد…

زمان آزمون و امتحان

داستانیم و که روی هر زبان افتاده ایمبخت تاریکیم و…

چه میتوان کرد ؟

باشکست حاکمیت چپ که حالا ۲۸ سال ازان میگذرد…

زبان خوش

رسول پویان دل شکسته یی را گـر کسی برنجاند چونان بُـوَد که…

پیرو خرافات!

امین الله مفکر امینی 2019-03-11 ملا ومولوی، داعـــــش والقــــاعده و طــالـــــب ندانم…

کشته شدن بغدادی یک روی از دو روی یک سکۀ…

نویسنده: مهرالدین مشید مرگ بغدادی نفخی تازه بر روح داعش در…

نقش شخصیت و توده های مردم در تاریخ و تکامل…

داکترآرین قابل توجه جوانان - شاگردان سیاست و فلسفه.  زمانیکه از نقش…

ماموریت ناکام خلیل زاد و برگشت او از کابل با…

نویسنده: مهرالدین مشید خرج اگر از کیسۀ مهمان بود – حاتم…

نگریشی کوتاه برمنشاء تاریخی هزاره های افغانستان

     نویسنده : -  محمد عوض نبی زاده هویت ملی…

ننگ زمان

ساقی شراب کهنه ؛ که غمها زداید آن این کوه یأس…

اهل غرض!

امین الله مفکر امینی 2019-01-11   در خلـوتگهی ادب، نزیبد بـــــود ن…

نگاه حسن

رسول پویان فسرده دل نشوم تا که عشق ارمان است هماره مرغ…

تاریخ و تکامل آن از دیدگاۀ فلاسفۀ شهیر مغرب زمین

نویسنده: مهرالدین مشید از آنجا که بحث بر سر تاریخ و…

در راه وطن

  بیا  تا طرح  نو آغاز سازیم  وطن را با  محبت باز…

برگشت ما به دورهء تراش سنگ

بار دیگر قاتلان ما به میدان آورند فاتحین نامیده و چون…

دپلماسی را به معامله گذاشتند

از بدعت های حکومت وحدت ملی یکی هم معامله گری…

زنانِ زنداني حرمسراي تیمورشاهی

  از آنجا که در طول تاریخ،یکی از دلایل عقب ماندگی…

فتنه انگیزان

نمیدانم چه شد ما را که شادی رو ز مابسته چرا…

«
»

رئیس‌جمهور سوریه: واشنگتن شبه‌نظامیان کُرد را خواهد فروخت

در روز یکشنبه، ۱۷ فوریه ۲۰۱۹، آخرین روز کنفرانس امنیت مونیخ، ژنرال آمریکایی پاول لاکامرا (Paul LaCamera) که مسئولیت فرماندهی نیروهای ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده علیه داعش در عراق و سوریه را بر عهده دارد، گفت در صورتی‌که نیروهای دمکراتیک سوریه (SDF) و شبه‌نظامیان کُرد (YPG) اقدام به همکاری با بشار اسد و یا روسیه بکنند، ایالات متحده آمریکا مناسبات خود را با آنان خاتمه خواهد داد. لاکامرا (LaCamera) اشاره کرد که قانون آمریکا همکاری با روسیه و ارتش سوریه را ممنوع کرده است.

پرزیدنت بشار اسد می‌گوید واشنگتن شبه‌نظامیانِ کُردِ موردِ حمایتِ آمریکا را خواهد فروخت. ایالات متحده آمریکا از شبه‌نظامیان کُرد YPG و چتر سازمانی آنها SDF (نیروهای دمکراتیک سوریه)، تنها برای گرو‌کشی‌های سیاسی استفاده می‌کند.

رئیس‌جمهور سوریه در حین یک سخنرانی تلویزیونی در روز یکشنبه، ۱۷ فوریه ۲۰۱۹، گفت «روی سخن ما به گروه‌هایی است که روی آمریکا شرط‌بندی کرده‌اند. آمریکا از شما حمایت و حفاظت نخواهد کرد.»
او ادامه داد: «آمریکایی‌ها شما را در جیب خود می‌گذارند تا از شما مثل یک ابزار در دادوستدها استفاده کنند. آنها این کار را از چند وقت قبل شروع کرده‌اند.»

در مورد دیگری پرزیدنت بشار اسد ضمن اخطار به شورشیان طرفدار ترکیه گفت که اگر کسی یا گروهی به پشتیبانی و حمایت خارجی تکیه کند، مبدل به «برده ترکیه»‌ خواهد شد. وی اضافه کرد «هیچ‌کس جز کشورتان از شما حمایت و حفاظت نخواهد کرد» و با اشاره به ایالات متحده و ترکیه گفت که دمشق با «هر مهاجمی» به‌عنوان دشمن رفتار خواهد کرد و «هر سانتیمتر از خاک خود را آزاد خواهد ساخت».

در حالیکه رئیس‌جمهور سوریه منظورش را از اینکه چه کسانی «بر روی آمریکا شرط‌بندی کرده‌اند» روشن نساخت، اما این پیام «نیروهای دمکراتیک سوریه» (SDF) را که مورد حمایت ایالات متحده آمریکاست و از سوی شبه‌نظامیان کُرد (YPG) هدایت می‌شود، هدف قرار داده بود.

شبه‌نظامیان کُرد (YPG) تقریبا بر همه مناطق شرق رودخانه فرات مسلطند. ارتش سوریه و نیروهای دمکراتیک سوریه (SDF) در طول سال‌ها از دامن زدن به درگیری مستقیم اجتناب ورزیده‌اند؛ امّا این‌طور به‌نظر می‌رسد که مناسبات فی‌مابین اکنون و به‌علت خودداری شبه‌نظامیان کُرد (YPG) در همکاری با دولت مرکزی در دمشق، به‌طور فزاینده‌ای رو به تنش است.

پس از آنکه در اواخر سال گذشته، ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که نیروهایش را از سوریه خارج می‌کند، سرنوشت نیروهای دمکراتیک سوریه (SDF) همچنان نامعلوم باقی مانده است. نیروهای ارتش آمریکا بخش‌هایی از خاک سوریه را اشغال کرده‌اند که از طریق شرکای محلی آنان، شبه‌نظامیان کُرد (YPG)، اداره می‌شود. سئوال اینجاست که آیا آمریکا به وعده خود عمل خواهد کرد یا نه!؟ واشنگتن متعهد شده است تا از شبه‌نظامیان کُرد (YPG) حفاظت کند؛ و در عین‌حال پاسخگوی نگرانی‌های متحدین خود و در وهله اول منافع امنیتی ترکیه باشد.

آنکارا به ستون فقرات نیروهای دمکراتیک سوریه (SDF)، یعنی شبه‌نظامیان کُرد یا واحد نیروهای دفاع خلق (YPG)، به‌مثابه شاخه‌ای از حزب کارگران کردستان PKK می‌نگرد. ترکیه در سال گذشته نیز عملیاتی نظامی در شمال غربی سوریه در منطقه افرین (Afrin) علیه شبه‌نظامیان کُرد (YPG) انجام داد و مکررا تهدید کرده است که «دیگر تروریست‌هایی» که در شمال سوریه سکنی گزیده‌اند، از حملات بعدی ما در امان نخواهند بود. در حال حاضر، نیروهای ارتش و شورشیان سوری طرفدار ترکیه کنترل مناطق مرزی شمال استان حلب را در دست دارند.

سخنرانی پرزیدنت بشار اسد زمانی از تلویزیون پخش گردید که نماینده ویژه آمریکا برای سوریه، جیمز فرانکلین جفری، در کنفرانس امنیتی مونیخ آشکارا اعلام کرد که واشنگتن خواهان آن نیست تا دولت سوریه دوباره کنترل شمال شرقی کشور را در دست گیرد. جفری در ادامه افزود «اهداف ما در شمال شرق تغییری نکرده است. اهدافی که قبل از هر چیز شامل حفظ امنیت در منطقه است. این بدان معنی است که ما به‌هیچوجه خواهان برگشت رژیم [دولت سوریه] به این منطقه نمی‌باشیم. زیرا با نگاهی به سایر نقاط، می‌بینیم که رژیم [دولت سوریه] آن‌طور که ما می‌توانیم ، نمی‌تواند ثبات را به منطقه باز‌گرداند. سیاست آمریکا در رابطه با سوریه تغییر نکرده است. اول شکست داعش، دوم یک راه‌حل سیاسی برای درگیری‌ها در سوریه که از اقدامات سازمان ملل متحد است و سوم خروج تمامی نیروهای خارجی از سوریه.

هم‌چنین در روز یکشنبه، ۱۷ فوریه ۲۰۱۹، آخرین روز کنفرانس امنیت مونیخ، ژنرال آمریکایی پاول لاکامرا (Paul LaCamera) که مسئولیت فرماندهی نیروهای ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده علیه داعش در عراق و سوریه را بر عهده دارد، گفت در صورتی‌که نیروهای دمکراتیک سوریه (SDF) و شبه‌نظامیان کُرد (YPG) اقدام به همکاری با بشار اسد و یا روسیه بکنند، ایالات متحده آمریکا مناسبات خود را با آنان خاتمه خواهد داد. لاکامرا (LaCamera) اشاره کرد که قانون آمریکا همکاری با روسیه و ارتش سوریه را ممنوع کرده است. او اضافه کرد «تا زمانی که آنها با ما هستند، ما به آموزش و تجهیز آنان ادامه خواهیم داد.»

از ژنرال لاکامرا سئوال شد که آیا در صورت هم‌آهنگی این نیروها با بشار اسد، حمایت از آنان ادامه خواهد یافت؟ لاکامرا پاسخ داد: «خیر، بلافاصله این رابطه خدشه‌دار شده و از‌هم گسیخته می‌شود. زیرا آنها به‌سوی روسیه یا رژیمی [دولت سوریه] برمی‌گردند که ما با آن رابطه‌ای نداریم. در صورتی‌که چنین اتفاقی رُخ دهد، ما دیگر همکار آنها نیستیم.»

تصمیم ناگهانی دونالد ترامپ برای خروج سربازان آمریکایی از سوریه، موجب «نگرانی» متحدین ایالات متحده آمریکا با ادعای «ریسک احیای مجدد» داعش گردید. در سوی دیگر امّا این تصمیم از طرف ترکیه، سوریه، روسیه و ایران مورد استقبال واقع شد.