دادگاه عالی هند،دهلی نو را غیر قابل سکونت اعلام کرد

دادگاه عالی هند ضمن ابراز نگرانی از آلودگی شدید هوا در دهلی نو اعلام کرد این شهر غیر قابل سکونت و به یک محفظه گاز تبدیل شده است .

به گزارش  روزنامه ‘تایمز او ایندیا’،تعدادی از قضات دادگاه عالی اعلام کردند که دولت هند باید اقدامات بیشتری برای کنترل آلودگی و ترافیک شهر دهلی نو انجام دهد.
دادگاه عالی همچنین خواستار توضیح دولت دهلی نو در خصوص اجرایی نشدن برنامه های کنترل آلودگی و همچنین تاخیر در افتتاح طرح حمل و نقل سریع دهلی که می تواند ترافیک را در این کلان شهر کاهش دهد، شد.
آرون میشرا یک قاضی ارشد دادگاه عالی هند با بیان اینکه دهلی تبدیل به یک محفظه گاز شده گفت که بهتر است مردم از این شهر خارج شوند.
آپاراجیتا سینگ یک قاضی دیگر دادگاه عالی اعلام کرد مسیر حمل و نقل سریع دهلی نو به مسافت 82 کیلومتر، طرح بسیار موثر در کاهش آلودگی و ترافیک در سطح این شهر است که به دلیل مخالفت دولت دهلی نو برای اختصاص بودجه متوقف شده است.
وی خواستار دخالت دادگاه عالی برای رفع هرچه زودتر اختلافات در این خصوص شد.
دولت دهلی نو اعلام کرده است که دارای بودجه لازم برای اجرای طرح حمل و نقل سریع در پایتخت نیست .
در اردیبهشت ماه سال جاری، سازمان جهانی بهداشت در تازه ترین گزارش خود در مورد کیفیت هوا در کلان شهرهای با جمعیت بیش از 14 میلیون نفر، دهلی نو را آلوده ترین شهر جهان اعلام کرد و شهر بمبئی نیز در رتبه چهارم قرار گرفت.
جمعیت 17 میلیون نفری دهلی نو باعث افزایش اثرات آلودگی هوا شده است .
پایتخت هند در سال های متوالی به عنوان آلوده ترین شهر جهان معرفی شده است. درحالی که اقداماتی در این شهر برای کنترل آلودگی انجام شده است اما برای کنترل آلودگی در دیگر مناطق هند اقدامی صورت نگرفته است.
یک موسسه آمریکایی به نام ‘تاثیرات سلامت’ قبلا درگزارشی اعلام کرد در سال 2018 بیش از نیمی از مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در جهان در هند و چین اتفاق خواهد افتاد.
در خصوص هند، این موسسه اعلام کرد که استفاده از سوخت های فسیلی و جامد مهمترین عامل بروز بیماری می باشد. در سال 2015 بیش از 267 هزار نفر در هند به دلیل استفاده از سوخت های فسیلی و جامد جان خود را از دست داده اند.
این آمار 25 درصد از آمار کل مرگ و میر ناشی از ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در هوا را در هند تشکیل می دهد.
پزشکان می گویند ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در هوا از طریق جریان خون وارد قلب می شود و باعث بروز بیماری های قلبی ،حمله های قلبی و فشار خون می شود.
به گفته مقامات بهداشتی هند، آلودگی هوا باعث آسیب دائمی به ریه ها و مرگ 1.3 میلیون نفر در سال دراین کشور می شود.
هند کشوری است که به دلیل توسعه صنعتی از سوخت های دیزلی به مقدار فراوان استفاده می کند ،یکی از راهکارهای دولت هند برای مبارزه با آلودگی هوا ، استفاده حداقلی از سوخت دیزلی است.
گرد و غبار،ترافیک،دود ناشی از سوخت های فسیلی آلاینده و جمعیت زیاد، دهلی نو پایتخت هند را در ردیف آلوده ترین شهرهای جهان قرار داده است.
دولت دهلی نو در ماه نوامبر سال 2017 به دلیل آلودگی شدید هوا مجبور شد بیش از یک هزار و 800 مدرسه را در این شهر به مدت سه روز تعطیل کند.