اگررفراندوم جدی باشد !

طرح رفراندوم از طرف حسن روحانی عجب دودودمی دارد . ولی من در فکر هستم که اگر رفراندوم جدی باشد قبلش چه سیگنالهایی را باید دید ؟ آزادی زندانیان سیاسی ، حذف فیلترینگ و سانسور ، آزادی مطبوعات ، لغو حجاب اجباری …. و قدم به قدم به صنوق فرضی رفراندوم نزدیک میشوی ! نه اینکه پله کانی نشان بدهی که فقط یک پله آخر دارد به نام و تحت اختیار ولایت فقیه وفقط با یک قدم به پله آخر میرسی !

روحانی همان اول 98 درصد رفراندوم فرضی را برای نظام خودش براداشت . بعد از حسن روحانی ، در یک جایی هم سلطنت طلبان مدعی شدند که 93 در صد آراء رفراندوم فرضی را در جیب دارند . سه درصد به مجاهدین دادند ، یک درصد هم به موسوی و کروبی…..واقعا خسته نباشن ، دعوا بر سر ظرف میراثی که هیچ توش نیست ! صحنه سیاسی آینده ایران مربوط به همه نیروهای موجود است ، نیروهایی که درحالت متعارف سیاسی  توانایی و خلاقییت سیاسی خودشان را نشان خواهند داد ، نیازی به شعارها و سهمیه بندی ها هپروتی و ادعاهای پوشالی فعلی نیست.

یکی از چهره های امضاء کننده  در بی بی سی رسما گفت : اگر نتیجه رفراندوم فرضی رضاپهلوی باشد او نمپذیرد و باز هم اسلحه به دست می‌شود . حالا چریک بازی و سلاح پیشکش جناب مخملباف…شما دنبال این تیله های سیستم ولایت فقیه جو گیر نشوید ! به نظرم حکومت اسلامی با طرح رفراندوم صحنه سیاسی را ابتدا محک میزند و بعد از روی بازتابها ، قدمهای بعدی را مهندسی کند .این البته یک فرضیه است ولی به هر حال در این شرایط فرض کنیم که حکومت اسلامی مجبور شود کمی واقع بین شود ، قیامهای گرسنگان هنوز آتشی زیر خاکستر است و هر لحظه برای شعله کشیدن منتظر جرقه است ، غرب و موضوع برجام و فشارهای دیگر از بیرون هم کنار هم بگذارید .

مشکلات حکومت اسلامی ایران دیگر با جناح بندی های مافیایی اسلامی رایج قابل بند بازی نیست . وضعییت اقتصادی داغان است بانکها را آستانه ورشکستگی هستند ، دلاربالای 5000 هزار تومن…و باقی مشکلات پیش روی سیستم ولایت فقیه نشان میدهد در سرفصلی هستند که باید اقدامی جدی انجام دهند وازجایی شروع کنند.قبلا و بارها گفته بودم که یا نیروهای مخالف حکومت اسلامی حول پلاتفرم مشخصی دور هم می نشینند و درمقابل حکومت اسلامی حرفی جدی برای زدن دارند و یا اگر چنین ظرفیتی نباشد خود حکومت میتواند انواع بازیهای سیاسی را مهندسی کند . حکومت اسلامی هنوز کارتهای حصر شدگان را وارد بازی نکرده است . از نظر من موضوع رفراندوم در سیستم ولایت فقیه بیشتر به سراب میماند ولی تعویض ریل درمسیر برجام سراب نیست ” باید ” است ! رفراندوم اساسا در نظام ولایت فقیه قابل فهم وقابل اجرا نیست ، ساختار حکومت اسلامی ایران چنین ظرفیتی ندارد . ساختار و تفکر ولایت فقیه مردم را صغار میداند و رفراندوم یا همه پرسی یعنی مراجعه به گوسفندان صغار … یعنی اصل ولایت فقیه را رسما باطل کرده اید ! یعنی خودش  با دست خودش باطل و ملغی شود ؟!! ولی با طرح رفراندم میتواند بازیهای خودش را بکند !

مشاور امنیت ملی آمریکا گفت زمان اقدام علیه حکومت اسلامی ایران فرا رسیده است.  همزمان یحیی رحیم صفوی، روز شنبه ۲۸ بهمن، در یک سخنرانی گفت : که ایران باید هزینه‌هایی که در سوریه کرده را از طریق «نفت، گاز و معادن فسفات» این کشوربرگرداند. این یعنی اینکه قبول کردند بازی را باخته اند . هر چند در عمل قیمت این بازی غرب را مردم ایران و سوریه دادند ولی نهایتا به آخر ایستگاه رسیدند ! دستیار ویژه رهبر در امور نظامی اعلام کرد که عراق و سوریه، محل رقابت آمریکا و روسیه به عنوان قدرت‌های جهانی و همچنین ایران، عربستان سعودی و ترکیه به عنوان قدرت‌های منطقه‌ای است. رحیم صفوی اعلام کرد که ائتلاف ایران و روسیه اجازه ندادند ، سوریه اسد شکست بخورد و در مقابل آمریکا، اسرائیل، عربستان سعودی، ترکیه و اردن برنده شدند…..

یک دختر دیگر خیابان انقلاب در تهران روی پست برق رفت و روسری‌اش را در میان جمعیت در اعتراض به حجاب اجباری از سر برداشت و بر سر چوب آویخت . این زن شجاع خود را “اعظم جنگروی” معرفی کرده است . گزارشهای رسیده حاکی است که هنگام بازداشت این دخترانقلاب ، صدها نفراز مردم حضور داشتند و خیلی مودب و مدنی فقط نگاه کردند . سخنگوی ولی فقیه در ایران گفت آرزوی رفراندم برای خاک سپاری ولی فقیه را به گور ببرید ! آمریکا پشماش ریخت و هدر نائورت، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۲۶ بهمن یهویی درهفتمین سالگرد حصرخانگی زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، در بیانیه ای دوباره هی خواستار آزادی اونا شد و ثابت کرد که از یک قرن پیش کنار مردم است ! به جان دختر ترامپ…


بگذار درتاریخ بنویسند که دختران موسوم به انقلاب جرمشان برداشتن روسری نبود ، جرمشان این بود که در تابوتی که پدرانشان برایشان ساخته بودند حاضر نبودند دیگر کوتوله و خم بمانند .

18.02.2018
اسماعیل هوشیار